Cyrkulator powietrza czy wentylator – najważniejsze różnice

Autor: Klaudia

Z upałami możesz sobie poradzić na wiele sposobów. Najpopularniejszym wyborem jest zazwyczaj prosty, niezawodny i najczęściej tani wentylator. Ale masz też ciekawą alternatywę, a jest nią bardziej uniwersalny cyrkulator powietrza.

Wentylator stojący

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym się różni wentylator od cyrkulatora,
- na co zwrócić uwagę podczas zakupu wentylatora i cyrkulatora.

Czym się różni wentylator od cyrkulatora?

Na pierwszy rzut oka obie grupy produktów są identyczne: wiatrak w obudowie i przyciski funkcyjne, reszta to tylko detale. Ale mimo tych rzeczywistych podobieństw różnią się one zastosowaniem. Wentylator sprawia, że w pomieszczeniu nie jest parno, ale pole jego działania jest niekiedy ograniczone. Szczególnie, jeśli mówimy o wentylatorach biurkowych. Standardowy wentylator będzie działał bezpośrednio na obszarze około 2-3 metrów.

Wentylator biurkowy

Zadaniem cyrkulatora jest natomiast wprawić powietrze w ruch, tak aby jego obieg powstał w danym pomieszczeniu (np. góra/dół). W ten sposób równomiernie rozprowadza chłodne lub… ciepłe powietrze - cyrkulator może być z powodzeniem używany też zimą, w celu zwiększenia efektywności ogrzewania pomieszczeń. W zależności od swych parametrów, takie urządzenie potrafi poprawić cyrkulację powietrza w pokoju, biurze czy nawet w całym mieszkaniu. Tu kluczowe znaczenie ma wielkość pomieszczeń – cyrkulacja powietrza przynosi odczuwalne efekty na powierzchniach 10 – 20 m2 i większych.

Te kluczowe różnice w zastosowaniu widać, kiedy przyjrzysz się wykonaniu wentylatora i cyrkulatora. Ten pierwszy może być plastikowy i niezbyt masywny, a i tak będzie dobrze pełnił swoją rolę. Natomiast cyrkulatory są wykonane z wytrzymałego metalu, a łopatki wiatraków są znacznie bardziej wydajne. Całość ma sprawiać, że powietrze będzie krążyć nawet na dużym dystansie, a efekty jego pracy wpłyną na temperaturę otoczenia na dłużej, a nie tylko dając chwilową ulgę. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest RAVEN ECP004, który łączy kompaktowe wymiary i wysoką wydajność nawiewu.

Wentylator i cyrkulator - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Obie grupy produktów różnią się średnią ceną – małe wentylatory można kupić już za 30 zł, a zakup cyrkulatora to już wydatek powyżej 100 zł. Warto więc się zastanowić, czego bardziej potrzebujemy: tylko doraźnego chłodzenia w czasie letnich upałów czy urządzenia, które praktycznie przez cały rok może pozytywnie wpływać na temperaturę pokoju czy mieszkania, czyli nasz codzienny komfort.

Dokonanie właściwego wyboru wymaga krótkiej analizy: czy poza sezonem upałów potrzebujesz poprawić obieg powietrza w domu lub biurze, niwelując w ten sposób niedoskonałości ogrzewania? Temat wart uwagi, ponieważ większość naszych mieszkań oraz duża część  miejsc pracy została wyposażona w niezbyt doskonałe systemy ogrzewania i wentylacji.


Więcej o cyrkulatorach przeczytasz w artykule: Jak działa cyrkulator powietrza?

Wentylatory stojąceKupując wentylator czy też cyrkulator, powinieneś zwracać uwagę na kluczowe ich cechy i parametry, aby wybrać najlepsze urządzenie dla siebie:
  • prędkość obrotów wiatraka: szybciej znaczy wydajniej,
  • moc urządzenia: więcej znaczy wydajniej, ale oznacza to większy pobór prądu,
  • średnica wiatraka: większy lepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach,
  • głośność: mierzona w decybelach (dB), im niższa wartość tym będzie ciszej,
  • sterowanie: rozsądne minimum to trzystopniowy poziom regulacji nawiewu,
  • zastosowany materiał: najczęściej jest to wybór pomiędzy plastikiem i aluminium, ten drugi może być trwalszy i zdecydowanie dobrze wpływa na design urządzenia,
  • bezpieczeństwo: wprawdzie wszystkie wentylatory mają obudowy zapobiegające bezpośredniemu dostępowi do szybko obracających się „skrzydeł”, ale po ich zdjęciu np. dotknięcie dłonią może skończyć się poważnym urazem. Poza tym przypadkowe dostanie się jakiegoś przedmiotu w szpony wirnika podczas pracy, może zakończyć się jego bezpowrotnym uszkodzeniem.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link