Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Moc znamionowa RMS

Moc RMS (Root Mean Square), zwana też skuteczną, znamionową lub ciągłą, określa maksymalną głośność z jaką wzmacniacz lub głośnik może pracować przez długi czas bez narażenia się na uszkodzenie przy minimalnych zniekształceniach. Informuje także o mocy pobieranej przez urządzenie podczas pracy pod obciążeniem. Parametr mierzony w watach (W) i podawany zawsze na tabliczce znamionowej produktu. Im wyższa moc, tym głośniejszy czysty dźwięk wydobywany z głośników. Moc RMS decyduje z jaką mocą będzie emitowany czysty dźwięk przez pewien czas, przy zniekształceniach nieprzekraczających pewnej wartości.

Moc znamionową RMS dla każdej z kolumn powinna być większą o 10–30% w stosunku do mocy znamionowej amplitunera, na przykład jeżeli amplituner ma moc znamionową RMS 50 W na kanał, to każda z kolumn może mieć moc znamionową RMS od 55 do 70 W. Do takiego wzmacniacza nie ma sensu kupować kolumn o mocy znamionowej RMS 150 W, ponieważ nie wykorzystasz ich w pełni.

Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację