Jakie parametry ekranu wpływają na jakość obrazu? Co warto na ten temat wiedzieć?

Autor: Sara

Przy wyborze smartfona zwracamy uwagę nie tylko na jego funkcje, ale również na ekran. Interesuje nas zarówno wielkość, jak i rozdzielczość. Czasem wyświetlacze mają takie same parametry, a różnica w cenie smartfona wynosi ponad 1000 złotych. Warto wówczas sprawdzić, jaki typ matrycy został wykorzystany do produkcji danego modelu. Ważniejsze ponadto od przekątnej ekranu jest odwzorowanie kolorów czy kąty widzenia.

Kobieta wyszukująca informacji na smartfonie w centrum miasta w nocy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są typy wyświetlaczy w smartfonach;
  2. jakie znaczenie mają przekątna i rozdzielczość ekranu smartfona;
  3. jakie cechy powinien mieć dobry wyświetlacz w urządzeniu mobilnym.

Przekątna i rozdzielczość wyświetlacza w smartfonie

Producenci urządzeń mobilnych prześcigają się w ulepszaniu swoich produktów. Obecnie każda premiera nowego modelu smartfona jest wydarzeniem medialnym, a fani danej marki składają pierwsze zamówienia na modele, które jeszcze nie weszły do seryjnej sprzedaży.

Poza przywiązaniem do marki, ważne są też parametry danego urządzenia. Wybierając nowy smartfon, zawsze zwracamy uwagę na jego cechy i porównujemy je z innymi modelami. Z wielu danych, które dostarcza producent, interesuje nas głównie specyfikacja ekranu, chociaż nie zawsze mamy świadomość, co oznaczają podane cyfry i oznaczenia. Producenci informują oczywiście o przekątnej i rozdzielczości wyświetlacza. W praktyce oznacza to, że czytając informacje o danym modelu, poznamy dokładną wielkość ekranu wyrażoną w calach oraz liczbę pikseli w pionie i poziomie.

Choć to istotne informacje, to jednak nadal nie określają jakości wyświetlanego obrazu. By ją poznać, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ ekranu, jaki producent zastosował w konkretnym modelu oraz poznać wady i zalety danego rozwiązania. Dopiero wówczas będziemy w stanie wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

  • 4 349 zł
  • 4 949 zł
  • 449 zł
  • 1 499 zł
  • 4 949 zł

Typy ekranów w smartfonach

Mężczyzna trzymający w rękach wyłączony smartfonKażdy ekran w smartfonie został wykonany w konkretnej technologii. Nisko i średnio budżetowe modele najczęściej wyposażone są w ekrany IPS LCD, czyli ciekłokrystaliczne. W droższych urządzeniach stosowane są ekrany typu OLED, w tym bardzo popularne obecnie wyświetlacze AMOLED i Super AMOLED. Ekrany AMOLED charakteryzują się przede wszystkim głęboką czernią, lepszym kątem widzenia i żywszymi kolorami niż typ IPS LCD. Technologia AMOLED polega na tym, że każdy z pikseli jest podświetlany indywidualnie. Jeśli ma zostać wyświetlony kolor czarny, piksel odpowiadający za czerń jest wygaszony. W ekranach IPS LCD taki piksel musi być minimalnie podświetlony. Przez to staje się bardziej szary, co często przeszkadza amatorom dobrego kina czy gier komputerowych.

Kolejne popularne typy to Retina oraz Super Retina. To wyświetlacze stosowane w iPhone’ach firmy Apple. W modelu iPhone 8 zastosowano jeszcze ekran IPS, ale od modelu iPhone X urządzenie wyposażono w wyświetlacz OLED. Warto wiedzieć, że ekrany Retina charakteryzują się zdecydowanie żywszymi kolorami niż standardowe IPS LCD, co zdecydowanie wpływa na jakość obrazu.

Ekran i wybór smartfona w praktyce

Mężczyzna przegląda smartfona leżąc wygodnie na kanapieJeśli przejrzymy rynek urządzeń mobilnych, znajdziemy modele z naprawdę wydajnymi wyświetlaczami. Prawdziwym bestsellerem jest Samsung S10+ i jego 6,4-calowy ekran Dynamic AMOLED. Wyróżnia go bardzo dobre odwzorowanie kolorów, perfekcyjny kontrast oraz wyjątkowe kąty widzenia. Charakteryzuje go wysoka rozdzielczość 3040 x 1440 pikseli. Jest również bardzo jasny i czytelny – zarówno gdy korzystamy z niego w zaciemnionym miejscu, jak i na zewnątrz, nawet w pełnym słońcu. Samsung zadbał też o redukcję emisji szkodliwego niebieskiego światła, co pozytywnie wpływa na nasz wzrok. Dotyczy to również drugiego z flagowych modeli – Samsunga Galaxy S10.

Przy mniejszym budżecie warto zwrócić uwagę na tańsze propozycje tego producenta, czyli na Samsung Galaxy S10e lub Samsung A50 z ekranem Super AMOLED o przekątnej 6,4-cala. Rozdzielczość wyświetlacza jest niższa i wynosi 2340 x 1080 pikseli, ale pozytywnie zaskakują kąty widzenia i bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

Bardzo tani model, ale również z dobrym wyświetlaczem proponuje Motorola. To Moto G7. Przekątna tego ekranu wynosi 6,2 cala, a rozdzielczość 2270 x 1080 pikseli. Choć bardziej wprawiony użytkownik dostrzeże różnice między wyświetlaczem IPS LCD w Moto G7 a Super AMOLED w Galaxy A50, to pozostałe parametry prezentują się bardzo dobrze. W tańszym modelu kolory nie będą już tak żywe. Takie rozwiązanie ma jednak swoich zwolenników. Nie każdy bowiem jest miłośnikiem mocno nasyconych barw i dużego kontrastu.

Jeśli znamy dokładne parametry ekranu w smartfonie, a mimo to nadal nie jesteśmy pewni, czy dany model będzie dobrym wyborem, warto udać się do sklepu, w którym można zobaczyć wyświetlany obraz na urządzeniu wystawowym. To bardzo dobry sposób, aby wybrać smartfon z ekranem, który trafi w nasze gusta.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów