Czym myć lodówkę w środku i z zewnątrz – praktyczne porady, polecane preparaty czyszczące

Autor: Anna

Miejsce, w którym przechowywana jest żywność, wymaga szczególnej troski. Często nie wiadomo, czym myć lodówkę, aby pozbyć się przykrych zapachów, resztek jedzenia, różnych osadów czy szronu i jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo artykułów spożywczych. Poznaj praktyczne porady, jak czyścić lodówkę.

Kobieta myje lodówkę wewnątrz

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym myć lodówkę w środku, a czym z zewnątrz
  2. dlaczego czyszczenie lodówki jest ważne
  3. jakie domowe sposoby są niezawodne w myciu lodówki

Czym najlepiej umyć lodówkę i od czego zacząć porządki?

Mężczyzna czyści lodówkę

Skuteczność procesu mycia chłodziarki i zamrażarki zależy nie tylko od preparatów i narzędzi czyszczących, ale również od funkcji, w jakie lodówka została wyposażona przez producenta. Wiele z nowoczesnych rozwiązań technologicznych ułatwia sprzątanie ich wnętrza i powłok zewnętrznych, a nawet zapobiega przyklejaniu się zabrudzeń, osadzaniu szronu czy rozprzestrzenianiu aromatów. Wiele kłopotów związanych z pielęgnacją chłodziarki i zamrażarki odejmuje funkcja DeFrost, czyli zapobieganie tworzeniu się i odkładaniu na ścianach urządzenia oraz na produktach spożywczych kryształków lodu. Chłodziarki i zamrażarki starszej generacji należy natomiast rozmrażać ręcznie co kilka miesięcy. Już 3–5 mm osadu wywiera wpływ na prawidłowe działanie urządzenia i dodatkowo ogranicza miejsce w komorach.

Przygotowanie lodówki do mycia najlepiej rozpocząć od wyciągnięcia wszystkich artykułów spożywczych. Pomocne będzie również usunięcie półek i szuflad. Czyszczenie tych elementów w zlewozmywaku czy zmywarce jest bardziej komfortowe. Umożliwia to ponadto dotarcie do niedostępnych miejsc. Podczas mycia lodówki bardzo istotne jest udrażnianie odpływu, do którego uchodzi skraplająca się woda oraz gdzie gromadzi się brud. Kiedy nie wiadomo, czym czyścić lodówkę, aby uchronić żywność przed chemią, a skórę przed podrażnieniami, warto sięgnąć po profesjonalne preparaty.

Czym myć lodówkę wewnątrz?

Lodówkę w środku myje się przy pomocy przeznaczonych do tego środków chemicznych, niewchodzących w reakcje z żywnością, takich jak np. spray Dr. Beckmann, który usuwa niemiłe zapachy, likwiduje szron i czyści zaschnięte zabrudzenia również w lodówkach turystycznych i kuchenkach mikrofalowych. Dużym zainteresowaniem cieszy się również HILLMANN AGDLO01, którego specjalny aplikator umożliwia wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc chłodziarki. Stanowczo odradza się używania produktów przeznaczonych do innych sprzętów AGD. Związki w ich składzie bywają niebezpieczne dla zdrowia, a przy okazji mogą powodować zarysowania czy odbarwienia tworzyw użytych w konstrukcji i wykończeniu chłodziarki. Kiedy już wiadomo, czym czyścić lodówkę, warto również zadbać o odpowiedni aromat jej wnętrza.

  • 69,99 zł
  • 39,99 zł
  • 69,99 zł
  • 34,99 zł
  • 28,99 zł

Czym czyścić czarną, białą czy czerwoną lodówkę z zewnątrz?

Mycie półek w lodówce

Pielęgnacja chłodziarki nie powinna kończyć się na myciu jej wnętrza. Równie istotne jest czyszczenie jej zewnętrznych powierzchni. Podczas gotowania opary z tłuszczu osadzają się na sprzęcie, a otwieranie i zamykanie drzwi wilgotnymi czy brudnymi dłońmi pozostawia nieestetyczne ślady. Specjalistyczne środki czyszczące to ułatwienie szczególnie dla tych osób, które nie lubią eksperymentować z domowymi sposobami skutecznymi podczas pozbywania się zabrudzeń. Aby sprawnie i z efektem umyć lodówkę z zewnątrz, warto korzystać z chusteczek czyszczących, ukierunkowanych na usuwanie wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów. Ich zaletą jest również fakt, że nadają blask różnorodnym tworzywom, z jakich zbudowana jest lodówka. Jednym ze specjalistów w swej dziedzinie jest e5 RE02552, czyli jednorazowe ściereczki do pielęgnacji sprzętów i urządzeń kuchennych, armatury łazienkowej, mebli ogrodowych oraz innych przedmiotów domowego użytku. Korzystając z tego produktu, należy prowadzić materiał kolistymi ruchami w umiarkowanym tempie. Zabieg nie pozostawia smug.

Domowe metody na czystą lodówkę. Jak myć lodówkę octem?

Lodówkę można również myć z użyciem mieszanek przygotowanych z produktów dostępnych niemal w każdym domu. Jednym z ponadczasowych rozwiązań jest roztwór wody i octu, który rozpyla się butelką ze sprayem albo nakłada przy pomocy miękkiej ściereczki. Po umyciu lodówki przeciera się powierzchnię do sucha papierowym ręcznikiem. Na zaschnięte i przyklejone zabrudzenia poleca się natomiast roztwór z sody oczyszczonej i wody. Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki proszku na 1 litr wody i rozprowadzić podobnie jak mieszankę octową. Z kolei, jeśli pojawiła się pleśń na uszczelkach lub zakamarkach, trzeba wyszorować te miejsca i zdezynfekować wysokoprocentowym alkoholem, np. spirytusem.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link