Czajnik na płytę indukcyjną – wady i zalety

Joanna

Płyty indukcyjne stają się ostatnio coraz popularniejsze i powoli wypierają modele zasilane gazem. Choć takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, musisz się jednak liczyć z koniecznością wymiany wszystkich garnków i zakupu specjalnego czajnika na indukcję. Podpowiadamy, dlaczego warto to zrobić i jak wybrać odpowiednio!

Czajnik na płytę indukcyjną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki czajnik wybrać, jeśli posiadasz płytę indukcyjną,

- który z nowoczesnych czajników wybrać: elektryczny czy indukcyjny,

- czym się kierować, wybierając czajnik na indukcję.

Jaki czajnik sprawdzi się w przypadku płyt indukcyjnych?

W przeciwieństwie do kuchenek gazowych czy elektrycznych, płyta indukcyjna wytwarza ciepło tylko w kontakcie z dnem naczynia. Jest tak dlatego, że technologia ta wykorzystuje działanie szybkozmiennego pola magnetycznego. Z tego powodu, nie każdy materiał może być stosowany na indukcji. Niewskazane do tej roli są między innymi garnki wykonane ze szkła, stali szlachetnej, miedzi czy aluminium. Nie sprawdzą się też naczynia posiadające wypukłe dno lub nóżki. Trzeba o tym pamiętać również przy wyborze czajnika na płytę indukcyjną. Aby móc z niej korzystać, trzeba wybrać model wykonany z metalu reagującego na działanie magnesu albo ze specjalnym dnem z takiego metalu. Z czego powinien być zatem wykonany dobry czajnik na indukcję? Masz do wyboru trzy możliwości: model ze stali, żeliwa lub emalii – jak chociażby ten, który prezentujemy tutaj.

PORADA EKSPERTA

Jak szybko rozpoznać, który czajnik może być stosowany na płycie indukcyjnej, a który nie? Wystarczy spojrzeć na jego opakowanie – jeśli znajduje się na nim oznaczenie przypominające cewkę czy też zwój, można go śmiało stawiać na płycie.

Czajnik na indukcję czy elektryczny? Podpowiadamy!

Czajnik na indukcjęCzajniki na indukcję nie są jedynym możliwym rozwiązaniem w kuchniach z płytą indukcyjną. Alternatywę na dla nich stanowią również czajniki elektryczne. Czym różnią się od modeli indukcyjnych? Dzięki specjalnej konstrukcji zagotowanie w nich wody zajmuje nieco mniej czasu niż w przypadku klasycznego czajnika podgrzewanego płytą indukcyjną. Tego rodzaju urządzenia są także wyposażone w szereg dodatkowych funkcji przedłużających żywotność – jak chociażby zabezpieczenie przed gotowaniem na sucho czy przed przegrzaniem.
Zastanawiasz się, co wybrać – czajnik na indukcję czy elektryczny? Musisz jednak liczyć się z tym, że te ostatnie zajmują cenne miejsce na blacie roboczym, a plączący się wokół nich przewód zasilający może ograniczać swobodę ruchów w strefie przyblatowej. Nie można zaprzeczyć temu, że jest to korzystna alternatywa, jednak w małej kuchni czajnik indukcyjny po prostu sprawdzi się lepiej – nie stoi bowiem na blacie, lecz ma swoje stałe miejsce na płycie.
Proponowane produkty
  • 39,99 zł
  • 99,99 zł
  • 35,99 zł
  • 35,99 zł
  • 59,99 zł

Jak wybrać dobry czajnik na płytę indukcyjną?

Nowoczesny czajnik indukcyjnyChcesz kupić czajnik do stosowania na indukcji? Koniecznie zwróć uwagę na następujące aspekty:
  • pojemność czajnika do płyty indukcyjnej – od tego parametru zależy, czy naczynie będzie ekonomiczne, czy też stanie się niepotrzebnym obciążeniem dla domowego budżetu. Czteroosobowej rodzinie w zupełności wystarczy czajnik indukcyjny do 1,7 litra. Jeśli mieszkasz sam, sięgnij po jeszcze mniejszy model, by gotować wodę oszczędniej,
  • typ gwizdka – do wyboru masz czajniki indukcyjne ze zdejmowanym gwizdkiem oraz takim, który jest umieszczony na zawiasach i podnosi się go poprzez naciśnięcie guzika. Ta druga opcja jest bezpieczniejsza – nie sposób się bowiem oparzyć gorącą parą,
  • wielkość dna czajnika na płytę indukcyjną – dno nie może być większe niż pole grzewcze, gdyż może to uniemożliwić jej uruchomienie. Nie dotyczy to jednak w przypadku nowoczesnych płyt indukcyjnych, które mają sensory umieszczone na całej powierzchni.

WARTO WIEDZIEĆ

O ile w tradycyjnych czajnikach istotny jest materiał wykonania uchwytu, o tyle w przypadku modeli indukcyjnych nie jest to kluczowy parametr. Dlaczego? Nie ma tutaj niebezpieczeństwa stopienia pod wpływem wysokiej temperatury palników. Wybierając rodzaj rączki czajnika indukcyjnego, kieruj się zatem jej estetyką oraz tym, czy wygodnie leży Ci w dłoni.

Decydując się na płytę indukcyjną w kuchni, musisz zrezygnować nie tylko z tradycyjnego czajnika, lecz także ze standardowych garnków. Planujesz zakup nowego kompletu, który będzie się nadawać do stosowania na płycie? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze: Jakie garnki do płyty indukcyjnej? Zobacz nasze propozycje.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!