Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

USB (Universal Serial Bus)

Złącze USB w urządzeniu pozwala na podłączenie zewnętrznych urządzeń zgodnych z tym standardem (drukarka, dysk, pendrive, smartfon).

Rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego, umożliwiającego połączenie różnych urządzeń elektronicznych (np.: telewizora z pendrive lub dyskiem HDD, sprzętu AV z produktami mobilnymi, kamery wideo z komputerem, aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego z telewizorem bądź komputerem, drukarki i urządzenia wielofunkcyjnego z komputerem itp.)

Standardy i przepustowość:
 

  • USB 2.0 (Hi-Speed), mogą pracować z maksymalną szybkością 480 Mbit/s (60 MB/s)
  • USB 3.0 (Super Speed), mogą pracować z szybkością 5 Gbit/s (640 MB/s) Standard jest w pełni kompatybilne ze starszymi urządzeniami (USB 2.0 i 1.1)
  • USB 3.1 (Super Speed+), prędkość maksymalna to 10 Gbit/s (1,25 GB/s) Standard 3.1 jest kompatybilny wstecz.

Typ złączy USB:

  • Typ A - pasuje na ogół do gniazd pecetów, notebooków, telewizorów oraz sprzętu AV
  • Typ B - znajduje zastosowanie w urządzeniach peryferyjnych. Najczęściej są to drukarki, urządzenia wielofunkcyjnę lub skanery.
  • Typ C - najnowsze rozwiązanie zastosowanie w laptopach, tabletach czy smartfonach. Dzięki niemu wtyczka i kabel USB już nie będą służyć jedynie do przesyłania plików, ale też obrazu i dźwięku, ładowania notebooków i zasilania dużych urządzeń zewnętrznych. Wadą złącza jest brak kompatybilności z wersją 3.0 i starszą bez użycia odpowiednich adapterów.
  • Mini-A
  • Mini-B - mniejsze urządzenia USB takie jak aparaty fotograficzne lub plamtopy
  • Micro-A
  • Micro-B - nowszy wariant mini USB jeszcze bardziej zmiejszony. Znajduje zastosowanie przede wszyskim w urządzeniach mobilnych taki jak smartfony czy tablety multimedialne.


KORZYŚCI:

- możliwość podłączenia do siebie wielu różnych urządzeń (np. dysku lub smartfona do laptopa lub pendrive do telewizora).
- możliwość przesyłu danych między urządzeniami za pomocą złącza USB.
- możliwość ładowania urządzenia.
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację