Czujnik czadu i gazu – jaki model wybrać, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu?

Autor: Joanna

Czujnik czadu i gazu zabezpiecza zdrowie i życie przed szkodliwym wpływem bezwonnego tlenku węgla, ulatniającego się z różnego typu pieców. Ryzyko zatrucia, a nawet zaczadzenia, jest wysokie w mieszkaniach ogrzewanych gazem i węglem. Muszą je uwzględniać także osoby używające podgrzewaczy wody. Sprawdź, jaki czujnik wybrać!

Czujnik gazu i czadu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki czujnik gazu i czadu jest najlepszy
 2. czym kierować się przy zakupie domowego wykrywacza trujących gazów
 3. jakie modele są dostępne na rynku

Dlaczego warto wyposażyć dom w czujnik czadu i gazu?

Czujnik czadu i gazu na baterie

Czujnik czadu i gazu kontroluje stężenie tlenku węgla w powietrzu, czyli bezwonnego i bezbarwnego gazu, ulatniającego się podczas spalania paliwa w urządzeniu grzewczym. Wydzielanie toksycznej chmury mogą spowodować niedrożne przewody kominowe czy wentylacyjne, niewłaściwa eksploatacja budynku, wadliwa instalacja grzewcza. Emisji czadu i gazu sprzyjają także nieregularne przeglądy techniczne detektorów, nieprofesjonalny montaż, usterki czy przerwy w dostawie prądu oraz wyładowane baterie, w zależności od rodzaju zasilania urządzenia. Na kontakt z czadem i gazem narażone są szczególnie osoby posiadające kotły węglowe, piece gazowe, ogrzewacze wody oraz kominki. Czujnik czadu i gazu warto zamontować w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec, kocioł czy kominek oraz w pobliżu kuchenek gazowych i podgrzewaczy wody. Detektorów nie należy umieszczać w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska. Należy unikać też montażu przy podłodze i wysoko pod sufitem. Więcej na temat tego, jak i gdzie umieszczać czujnik czadu i gazu, znajduje się w odrębnym artykule.

Czujnik czadu i gazu 2 w 1 łączy funkcje detektora obu substancji jednocześnie, jednak warto również nabyć czujniki dedykowane tylko jednemu z nich, które można rozdysponować w różnych pomieszczeniach. Czujniki gazu cieszące się dużym zainteresowaniem to m.in. urządzenia Orno OR-DC-614, Eur-Tech GD-02A4, Kiddle MTG-3000H. Z kolei do grupy cenionych czujników czadu należą Kiddle 7DCO, Fibaro FGCD-001 ZW5 oraz Honeywell XC100-PL-AP.

CZY WIESZ, ŻE...

Czujnik czadu warto zamontować w sypialni lub w jej pobliżu. Tlenek węgla ma silne właściwości toksyczne, które w zaledwie kilkanaście minut mogą doprowadzić do śmierci. Domownicy są narażeni na jego wdychanie i bezobjawowe zatrucie zwłaszcza we śnie.

Polecane czujniki
 • 369 zł
 • 449 zł
 • 119 zł
 • 499 zł
 • 33,99 zł

Czujnik gazu i czadu na baterie czy zasilanie sieciowe? Kryteria wyboru

Czujnik gazu Orno do domu

Dobry wykrywacz czadu i gazu ma atesty jakości. Urządzenia bez odpowiednich certyfikatów są równie niebezpieczne dla zdrowia, jak brak czujnika w domu. Rynek oferuje szeroki wybór modeli różniących się rodzajem zasilania, budową, walorami estetycznymi, rodzajem i głośnością sygnałów dźwiękowych czy dodatkowymi zabezpieczeniami i funkcjami. Za najbardziej komfortowy w użytkowaniu uznawany jest czujnik gazu ziemnego i czadu na baterie, taki jak Eura CD-28A2, którego bezprzewodowa konstrukcja pozwala zamontować urządzenie w dowolnym miejscu. Produkt aktywuje się i alarmuje domownika o zagrożeniu w czasie poniżej 3 minut od przekroczenia bezpiecznej normy trujących gazów. Aby ograniczyć troski związane z regularną wymianą baterii, warto nabyć detektor czadu i gazu zasilany sieciowo, czyli na kabel, np. Eura CD-41A2. Takie urządzenie nigdy się nie wyładuje, a modele wyposażone również w zasilanie awaryjne zapewniają nieprzerwane bezpieczeństwo użytkownikom, korzystając z zapasowej baterii w przypadku przerw w dostawie prądu.

Wybierając czujnik czadu i gazu z atestem, warto wziąć pod uwagę również:

 • rodzaj alarmu – niektóre modele wyposażone są w diodę, inne w sygnał dźwiękowy. Najlepiej zdecydować się na sprzęt łączący w sobie oba rodzaje powiadomień, np. Kiddle 7CO;
 • wyświetlacz LCD – to wygodny dodatek, dzięki któremu można sprawdzić poziom naładowania baterii, aktualne stężenie tlenku węgla i gazu oraz informacje o terminie ważności czujnika;
 • przyciski, które pozwolą obsługiwać wyświetlacz, zrestartować urządzenie czy przeprowadzić krótkie testy.

Jak działa domowy detektor czadu i gazu?

Sercem czujnika czadu i gazu jest sensor chemiczny lub elektrochemiczny, a znajdujący się w urządzeniu mikroprocesor analizuje zachodzące reakcje i na ich podstawie określa stężenie czadu. Wchodzące w reakcje z trującym powietrzem ogniwo wywołuje proces utleniania, co powoduje przepływ prądu i uruchomienie alarmu. Dzięki temu odpowiednio wcześnie można zapobiec rozchodzeniu się niebezpiecznej substancji lub ewakuować się z budynku. Nie należy zastanawiać się, czy warto kupić czujnik. Zdrowie i życie członków rodziny jest bezcenne. Poznaj całą ofertę wykrywaczy czadu i gazu, aby wybrać najlepszy dla siebie model. Zapewnij bliskim bezpieczeństwo.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny