Data publikacji: 28 listopada 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Czajnik na płytę indukcyjną – wady i zalety

Poleć znajomemu Drukuj

Płyty indukcyjne stają się ostatnio coraz popularniejsze i powoli wypierają modele zasilane gazem. Choć takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści, musisz się jednak liczyć z koniecznością wymiany wszystkich garnków i zakupu specjalnego czajnika na indukcję. Podpowiadamy, dlaczego warto to zrobić i jak wybrać odpowiednio!

Czajnik na płytę indukcyjną

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki czajnik wybrać, jeśli posiadasz płytę indukcyjną,

- który z nowoczesnych czajników wybrać: elektryczny czy indukcyjny,

- czym się kierować, wybierając czajnik na indukcję.

Jaki czajnik sprawdzi się w przypadku płyt indukcyjnych?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie każdy materiał może być stosowany na płycie indukcyjnej. Niewskazane do tej roli są garnki wykonane ze szkła, stali szlachetnej, miedzi czy aluminium. Nie sprawdzą się też naczynia posiadające wypukłe dno lub nóżki. Z czego powinien być zatem wykonany dobry czajnik na indukcję? Masz do wyboru trzy możliwości: model ze stali, żeliwa lub emalii – jak chociażby ten, który prezentujemy tutaj.

PORADA EKSPERTA

Jak szybko rozpoznać, który czajnik może być stosowany na płycie indukcyjnej, a który nie? Wystarczy spojrzeć na jego opakowanie – jeśli znajduje się na nim oznaczenie przypominające cewkę czy też zwój, można go śmiało stawiać na płycie.

Czajnik na indukcję czy elektryczny? Podpowiadamy!

Czajnik na indukcjęCzajniki na indukcję nie są jedynym możliwym rozwiązaniem w kuchniach z płytą indukcyjną. Alternatywę na dla nich stanowią również czajniki elektryczne. Czym różnią się od modeli indukcyjnych? Dzięki specjalnej konstrukcji zagotowanie w nich wody zajmuje nieco mniej czasu niż w przypadku klasycznego czajnika podgrzewanego płytą indukcyjną. Tego rodzaju urządzenia są także wyposażone w szereg dodatkowych funkcji przedłużających żywotność – jak chociażby zabezpieczenie przed gotowaniem na sucho czy przed przegrzaniem.
Jednocześnie musisz jednak liczyć się z tym, że zajmują one cenne miejsce na blacie roboczym, a plączący się wokół nich przewód zasilający może ograniczać swobodę ruchów w strefie przyblatowej. Nie można zaprzeczyć temu, że jest to korzystna alternatywa, jednak w małej kuchni czajnik indukcyjny po prostu sprawdzi się lepiej – nie stoi bowiem na blacie, lecz ma swoje stałe miejsce na płycie.
Proponowane produkty:
La Bonita Rojo 2,2L <%– –%>
La Bonita MAESTRO 2,5 L <%– –%>
La Bonita MANZANA 2,5 L <%– –%>
La Bonita Plata 2,5L Srebrny <%– –%>
La Bonita Carbón 2,2L <%– –%>

Jak wybrać dobry czajnik na płytę indukcyjną?

Nowoczesny czajnik indukcyjnyChcesz kupić czajnik do stosowania na indukcji? Koniecznie zwróć uwagę na następujące aspekty:
  • pojemność – od tego parametru zależy, czy czajnik będzie ekonomiczny, czy też stanie się niepotrzebnym obciążeniem dla domowego budżetu. Czteroosobowej rodzinie w zupełności wystarczy model do 1,7 litra. Jeśli mieszkasz sam, sięgnij po jeszcze mniejszy model, by gotować wodę oszczędniej,
  • typ gwizdka – do wyboru masz modele ze zdejmowanym gwizdkiem oraz takim, który jest umieszczony na zawiasach i podnosi się go poprzez naciśnięcie guzika. Ta druga opcja jest bardziej komfortowa – nie sposób się bowiem oparzyć gorącą parą wydobywającą się spod gwizdka,
  • wielkość dna – dno nie może być większe niż pole indukcyjne na płycie, gdyż może to uniemożliwić jej uruchomienie. Nie obowiązuje to jednak w przypadku nowoczesnych płyt indukcyjnych, które mają sensory umieszczone na całej powierzchni.

WARTO WIEDZIEĆ

O ile w tradycyjnych czajnikach istotny jest materiał wykonania rączki, o tyle w przypadku modeli indukcyjnych nie jest to kluczowy parametr. Dlaczego? Nie ma tutaj niebezpieczeństwa stopienia pod wpływem wysokiej temperatury palników. Wybierając rodzaj rączki, kieruj się zatem jej estetyką oraz tym, czy wygodnie leży Ci w dłoni.

Decydując się na płytę indukcyjną w kuchni, musisz zrezygnować nie tylko z tradycyjnego czajnika, lecz także ze standardowych garnków. Planujesz zakup nowego kompletu, który będzie się nadawać do stosowania na płycie? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze: Jakie garnki do płyty indukcyjnej? Zobacz nasze propozycje.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas