Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Zawartość kofeiny w kawie

Dotyczy:
Kawy i herbaty
Kofeina jest stymulantem. Stosowana w niewielkich ilościach działa pozytywnie na wiele układów funkcjonalnych ludzkiego organizmu, nie uzależnia i nie daje skutków ubocznych. Jednak zbyt wielka dawka może być śmiertelna dla człowieka.
Czytaj więcej
Kofeina (znana również jako teina - gdy źródłem jest herbata, guaranina - z guarany, mateina - z mate) jest alkaloidem purynowym znajdującym się w surowcach roślinnych. Może również być otrzymywana syntetycznie. Kofeina jest stymulantem. Jest stosowana jako dodatek do wielu napojów takich jak na przykład napoje energetyzujące. Stosowana jest w silnym zatruciu alkoholem, niedociśnieniu, stanach wyczerpania fizycznego i umysłowego.

Jak kofeina działa na organizm?
  • pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego,
  • pobudza równomiernie korę mózgową (zwiększa sprawność myślenia, znosi zmęczenie psychiczne i fizyczne),
  • przyśpiesza przemianę materii, zwiększając zapotrzebowanie na tlen,
  • zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych,
  • pobudza wydzielanie soku żołądkowego,
  • działa moczopędnie, przez co korzystnie wpływa na pracę nerek,
  • wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego i po zmetabolizowaniu wydala się z moczem.
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację