LTE – co to jest, jak działa i czym się charakteryzuje?

Adam Niedbała

Jedna z technologii, które pozwalają na przesyłanie danych w sieciach 4G, to LTE. Chociaż przez ostatnie lata powstało wiele różnych standardów mobilnej transmisji danych, to właśnie LTE jest tym, z którego korzystamy najczęściej. Zatem co oznacza LTE, co to jest LTE w telefonie i czy LTE to to samo co 4G? Przeczytaj artykuł, by się tego dowiedzieć.

Zobacz także: Co to jest NFC w telefonie i do czego można je wykorzystać?

Internet LTE – co to jest?

Dostęp do internetu to coś, bez czego współczesne smartfony i telefony nie mogą się obyć. Wiele funkcji dzisiejszych telefonów komórkowych bez połączenia z siecią po prostu nie zadziała. Istnieje kilka różnych technologii, które pozwalają korzystać z internetu mobilnego, a jedną z nich jest właśnie LTE.

Co to jest LTE? To, najkrócej ujmując, standard przesyłu danych zastosowany w sieciach telefonii komórkowej 4G. Wprowadzenie go stało się pierwszym krokiem na drodze do szybkiego internetu mobilnego. Ilość danych, które nasze przenośne urządzenia wymieniają z siecią, wciąż jednak rośnie. Wymusza to poszukiwanie nowych rozwiązań, które pozwolą na skuteczniejsze dostarczanie internetu do wykorzystania w komunikacji mobilnej.

kobieta w słuchawkach na ulicy patrzy na telefon komórkowy

Standard LTE doczekał się dwóch wersji. W starszej maksymalna prędkość pobierania danych wynosiła 150 Mb/s, natomiast wysyłania – 50 Mb/s. W nowszej – LTE-A (LTE Advanced) – to odpowiednio 300 Mb/s i 150 Mb/s. To ponad dziesięciokrotny wzrost w stosunku do prędkości, które oferowały technologie stosowane w telefonii trzeciej generacji (3G).

 

Co oznacza LTE?

LTE (skrót od angielskiego Long Term Evolution) ma za zadanie przede wszystkim zwiększać prędkość przesyłania danych i zmniejszać opóźnienia. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie tylko surfują po internecie, ale także oglądają filmy na YouTubie lub w serwisie VOD czy korzystają z muzycznych serwisów streamingowych.

Połączenie w LTE jest bardzo stabilne, a korzystanie z multimediów – bardzo wygodne. Co więcej, internet mobilny wykorzystujący LTE w telefonie czy tablecie może osiągać większą przepustowość niż stacjonarne rozwiązania w miejscach o słabo rozwiniętej infrastrukturze.

 

Czy LTE i 4G to to samo?

Określenia LTE i 4G często są stosowane zamiennie. Czy oznaczają więc to samo? Nie do końca – 4G to ogólna nazwa telefonii komórkowej czwartej generacji. W ramach każdej generacji wykorzystywanych jest z kolei wiele różnych technologii służących do transmisji głosu, wiadomości tekstowych czy wreszcie danych. LTE to nazwa jednej z takich technologii – zestawu konkretnych protokołów, które muszą być obsługiwane w ramach komunikacji za jej pomocą.

  • 299 zł
  • 559 zł
  • 601,04 zł
  • 379 zł
  • 399 zł

Telefony obsługujące LTE, podobnie jak smartfony z NFC i telefony z Bluetooth, są dziś standardem. LTE umożliwia korzystanie z szybkiego dostępu do internetu mobilnego, a swoim zasięgiem obejmuje praktycznie całą Polskę. Choć telefonia 5G wykorzystująca nowe standardy transmisji jest już dostępna, to jej zasięg nadal ogranicza się głównie do większych miast. Wszędzie tam, gdzie sieć 5G nie ma zasięgu, twój telefon przełączy się na pracę w sieci 4G – będzie więc korzystał między innymi z transmisji LTE.

 

LTE a rozwój technologii

LTE nierozerwalnie łączy się z telefonią komórkową czwartej generacji. Poprzednia – trzecia – generacja wykorzystywała takie technologie transmisji danych, jak UMTS, HSDPA i HSPA+. Najsprawniejsza z nich pozwala użytkownikom na odbieranie pakietów danych z prędkością 28 Mb/s i wysyłanie ich z prędkością 11 Mb/s. Jednocześnie opóźnienie wynosi tu co najmniej 50 ms. Ta ostatnia wartość w przypadku transmisji w technologii LTE spada poniżej 10 ms, co pozwala na bezproblemowe korzystanie z multimediów na smartfonach.

Dalszy wzrost prędkości połączeń wymaga zagęszczenia infrastruktury sieciowej i ekspansji na kolejne częstotliwości transmisji radiowej. Ponieważ przepustowość połączenia jest ściśle związana z szerokością pasma, oczywistym kierunkiem jest zajmowanie coraz wyższych częstotliwości. To kierunek rozwoju sieci 5G.

Ponieważ na razie jej zasięg na terenie Polski nie jest zbyt duży, jest ona raczej rozszerzeniem technologii 4G niż osobnym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że jej osiągi są wyższe od tego, co proponują rozwiązania LTE. Ze względu na gęstość infrastruktury i stabilność połączenia piąta generacja telefonii komórkowej stanowi pomost do internetu rzeczy (IoT) i wcześniej nieosiągalnych rozwiązań technologicznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!