Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Pomiar natlenienia krwi (SpO2)

To jedna z nowszych funkcji w smartopaskach, powoli stająca się standardem w droższych modelach. Kontrola saturacji, czyli wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, pozwala ustalić, czy twoje płuca sprawnie wymieniają dwutlenek węgla na tlen. W ten sposób możesz zdiagnozować niedotlenienie, którego objawami są: duszności, zaburzenia rytmu serca, spadek formy, ale i nerwowość czy nagłe oblewanie się potem. Tę wartość powinny regularnie sprawdzać osoby z wadami serca, cierpiące na bezdech senny, astmę oskrzelową czy przewlekłe obturacyjne choroby płuc, a także sportowcy rywalizujący na dużych wysokościach. Alpiniści, narciarze, lotnicy …

Do pomiaru wykorzystywany jest przeprojektowany czujnik tętna na wewnętrznej stronie urządzenia. Emituje on światło czerwone, zielone i podczerwone, a fotodiody mierzą natężenie światła odbitego. W ten sposób – dzięki sprytnym algorytmom – określony zostaje kolor krwi, a na tej podstawie wysycenie tlenem. Krew jasnoczerwona: dobrze, wysycona. Im ciemniejsza, tym wysycenie mniejsze – źle. U człowieka zdrowego prawidłowa saturacja SpO2 wynosi 95-99%; po 70. roku życia to 94-98%. Kiedy spada poniżej tego poziomu, należy niezwłocznie udać się do lekarza! Uwaga, smartopaska i smartwatch to nie są profesjonalne urządzenia medyczne typu pulsoksymetr. To tylko narzędzie pomocnicze.


Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację