Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Obiektyw

Jeden z najważniejszych elementów każdego aparatu fotograficznego i kamery. Składa się z soczewek wklęsłych i wypukłych, których zadaniem jest skupienie promieni świetlnych i odwzorowanie obrazu na materiale światłoczułym (np. przetworniku obrazu).

Przysłona umożliwia kontrolę ilości wpadającego światła. W dużej mierze odpowiada za jakość zapisanego obrazu, w tym za jego ostrość i kontrast. Opisywany jest przez następujące parametry: jasność obiektywu oraz wartość ogniskowej. Ta ostatnia może być stała lub zmienna – wówczas w zależności od ustawionej ogniskowej, obiektyw ma różne pola widzenia, taki obiektyw określa się jako zmiennoogniskowy (zoom). Ze względu na kąt widzenia (zależny od ogniskowej) obiektywy dzielą się na: szerokokątne, standardowe (o kącie widzenia zbliżonym do ludzkiego oka) i teleobiektywy.
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację