Czytnik e-booków czy tablet – co wybrać do elektronicznego czytania?

Autor: Joanna

Elektroniczne czytniki książek w postaci czytników e-booków czy tabletów z pojemną pamięcią wewnętrzną są w stanie gromadzić setki lub tysiące tytułów, które można mieć zawsze ze sobą. Oferują także funkcje dodatkowe takie jak wbudowany słownik i system zakładek do tłumaczenia i zapisywania ulubionych treści. Jakie urządzenie zapewnia wysoki komfort czytania?

Tablet jako czytnik e-book

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- do czego służy elektroniczny czytnik książek,

- jakie cechy posiada dobry czytnik e-booków,

- kto powinien wybrać tablet jako czytnik e-booków.

Do czego służy elektroniczny czytnik książek?

Prosta obsługa i możliwość zapisania wielu cyfrowych publikacji w pamięci urządzenia to podstawowe zalety czytników książek. Wielu użytkowników wybiera je ze względu na mobilność – niska waga i niewielkie rozmiary umożliwiają wygodne spakowanie czytnika e-booków do plecaka, walizki, a nawet torebki, by czytać bez przeszkód w domu, w trakcie dojazdu do pracy czy na wakacjach. Elektroniczne czytniki książek mogą służyć jako uniwersalny sprzęt do przeglądania dokumentów, czytania komiksów i cyfrowych książek, a nawet korzystania z internetu.

WARTO WIEDZIEĆ

Czytniki książek umożliwiają praktycznie natychmiastowy dostęp do zakupionych treści – e-book kupiony w sklepie internetowym błyskawicznie trafia do użytkownika, który może od razu rozpocząć czytanie.

Jakie cechy posiada dobry czytnik e-booków?

Lekki i kompaktowy czytnik książekCzytniki e-booków to urządzenia wyposażone w specjalny wyświetlacz, który przypomina stronę w tradycyjnej książce (e-papier). Jego zaletą jest brak odbić i emisji intensywnego światła, co ułatwia długie czytanie w różnych warunkach oświetleniowych bez uczucia zmęczenia. Przykładem dobrego czytnika e-booków jest Pocketbook InkPad 3 z dużym wyświetlaczem E-Ink 7,8 cala i wbudowanym modułem Wi-Fi do bezproblemowego wgrywania książek.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika e-booków? Przede wszystkim na:

 • rodzaj wyświetlacza – ma wpływ na czas pracy urządzenia i komfort czytania. Optymalnym rozwiązaniem jest ekran w technologii E-Ink z niskim poborem prądu o wielkości ok. 6 cali lub większej;
 • rozdzielczość – wyższa rozdzielczość ekranu powoduje, że czcionki i grafiki są bardziej wyraźne;
 • podświetlenie ekranu – umożliwia wygodne czytanie również po zmroku, bez potrzeby sięgania po dodatkowe oświetlenie;
 • wbudowana pamięć – decyduje o tym, jak wiele książek zapiszesz w urządzeniu. Czytnik e-booków o pojemności 8 GB bez przeszkód pomieści ponad 1000 tytułów;
 • formaty plików – jeśli chcesz czytać e-booki w najpopularniejszych formatach wystarczy obsługa publikacji EPUB, MOBI i PDF. Wygodne czytanie dokumentów umożliwiają czytniki wspierające TXT, HTML, RTF oraz DOC;
 • łączność bezprzewodowa – warto wybierać czytniki z modułem Wi-Fi, które umożliwiają wygodne kopiowanie książek na czytnik e-booków oraz aktualizację oprogramowania urządzenia bez potrzeby sięgania po kabel i komputer.

Opinie na temat czytników e-booków potwierdzają długi czas pracy urządzeń z ekranem E-Ink, który w przypadku modeli takich jak Pocketbook 627 Touch Lux 4 czy Amazon Kindle Paperwhite 3 sięga nawet 2-3 tygodni. Warto jednak pamiętać, że są to urządzenia, które nie wyświetlają kolorów. Jeśli zatem poszukujesz sprzętu z możliwością wygodnego przeglądania bogato ilustrowanych e-booków czy komiksów, wybierz czytanie książek na tablecie.

WARTO WIEDZIEĆ

Cyfrowe książki możesz czytać na wielu urządzeniach, np. na smartfonie. Czytnik e-booków na Androida lub iOS to przeważnie dodatkowa aplikacja wyświetlająca grafikę i tekst oraz oferująca dostęp do dodatkowych funkcji, w tym zapisywania fragmentów w formie praktycznych zakładek.

Polecane czytniki e-booków
 • 1 499 zł
 • 1 499 zł
 • 999 zł
 • 1 549 zł
 • 999 zł

Kto powinien wybrać tablet jako czytnik e-booków?

Czytnik e-book Amazon Kindle Paperwhite 3 z podświetlanym ekranemCzytanie książek na tablecie jest możliwe za sprawą dużego dotykowego ekranu, który osiąga przekątną nawet 12,9 cali (np. Apple iPad Pro 12,9" 2gen Wi-Fi 512GB). Zaletą tabletów jest obsługa różnorodnych multimediów – od dokumentów, przez zdjęcia, po gry wideo. Jest to zatem propozycja dla osób, które szukają wielozadaniowego urządzenia do czytania, przeglądania internetu, tworzenia i edycji fotografii czy filmów oraz słuchania muzyki.

Jak czytać e-booki na tablecie? Służą do tego specjalne aplikacje dostępne w serwisie Google Play lub App Store. Moc obliczeniowa tabletów wymaga jednak znacznie większej ilości energii, przez co czytanie książek będzie wiązało się z częstym ładowaniem sprzętu.

Nie wiesz, czy kupić czytnik czy tablet do przeglądania stron internetowych? Przeczytaj nasz poradnik przedstawiający cechy najlepszych urządzeń do mobilnego korzystania z sieci: Internet w podróży – jaki tablet z modemem LTE wybrać. Sprawdź również najpopularniejsze modele czytników e-book, dostępne w RTV EURO AGD.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link