Data publikacji: 12 września 2019
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Nie bój się smartfona z małą pamięcią – przechowuj swoje dane w chmurze!

Poleć znajomemu Drukuj

Dzięki chmurze internetowej Twoje zdjęcia są bezpieczne, a Ty zyskujesz dodatkowe miejsce w pamięci wewnętrznej swojego smartfona. Którą chmurę wybrać i jak z niej korzystać?

Smartfon w kieszeni z wyświetlonym logotypem Google Dysk

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto korzystać z chmury;
 2. którą chmurę wybrać;
 3. jak rozpocząć korzystanie z chmury.

Dlaczego warto korzystać z chmury?

Co to jest chmura i dlaczego warto z niej korzystać? W najprostszym słowach chmura internetowa to wirtualny dysk przenośny, który gwarantuje dostępność do plików w każdym momencie i z każdego miejsca na świecie – jedynym wymogiem jest podłączenie do Internetu. Możesz przechowywać w niej zdjęcia, filmy, dokumenty firmowe bądź najpotrzebniejsze pliki i mieć do nich dostęp z komputera, tabletu lub smartfona.

Gdzie to wszystko jest przechowywane? Plik, który zdecydujemy się wysłać do chmury, ląduje na serwerach właściciela usługi. Oznacza to, że nie musimy już przechowywać go w pamięci wewnętrznej smartfona czy na twardym dysku, przez co oszczędzamy wiele dodatkowych gigabajtów. Na podobnej zasadzie działa poczta elektroniczna – zarówno treści wiadomości, jak i załączniki przechowywane są na serwerach dedykowanych np. Gmailowi czy Wirtualnej Polsce, a Ty tylko przeglądasz ich zawartość.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wymagają od oprogramowania w sieci nieco więcej, chmura internetowa oferuje także szereg funkcji i zasoby mocy obliczeniowej, dzięki czemu może służyć jako domowe centrum rozrywki.

Podsumowując:

 • chmura to wirtualny dysk przenośny;
 • przechowujemy na niej swoje pliki, np. zdjęcia lub dokumenty;
 • oszczędzamy dzięki niej miejsce w pamięci wewnętrznej smartfona;
 • dostęp do zasobów uzyskujemy na każdym urządzeniu z Internetem.
Proponowane produkty:
Realme X50 Pro 12GB+256GB (czerwony) <%– –%>
Maxcom Classic MM111 <%– –%>
Apple iPhone Xr 128GB (product red) <%– –%>
Maxcom MM139 (czarny) <%– –%>
Maxcom MM139 (żółty) <%– –%>

Którą chmurę wybrać?

Smartfon , laptop i tablet z wyświetlonym logotypem chmury

Na rynku dostępnych jest wiele chmur. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych jest Google Drive, która w darmowej wersji oferuje 15 GB przestrzeni. Jak traktować taką pojemność? Jako wirtualny pendrive, do którego dostęp mamy na smartfonie czy tablecie i w szybki sposób możemy dotrzeć do najważniejszych dokumentów, prezentacji multimedialnych czy kopii zapasowej telefonu.

To jednak nie wszystko, co oferuje Google Drive. Otrzymujemy bowiem cały pakiet usług i programów. Wśród nich są m.in. Dokumenty Google czy Prezentacje Google, czyli darmowe odpowiedniki Microsoft Office. Co więcej, jeśli chcemy przechowywać zdjęcia w chmurze, aplikacja Zdjęcia oferuje nielimitowaną przestrzeń na fotografie w wysokiej jakości. Właśnie ta cecha czyni z chmury Google jedną z najchętniej wybieranych. Oprogramowanie dodatkowo automatycznie kataloguje nasze fotografie na podstawie zapisanej lokalizacji, a sztuczna inteligencja pozwala na wyszukiwanie zdjęć z konkretnym obiektem, np. Gdy wpiszemy „pies”, ukażą się wyłącznie fotografie przedstawiające czworonożnego pupila.

Innymi, popularnymi rozwiązaniami chmurowymi są np. Dropbox czy OneDrive. Oferują, podobnie jak Dysk Google, dostęp do plików na każdym urządzeniu przy użyciu przeznaczonej do tego aplikacji. Co więcej, integracja OneDrive z innymi produktami z rodziny Microsoft Office (Word, PowerPoint lub Excel) pozwala na automatyczne zapisywanie dokumentów, dzięki czemu nie musimy martwić się o wykonaną pracę w przypadku awarii sprzętu. Pojemności chmur w płatnych opcjach sięgają nawet do 1 TB, co odpowiada 250 tysiącom piosenek.

Wielu producentów smartfonów oferuje też własne, darmowe chmury. Najnowszy model Xiaomi Redmi 7 i Xiaomi Redmi Note 7 mają na pokładzie wbudowaną chmurę Mi Cloud. Pozwala ona na wykonanie kopii zapasowej kontaktów, SMS-ów, ustawień całego smartfona, a nawet kolejności ikon na pulpicie. Podobnie jest w przypadku modeli iPhone Xs lub iPhone Xr, gdzie możemy korzystać z iCloud i zabezpieczyć wszystkie dane w sposób kompleksowy.

Jak skorzystać z chmury?

Aplikacja do przechowywania danych w churze ściągnięta na smartfon

Wiemy już, że chmura nie jest niczym skomplikowanym ani tajemniczym. Nie warto zatem bać się smartfona z małą pamięcią. W łatwy sposób pamięć wewnętrzną urządzenia rozszerzysz za pomocą wyżej wymienionych usług. Aby rozpocząć korzystanie z chmury Google, wystarczy, że w Sklepie Play lub w Appstore pobierzesz dwie aplikacje: Dysk Google, by móc korzystać z wirtualnego pendrive’a oraz Zdjęcia Google, aby mieć dostęp do nielimitowanej przestrzeni na fotografie. W taki sam sposób możesz pobrać OneDrive i Dropbox. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z dużej liczby chmur, zyskujesz wiele możliwości i wirtualnej przestrzeni dyskowej.

Jeśli posiadasz Samsung Galaxy S10 lub inny model tego producenta, możesz wykorzystać Samsung Cloud i wykonać backup kontaktów, połączeń oraz stron internetowych za sprawą jednego kliknięcia. Podobnie w przypadku smartfonów Apple, gdzie na ekranie głównym w aplikacji Pliki zyskujesz dostęp do chmury iCloud zintegrowanej z MacBookiem i iPadem.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 W jaki sposób dobrać moc grzejnika do pomieszczenia? Sprawdź, co robić, aby ogrzewanie było najefektywniejsze.
Zobacz więcej   
 Choć można kupić projektor do 1000 zł, sprzęt ten ze względu na niskie parametry nie da dobrych efektów oglądania.
Zobacz więcej   
 Projektor 4K pozwala na wyświetlanie obrazów w standardzie Ultra High Definition. Sprawdź, jaki model warto wybrać?
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

ZAKUPY PRZEZ TELEFON

 • Konsultant pomoże w realizacji zakupów tylko przez telefon

855 855 855
Czynne do 21:00

Koszt połączenia według taryfy lokalnej Twojego operatora

połączenie interaktywne

 • Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich. Wspólnie będziecie mogli umieszczać produkty w koszyku.
 • Doradca pomoże w wyborze produktu
 • Opowie o najnowszych promocjach
 • Przygotuje zamówienie/rezerwację dla Ciebie, jeżeli zechcesz
 • W każdej chwili będziesz mógł/a zakończyć połączenie z doradcą
SZCZEGÓŁY

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów