LTE – co to jest, jak działa i czym się charakteryzuje?

Autor: Piotr

LTE to obecnie to standard bezprzewodowego przesyłu danych, najnowocześniejsza generacja internetu. Nie każdy jednak potrafi rozszyfrować ten skrót, a niektórzy nie wiedzą do końca co to jest. LTE w telefonie czy tablecie staje się tymczasem coraz częściej normą i wielu wymagających użytkowników nie wyobraża sobie bez niego korzystania z tego rodzaju urządzeń.

Oświetlone budynki dużego miasta nocą, nad nimi animacja sygnału LTE pod postacią błękitnych łuków z elementem gwiazdy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co kryje się pod oznaczeniem LTE;
  2. dlaczego warto korzystać z tego sposobu przesyłu danych;
  3. czym jest LTE w telefonie i tablecie?

Internet LTE – co to jest?

Kobieta siedząca w kabinie statku, na tle widoku na rzekę, wpatrzona w telefon komórkowy z LTE

Na pewno wszyscy nie raz w reklamach słyszeli takie pojęcia jak „megaszybki internet” czy „najszybszy internet”. Nie każdy jednak jest na tyle biegły w nowinkach technologicznych, by od razu wiedzieć, o co tak naprawdę tu chodzi. Do tego operatorzy telefonii komórkowych bardzo często używają pojęć 4K i LTE. Wiele osób jednak nie do końca wie co to jest. Internet LTE zapewnia dużo szybszy przesył danych w porównaniu do 3G. Z tego względu jest często określany mianem “następcy trzeciej generacji”. Mówi się często, że posiadanie LTE w urządzeniu znacząco podnosi jakość życia. Dlaczego? Otóż LTE (skrót od angielskiego Long Term Evolution) ma za zadanie przede wszystkim zwiększać prędkość przesyłania danych i zmniejszać ewentualne opóźnienia. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie tylko surfują po internecie, ale także oglądają filmy na YouTube czy Vod lub komunikują się ze znajomymi za pomocą Skype’a. Połączenie w LTE jest też bardziej stabilne, a korzystanie z multimediów dużo przyjemniejsze. Co więcej, mobilny internet wykorzystywany np. w telefonach czy tabletach wyposażonych w tego rodzaju technologiczne ułatwienie może osiągać prędkość nawet wyższą od rozwiązań stacjonarnych.

  • 119 zł
  • 178,99 zł
  • 4 099 zł
  • 1 099 zł
  • 4 099 zł

Co to jest zasięg LTE?

Wieża LTE nadająca sygnał na tle nieba z animacją sygnału wkoło

Najpełniejszej i najprostszej odpowiedzi na pytanie czym jest LTE daje zdanie, iż jest to rodzaj technologii, za pośrednictwem której odbywa się transmisja danych w sieci 4G. W Polsce istnieje już niewiele miejsc, w których nie można korzystać z dobrodziejstw mobilnego internetu. Sporo osób nie ma także dokładnej wiedzy na temat tego, czym jest zasięg LTE. Co to jest i w jaki sposób się go mierzy? Aby dowiedzieć się, czy występuje on w danym obszarze, można zajrzeć na mapę zasięgu danych operatorów telefonii komórkowej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretne miasto czy nawet ulicę, a system szybko pokaże rezultaty. To szczególnie przydatne w przypadku osób, które chcą używać LTE jako internetu domowego. W dużych miastach nie powinno być z tym problemu, w mniejszych jednak może się okazać, że w danej lokalizacji niestety nie jest to możliwe. Ponadto w niektórych sytuacjach dla jak najlepszej jakości sygnału może okazać się niezbędne zainstalowanie dwóch anten lub kupno modemu lub routera. Warto jednak wiedzieć, że jeśli jednak z jakiegoś powodu zasięg LTE zostanie utracony, odbiornik natychmiast przełączy się na transmisję 3G.

Internet mobilny – co to jest LTE w tablecie i telefonie?

LTE w tablecie czy telefonie powoduje, że przeglądanie stron internetowych jest dużo wygodniejsze. Technologia ta sprawia, że szybkość pobierania wynosi aż do 150 Mbps, a wysyłania do 50 Mbps (dla porównania – w standardzie HSDPA maksymalna przepustowość łącza to 14 Mb/s). LTE pozwala też łatwiej i szybciej ściągać i odtwarzać filmy i muzykę, np. podczas podróżowania, pobierać duże pliki multimedialne, a do tego może nawet znacząco podnieść jakość rozmów telefonicznych. Z tego względu wiele osób pragnących cieszyć się podwyższonym komfortem użytkowania internetu chce dowiedzieć się, czym jest LTE. W telefonie możemy je znaleźć np. w modelu Apple iPhone 7 32GB. Dzięki LTE obsługującemu aż 25 pasm o prędkości 450 Mb/s połączenia i roaming są 3 razy szybsze w porównaniu do modelu iPhone 6. Ponadto smartfon ten może poszczycić się aparatem 12 Mpix, doskonałej jakości głośnikami i ekranem z pełną gamą kolorów. Co więcej, jest on też odporny na wodę i zachlapania.

Ciekawe rozwiązania oferuje również wyposażony w LTE Honor 20 6/128GB z szerokokątnym obiektywem, poczwórnym aparatem i wbudowaną pamięcią do 128GB. Wytrzymała bateria o pojemności 3750 mAh gwarantuje temu urządzeniu długi czas pracy. Decydując się na telefon z LTE, warto jednak pamiętać, że prędkość internetu mobilnego będzie zależna nie tylko od jego modelu, ale także od odległości od nadajnika czy obciążenia sieci.

W tablecie Lenovo TAB 4 8 z LTE jest wbudowany moduł Bluetooth, który pozwala na bezprzewodowe podłączenie różnego rodzaju akcesoriów, jak np. słuchawki czy głośniki. Do tego posiada on nawigację GPS, aparat 5 Mpix oraz rozdzielczość Full HD 1920 x 1080. Innym ciekawym modelem wykorzystującym LTE jest Huawei MediaPad M3 Lite 10. To urządzenie z kolei posiada m.in. szybki 8-rdzeniowy procesor, wysokiej klasy ekran z matrycą IPS oraz 3GB pamięci RAM. Na uwagę zasługuje też Samsung Galaxy Tab A 8 z procesorem Qualcomm® Snapdragon™, który gwarantuje większą moc. Model ten posiada też 32 GB wewnętrznej pamięci, którą można łatwo powiększyć za pomocą wbudowanego czytnika kart microSD/SDHC/SDXC.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny