Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Ogniskowa obiektywu

Dzięki ogniskowej, możesz zmieniać kąt widzenia obiektywu. Wyrażana w milimetrach jest to odległość pomiędzy ogniskim układu optycznego, a punktem głółwnym układu optycznego. Im większa odległość tym większe przybliżenie. 
Ekwiwalent ogniskowej podaje się dla ujodnelicenia nazewnictwa i możliwości porównywania parametrów aparatów i obiketywów. 
 Za standardowy uważa się obiektyw o ogniskowej 50 mm (lub jego odpowiednik w wypadku aparatu cyfrowego). Jego kąt widzenia wynosi ok. 45 stopni, czyli jest zbliżony do kąta widzenia ludzkiego oka. Wszystkie wartości poniżej 50 mm określają obiektywy jako szerokokątne, a powyżej jako wąskokątne (teleobiektywy). Im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt widzenia. Obiektyw szerokokątny 28 mm ma kąt widzenia 75 stopni, pozwala sfotografować w małym pomieszczeniu grupę osób. Teleobiektyw 200 mm pozwala na duże zbliżenie fotografowanych obiektów. Obiektyw zmiennoogniskowy ze względu na regulowaną ogniskową opisywany jest przez dwie wartości, minimalną i maksymalną. Ma możliwość zbliżania/oddalania rejestrowanych obiektów.

Czytaj więcej
 
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację