Deska do prasowania – kompletny poradnik zakupowy

Autor: Ola

Wydaje Ci się, że wybór deski do prasowania to prosta sprawa? Okazuje się, że istnieje szereg czynników, które mogą wpłynąć na Twój późniejszy komfort podczas wykonywania tej niezbyt lubianej czynności. Sprawdź, jak wybrać dobrą deskę do domu!

Najepsza deska do prasowania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie rodzaje desek do prasowania można wyróżnić,

- z czego powinna być wykonana deska, by można było uznać ją za trwałą,

- jakie wymiary powinna posiadać dobra deska do prasowania,

- jakie dodatkowe funkcje i akcesoria mogą się okazać przydatne.

Rodzaje desek do prasowania – podstawowy podział

Zanim zaczniesz wybierać konkretną deskę do prasowania, musisz zdecydować się na jej konkretny rodzaj. Najczęściej spotykane typy to:

 • klasyczne deski do prasowania – złożone z blatu, rozkładanych nóżek i pokrowca. Na ich korzyść przemawia w szczególności niska cena (zazwyczaj oscylująca wokół 100 zł) oraz prostota użytkowania. Wystarczy ją tylko rozłożyć i ustawić w stabilnej pozycji, by byłą gotowa do pracy. Szereg takich desek przygotowaliśmy dla Ciebie w tej kategorii,
 • deski do prasowania z gniazdkiem – nieco unowocześnionym wariantem powyższego modelu jest deska, którą wyposażono w zintegrowany przedłużacz. Korzyść jest tutaj oczywista – możesz postawić deskę w dowolnym miejscu, gdzie będziesz mieć optymalną swobodę ruchów, zamiast ustawiać ją maksymalnie blisko gniazdka, żeby tylko dało się podłączyć żelazko. Szukając takiej deski, koniecznie zajrzyj tutaj,
 • stacje do prasowania – profesjonalne produkty, które najczęściej kompletuje się wraz z generatorami pary. Są wyposażone w zaawansowane technologicznie funkcje takie jak aktywne odprowadzanie pary na zewnątrz czy system do przesuwania materiału. Chcąc kupić tego typu deskę, musisz mieć jednak spory budżet – najtańsze modele kosztują około 1500-2000 zł,
deska Leifheit 72583 Air Board Table Compact
 • deski do prasowania na stół – specyficzne konstrukcje, które są pozbawione nóg. Jak sama nazwa wskazuje, kładzie się je po prostu na stole, blokuje w odpowiedni sposób, aby się nie przesuwały, i dopiero przystępuje do prasowania. Zobacz np. ten produkt w naszego asortymentu.

WARTO WIEDZIEĆ

Taką deskę możesz śmiało wykorzystać, jeśli masz w domu osobną pralnię i chcesz urządzić w niej kącik do prasowania ubrań. Wystarczy zamontować na ścianie blat, a na nim deskę – stworzysz w ten sposób wolnostojącą konstrukcję, która będzie ciekawie wyglądać i spełniać swoją funkcję. Nad blatem roboczym lub obok niego zamontuj na ścianie rurkę, na której możliwe będzie umieszczenie wieszaków z ubraniami.

O zaletach i wadach klasycznych oraz elektrycznych desek do prasowania piszemy również w tym artykule: Którą deskę do prasowania wybrać: klasyczną czy elektryczną.

Z jakich materiałów powinna być wykonana najlepsza deska do prasowania?

Kolejny krok na drodze do wyboru dobrej deski to wybranie materiałów, z których będzie wykonana. Warto tu zastanowić się z osobna nad jej każdym elementem:

 • stelaż – to od niego zależy, czy deska będzie stabilna w czasie manewrowania po niej żelazkiem oraz to, czy jej składanie i rozkładanie nie będzie sprawiać trudności. Najczęściej wykonuje się go ze stopu stali powleczonej antykorozyjną powłoką. Taka konstrukcja spokojnie wytrzyma spory nacisk (np. gdy oprzesz się mocniej na desce, chcąc rozprasować uporczywe zagniecenie), a jednocześnie będzie na tyle lekka, że jej przenoszenie nie będzie uciążliwe. Zwróć szczególną uwagę na nóżki – powinny być antypoślizgowe, w przeciwnym razie konstrukcja będzie się przesuwać, gdy tylko wykonasz gwałtowniejszy ruch żelazkiem. Radzimy zrezygnować z plastikowych stelaży, które mogą cechować się krótszą żywotnością niż metal,
deska do prasowania
 • blat – do Twojej dyspozycji są dwie możliwości: płyta wiórowa (ewentualnie paździerzowa) lub metalowa kratka. Która z nich jest lepsza? Blaty z płyty są na pewno stabilniejsze i nie uginają się przy mocniejszym nacisku – jednocześnie podnoszą ciężar deski i utrudniają jej przenoszenie. Blaty metalowe to lekkie konstrukcje, które są równie odporne na ciepło, a jednocześnie znacznie lżejsze. Musisz tu jednak liczyć na nieco mniejszą stabilność pracy,

CZY WIESZ, ŻE…

Stosunkową nowością są blaty wyprodukowane z aluminium. Co je cechuje? Przede wszystkim jeszcze większa odporność na działanie wody i wysokiej temperatury, co umożliwia montowanie w nich systemów odprowadzania pary czy wody na zewnątrz – jak w profesjonalnych deskach do generatora pary.

pokrowiec Vileda Total Reflect
 • pokrowiec – wykonana z tkaniny (najczęściej z bawełny, która świetnie przepuszcza wodę i nie zatrzymuje pary) powłoczka zakładana na blat, by ochronić go przed wysoką temperaturą. Wybierając ją, najlepiej postawić na model dwuwarstwowy, który będzie mniej podatny na przetarcie w czasie użytkowania. Pamiętaj o tym, że w razie potrzeby pokrowiec możesz łatwo wymienić, korzystając z tych dostępnych w naszej ofercie. Jego przypalenie czy rozdarcie nie równa się zatem zniszczeniu deski, więc nie musisz się tym martwić. Oto dodatkowe powłoki, które mogą się tu okazać przydatne:
rodzaje pokrowców
 • 19,99 zł
 • 179,99 zł
 • 49,99 zł
 • 299 zł
 • 299 zł

Wygodna deska do prasowania – wymiary

Standardowe wymiary deski do prasowania wynoszą 114 x 34 cm, choć oczywiście na rynku spotkasz się także ze znacznie większymi i przestronniejszymi modelami. Wybierając akcesorium dla siebie, upewnij się jednak, że na pewno masz na nie miejsce – zarówno na rozłożenie do prasowania, jak i na przechowywanie w pozycji złożonej.

deska do prasowania wymiary

Nie bez znaczenia pozostaje też sam kształt blatu roboczego. Jeśli zdecydujesz się na model ze zwężaną końcówką, ułatwisz sobie prasowanie mankietów i rękawów w sytuacji, gdy nie posiadasz ka. Długi i szeroki blat sprawdzi się z kolei przy prasowaniu firan – będzie Ci łatwiej przesuwać materiał. Na co dzień mogą się jednak okazać mało wygodne.

Upewnij się również, że odpowiada Ci wysokość deski, a raczej przedział, w jakim można ją regulować. Najlepsze deski do prasowania to te, z których możesz korzystać jednocześnie na siedząco (czyli są wysokie na ok. 50 cm) oraz na stojąco – z maksymalną wysokością równą 1 m.

Co jeszcze uwzględnić przy wyborze deski do prasowania?

Prasując ubrania, z pewnością nie raz stwierdziłeś, że długie rękawy od koszuli to najgorszy etap pracy. Idealne wygładzenie materiału na tak wąskim fragmencie garderoby zdecydowanie nie należy do najprostszych, a jednak trzeba się tu postarać, ponieważ wygniecione rękawy prezentują się naprawdę nieestetycznie. Możesz to sobie ułatwić, wybierając deskę do prasowania z rękawnikiem, czyli wąskim akcesorium, na którym ułożysz rękawy w taki sposób, by ich wyprasowanie stało się prostsze. Możesz też postawić na osobny rękawnik – niewielką deskę do prasowania rękawów, taką jak chociażby ten model.

rękawnik Leifheit 72583 Air Board Table Compact

Ciekawą możliwością są też deski do prasowania montowane w środku szafki lub na ścianie. Gdy nie są potrzebne, pozostają złożone i nie zajmują cennego miejsca. W razie potrzeby wystarczy tylko pociągnąć, aby je rozłożyć, stwarzając tym samym wygodne i stabilne miejsce do prasowania ubrań.

Przydatne mogą się też okazać dodatkowe funkcje, jak:

 • antenka do przytrzymywania kabla – dzięki niej zablokujesz kabel w taki sposób, by się nie zaginał, nie plątał między rękami i nie przeszkadzał podczas prasowania,
 • podstawka pod żelazko – wykonane z metalu miejsce, na którym możesz spokojnie odstawić gorące żelazko stopą w dół, nie martwiąc się tym, że spali materiał pokrowca,
deska do generatora pary
 • półeczka i wieszak na wyprasowane rzeczy – odłożysz na nią świeżo wyprasowane rzeczy, by nie zdążyły się pognieść zanim odniesiesz je do szafy,
 • płynna regulacja wysokości – którą łatwo dopasujesz do wzrostu wszystkich domowników.

Poznaj nasz pełen asortyment desek do prasowania i wybierz właściwą dla siebie!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link