Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Standardy odtwarzania obrazu

Standardy, formaty i systemy zapisu obrazu. Aby zmniejszyć ilość danych, a także poprawić ich jakość, stosuje się różne metody zakodowania i kompresji obrazu.
Czytaj więcej
Standardy, formaty i systemy zapisu obrazu. Aby zmniejszyć ilość danych, a także poprawić ich jakość, stosuje się różne metody zakodowania i kompresji obrazu.

 • AVCHD (Advanced Video Codec High Definition) − format zapisu sygnału o wysokiej rozdzielczości HDTV zaprojektowany dla kamer cyfrowych i pozwalajacy na zapis informacji na 8cm i 12cm płytach kompaktowych (zarówno w standardzie CD jak i DVD oraz BD)
 • DivX®/DivX HD® - to format cyfrowych filmów wideo stworzony przez firmę DivX, LLC, spółkę zależną Rovi Corporation. Urządzenie z oznaczeniem DivX Certified® umożliwia odtwarzanie plików w formacie wideo DivX® o rozdzielczości HD do 1080p, także zawartość premium.
 • XviD - jest on głównym konkurentem DivX Pro Codec (Xvid jest nazwą wspak DivX). W przeciwieństwie do kodeka DivX, Xvid jest wolnym oprogramowaniem dystrybuowanym na warunkach licencji GNU General Public License Oznacza to także, że w odróżnieniu od kodeka DivX, który jest dostępny dla ograniczonej liczby platform, Xvid może być użyty na wszystkich platformach i systemach operacyjnych, dla których kod źródłowy może zostać skompilowany.
 • MKV (Matroska) - to kontener multimedialny tzn. format przechowywania obrazu lub dźwięku w jednym pliku. Pliki Matroska mogą zawierać (obok ścieżek audio i wideo) m.in. napisy, menu (jak w DVD) itp. Jako format dostępny na licencji open source, MKV może być wykorzystywany bez ograniczeń do użytku prywatnego, a nawet w zastosowaniach komercyjnych.
 • MPEG-4 - oznaczenie grupy standardów kodowania audio i wideo wraz z pokrewnymi technologiami, opracowanej przez grupę ISO/IEC MPEG. Standard MPEG-4 w różnych wariantach stosowany jest także w plikach WMA i WMV
 • WMV (Windows Media Video) − format kompresji filmów stworzony przez firmę Microsoft. Ten typ pliku umożliwia kompresję i redukcję rozmiaru dużych plików w celu ułatwienia ich przesyłania poprzez sieć bez znacznej utraty jakości. Pliki WMV zajmują niewielką ilość miejsca na dysku przy zachowaniu poziomu jakości zbliżonego do oryginalnego nagrania.
 • MP4 - stanowi format kontenera umożliwiający łączenie cyfrowych ścieżek audio i wideo w systemie MPEG, a także innych typów danych, takich jak nieruchome obrazy, czy podpisy. Format ten powstał w celu przechowywania zsynchronizowanych danych multimediów w elastycznej formie do celów przekazywania, zarządzania i edycji plików multimedialnych.
 • FLV (Flash Video) - kontener multimedialny używany szczególnie do dystrybucji plików wideo przez internet. Plik .flv można odtworzyć za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej z wtyczką Adobe Flash Player lub Gnash, a także osobnych programów, spośród których wiele udostępnianych jest bezpłatnie. Obecnie, większość serwisów z klipami wideo wykorzystuje format FLV do odtwarzania streamów online, gdyż nie wymaga on dużej mocy obliczeniowej i zasobów sieciowych.
 • ASF (Advanced Systems Format) - kontener multimedialny stworzony przez Microsoft na potrzeby platformy Windows Media. Format ASF wykorzystywany jest najczęściej do przechowywania strumieni danych zakodowanych za pomocą Windows Media Audio (WMA) lub Windows Media Video (WMV).
 • H.264/MPEG-4 AVC - standard kodowania sekwencji wizyjnych jako 10. część standardu ISO MPEG-4. Umożliwja bardziej wydajną kompresję obrazów niż tradycyjny format.
 • AVI (Audio Video Interleave) - to kontener danych audiowizualnych. Został wprowadzony przez firmę Microsoft jako element strategii przystosowania systemu Windows do obsługi multimediów, stanowiący część technologii Video for Windows.
 • M4V - jest formatem kontenera wideo, który nie występował w publicznym obiegu do czasu wprowadzenia go przez Apple Inc. na platformie iTunes. W rzeczywistości, format M4V jest w wielu względach podobny do MP4, a jedyną zasadniczą różnicą jest to, że cześć plików M4V zabezpieczona jest przed kopiowaniem stosowanym przez Apple zabezpieczeniem FairPlay DRM.
 • MOV - to domyślny format odtwarzacza QuickTime zaprojektowany i stworzony w 1998 roku przez Apple, Inc Pliki MOV można odtwarzać na wielu różnych systemach ze względu na wysoką kompatybilność tego formatu i niewielki rozmiar pliku. Format ten jest rozpoznawany przez wiele różnych platform, jak np. Mac, Windows, iOS i Android.
 • 3GP - format 3GP, a dokładniej 3GPP, to format plików multimedialnych opracowany w ramach projektu Third Generation Partnership Project (3GPP). Stworzony specjalnie na potrzeby urządzeń mobilnych, format 3GP jest w istocie uproszczoną wersją formatu MP4. W porównaniu ze stosowanym na komputerach stacjonarnych formatem MP4, pliki 3GP mają mniejszy rozmiar, co ułatwia ich przesyłanie i odtwarzanie na urządzeniach mobilnych.
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację