Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Wielkość matrycy - Aparaty z wymienną optyką

Pełna klatka (Full frame) – jest to rozmiar matrycy odpowiadający  tradycyjnemu formatowi 35mm. Matryca FF ma  dwa razy większą rozdzielczość niż matryca APS-C, dlatego jeżeli korzystamy z obiektywu 85mm podpiętego do lustrzanki FF da nam kąt widzenia odpowiadający dokładnie 85mm. Lustrzanki pełno klatkowe, dzięki większej matrycy rejestrują obraz o lepszej jakości  i mniejszym poziomie szumów.


ASP-C – jest to parametr, który określa wielkość matrycy jaka jest stosowana w większości lustrzanek cyfrowych. Wielkość matrycy w tym przypadku, to około 22 x 15 mm (Nikon, Pentax, Sony ma 23,6 x 15,7 mm, dla Canona jest to 22,2 x 14,8). Przez to, że rozmiar matrycy jest mniejszy, to w obiektywach przeznaczonych do małego obrazka kąt widzenia zmniejszy się. Wartość ogniskowej musimy pomnożyć  1,5x, bo o tyle jest mniejsza matryca. Dla przykładu obiektyw 50mm po podpięciu do lustrzanki z matrycą ASP-C, zmieni nam obraz na 75mm.


4/3 - to matryca stosowana w aparatach z wymienną optyką o wymiarach około 18 x 13,5 mm. Standardowa ogniskowa w systemie 4/3 to około 25 mm. (w matrycy FF standard ogniskowej wynosi 50 mm.) Oznacza to, że obiektyw 300 mm w systemie 4/3 da ten sam kąt widzenia, co obiektyw 600 mm w formacie małoobrazkowym 35 mm
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów