Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Opóźnienie CAS

Jest to czas pomiędzy wysłaniem sygnału z kontrolera proszącego o dane a informacją zwrotną. Innymi słowy jest to szybkość działania pamięci RAM, odpowiadającej za płynność działania całego komputera.

Zasada jest prosta: im niższe opóźnienie CAS, tym lepiej. Jednakże jako że różnice między różnymi  wartościami są bardzo niewielkie (liczone w nanosekundach), nie jest to kluczowy parametr. Dla większości użytkowników różnice są niedostrzegalne.

Opóźnienie CAS podawane jest w tzw. cyklach zegara – których rzeczywisty czas trwania zależy od częstotliwości taktowania RAM //LINK//. Tak więc czasami dwie pamięci RAM o takim samym opóźnieniu mogą mieć różną wydajność.

Przykładowa tabela:

Opóźnienie CAS

Częstotliwość taktowania

Czas rzeczywisty (nanosekundy)

2

100 MHz

10

2

200 MHz

5

Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację