Nie bój się smartfona z małą pamięcią – przechowuj swoje dane w chmurze!

Autor: Sara

Dzięki chmurze internetowej Twoje zdjęcia są bezpieczne, a Ty zyskujesz dodatkowe miejsce w pamięci wewnętrznej swojego smartfona. Którą chmurę wybrać i jak z niej korzystać?

Smartfon w kieszeni z wyświetlonym logotypem Google Dysk

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto korzystać z chmury;
 2. którą chmurę wybrać;
 3. jak rozpocząć korzystanie z chmury.

Dlaczego warto korzystać z chmury?

Co to jest chmura i dlaczego warto z niej korzystać? W najprostszym słowach chmura internetowa to wirtualny dysk przenośny, który gwarantuje dostępność do plików w każdym momencie i z każdego miejsca na świecie – jedynym wymogiem jest podłączenie do Internetu. Możesz przechowywać w niej zdjęcia, filmy, dokumenty firmowe bądź najpotrzebniejsze pliki i mieć do nich dostęp z komputera, tabletu lub smartfona.

Gdzie to wszystko jest przechowywane? Plik, który zdecydujemy się wysłać do chmury, ląduje na serwerach właściciela usługi. Oznacza to, że nie musimy już przechowywać go w pamięci wewnętrznej smartfona czy na twardym dysku, przez co oszczędzamy wiele dodatkowych gigabajtów. Na podobnej zasadzie działa poczta elektroniczna – zarówno treści wiadomości, jak i załączniki przechowywane są na serwerach dedykowanych np. Gmailowi czy Wirtualnej Polsce, a Ty tylko przeglądasz ich zawartość.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wymagają od oprogramowania w sieci nieco więcej, chmura internetowa oferuje także szereg funkcji i zasoby mocy obliczeniowej, dzięki czemu może służyć jako domowe centrum rozrywki.

Podsumowując:

 • chmura to wirtualny dysk przenośny;
 • przechowujemy na niej swoje pliki, np. zdjęcia lub dokumenty;
 • oszczędzamy dzięki niej miejsce w pamięci wewnętrznej smartfona;
 • dostęp do zasobów uzyskujemy na każdym urządzeniu z Internetem.
 • 699 zł
 • 3 899 zł
 • 1 499 zł
 • 2 999 zł
 • 2 739 zł

Którą chmurę wybrać?

Smartfon , laptop i tablet z wyświetlonym logotypem chmury

Na rynku dostępnych jest wiele chmur. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych jest Google Drive, która w darmowej wersji oferuje 15 GB przestrzeni. Jak traktować taką pojemność? Jako wirtualny pendrive, do którego dostęp mamy na smartfonie czy tablecie i w szybki sposób możemy dotrzeć do najważniejszych dokumentów, prezentacji multimedialnych czy kopii zapasowej telefonu.

To jednak nie wszystko, co oferuje Google Drive. Otrzymujemy bowiem cały pakiet usług i programów. Wśród nich są m.in. Dokumenty Google czy Prezentacje Google, czyli darmowe odpowiedniki Microsoft Office. Co więcej, jeśli chcemy przechowywać zdjęcia w chmurze, aplikacja Zdjęcia oferuje nielimitowaną przestrzeń na fotografie w wysokiej jakości. Właśnie ta cecha czyni z chmury Google jedną z najchętniej wybieranych. Oprogramowanie dodatkowo automatycznie kataloguje nasze fotografie na podstawie zapisanej lokalizacji, a sztuczna inteligencja pozwala na wyszukiwanie zdjęć z konkretnym obiektem, np. Gdy wpiszemy „pies”, ukażą się wyłącznie fotografie przedstawiające czworonożnego pupila.

Innymi, popularnymi rozwiązaniami chmurowymi są np. Dropbox czy OneDrive. Oferują, podobnie jak Dysk Google, dostęp do plików na każdym urządzeniu przy użyciu przeznaczonej do tego aplikacji. Co więcej, integracja OneDrive z innymi produktami z rodziny Microsoft Office (Word, PowerPoint lub Excel) pozwala na automatyczne zapisywanie dokumentów, dzięki czemu nie musimy martwić się o wykonaną pracę w przypadku awarii sprzętu. Pojemności chmur w płatnych opcjach sięgają nawet do 1 TB, co odpowiada 250 tysiącom piosenek.

Wielu producentów smartfonów oferuje też własne, darmowe chmury. Najnowszy model Xiaomi Redmi 7 i Xiaomi Redmi Note 7 mają na pokładzie wbudowaną chmurę Mi Cloud. Pozwala ona na wykonanie kopii zapasowej kontaktów, SMS-ów, ustawień całego smartfona, a nawet kolejności ikon na pulpicie. Podobnie jest w przypadku modeli iPhone Xs lub iPhone Xr, gdzie możemy korzystać z iCloud i zabezpieczyć wszystkie dane w sposób kompleksowy.

Jak skorzystać z chmury?

Aplikacja do przechowywania danych w churze ściągnięta na smartfon

Wiemy już, że chmura nie jest niczym skomplikowanym ani tajemniczym. Nie warto zatem bać się smartfona z małą pamięcią. W łatwy sposób pamięć wewnętrzną urządzenia rozszerzysz za pomocą wyżej wymienionych usług. Aby rozpocząć korzystanie z chmury Google, wystarczy, że w Sklepie Play lub w Appstore pobierzesz dwie aplikacje: Dysk Google, by móc korzystać z wirtualnego pendrive’a oraz Zdjęcia Google, aby mieć dostęp do nielimitowanej przestrzeni na fotografie. W taki sam sposób możesz pobrać OneDrive i Dropbox. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z dużej liczby chmur, zyskujesz wiele możliwości i wirtualnej przestrzeni dyskowej.

Jeśli posiadasz Samsung Galaxy S10 lub inny model tego producenta, możesz wykorzystać Samsung Cloud i wykonać backup kontaktów, połączeń oraz stron internetowych za sprawą jednego kliknięcia. Podobnie w przypadku smartfonów Apple, gdzie na ekranie głównym w aplikacji Pliki zyskujesz dostęp do chmury iCloud zintegrowanej z MacBookiem i iPadem.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów