Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Typ matrycy - monitory

Ze względu na wykorzystaną technologię wyróżnia się kilka podstawowych typów matryc:

 
  • Matryce TN (Twisted Nematic) są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku, potwierdza to także szerokość oferty w Euro.com.pl. Tego typ matryce poleca się do zastosowań domowych. Wyświetlają około 262 tys. kolorów, z palety 16 mln - pozostałe imitując. Doskonale radzą sobie we wszelkiego rodzaju multimediach (grach czy też filmach). Matryce te charakteryzują się bardzo krótkimczasem reakcji, rzędu 8 ms (czarny-biały-czarny), co praktycznie eliminuje możliwość wystąpienia efektu smużenia i jest zdecydowaną zaletą.

  • W technologii TFT (Thin-Film Transistor) za każdy piksel odpowiedzialny jest określony tranzystor. Technologia ta pozwala na uzyskanie wysokich parametrów obrazu, w szczególności duży jest kąt widzenia oraz czytelność obrazu.

  • Matryce MVA (Multi-domain Vertical Alignment) oferują krótki czas reakcji piksela (około 25 ms), szeroki kąt widzenia oraz wysoki kontrast. MVA to technologia, która oferuje lepsze odwzorowanie barw niż matryce TN. Czerń w panelach MVA jest lbardzo dobrze nasycona oraz dysponuje niską jasnością. Monitory tego typu świetnie sprawdzą się do zastosowania domowego, szczególnie do oglądania filmów oraz do gier.

  • PVA (Patterned Vertical Alignment lub Patterned-ITO Vertical Alignment) pozwala na osiągniecie na tyle dobrego odwzorowania kolorów, kątów widzenia, czerni oraz kontrastu, że możliwe jest implementowanie tego typu rozwiązań w monitorach profesjonalnych.

  • Matryca IPS (In-Plane Switching) to modele przeznaczone jak najbardziej dla profesjonalnych grafików. Pałeczki ciekłego kryształu są ułożone równolegle do powierzchni ekranu, wynikiem tego są szerokie kąty widzenia i szeroka paleta kolorów. Typowe wyświetlacze IPS charakteryzują się słabą czernią – a odróżnia się je od innych tym, że pod dużym kątem czarne powierzchnie mają lekko czerwone zabarwienie.

  • Matryca S-IPS (Super In-Plane Switching) są zaawansowanym rozwinięciem technologii IPS. Oferują szerokie kąty widzenia. W stosunku do IPS odróżnia je poprawiony czas odświeżania pikseli. Pozostałe elementy są tożsame w obu typach matryc. S-IPS poleca się więc do profesjonalnego zastosowania, jak skład druku, czy prace graficzne.

  • Matryce technologii PLS (Plane for Line Switching) charakteryzują się jasnością większą o 10 procent (w porównaniu do standardowych ekranów IPS) oraz szerokimi kątami widzenia. Zbudowana w ten sposób matryca znacząco ułatwia użytkownikom pracę.

  • Panel AMVA zapewnia optymalną jakość obrazu, szeroki kąt widzenia i dokładne odtworzenie kolorów, podczas gdy jego szybki czas reakcji jest w stanie łatwo sprostać nawet najbardziej wymagającym zastosowaniom. Idealne zastosowaniach jak fotografia i obróbka graficzna.

  • Matryce AHVA (Advanced Hyper-Viewing Angle) wykorzystują zaawansowaną technologię, która zapewnia bardzo szeroki kąt widzenia wynoszący 178/178 stopni, co umożliwia oglądanie obrazu pod niemal każdym kątem. W przeciwieństwie do standardowych paneli TN wyświetlacze AHVA oferują niezwykle wyrazisty obraz i żywe kolory. Dzięki temu idealnie nadają się nie tylko do wyświetlania zdjęć i filmów czy przeglądania Internetu, ale również świetnie sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych, wymagających dokładności oddawania kolorów i stałej jasności przez cały czas.
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację