Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Wielkość matrycy

Pełna klatka (Full frame) – jest to rozmiar matrycy odpowiadający  tradycyjnemu formatowi 35mm. Matryca FF ma  dwa razy większą rozdzielczość niż matryca APS-C, dlatego jeżeli korzystamy z obiektywu 85mm podpiętego do lustrzanki FF da nam kąt widzenia odpowiadający dokładnie 85mm. Lustrzanki pełno klatkowe, dzięki większej matrycy rejestrują obraz o lepszej jakości  i mniejszym poziomie szumów.


ASP-C – jest to parametr, który określa wielkość matrycy jaka jest stosowana w większości lustrzanek cyfrowych. Wielkość matrycy w tym przypadku, to około 22 x 15 mm (Nikon, Pentax, Sony ma 23,6 x 15,7 mm, dla Canona jest to 22,2 x 14,8). Przez to, że rozmiar matrycy jest mniejszy, to w obiektywach przeznaczonych do małego obrazka kąt widzenia zmniejszy się. Wartość ogniskowej musimy pomnożyć  1,5x, bo o tyle jest mniejsza matryca. Dla przykładu obiektyw 50mm po podpięciu do lustrzanki z matrycą ASP-C, zmieni nam obraz na 75mm.Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację