Brakuje jakichś informacji? Poinformuj nas! Wyślij

Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Obiektyw

Obiektyw to jeden z najważniejszych elementów każdego aparatu fotograficznego i kamery. Dzięki niemu możesz  utworzyć zdjęcie – obraz o określonym wyglądzie. Jego zadaniem jest skupienie promieni świetlnych i odwzorowanie obrazu na materiale światłoczułym.

Obiektyw posiada przysłone, która reguluje ilość wpadającego światła. W dużej mierze odpowiada za jakość zapisanego obrazu, w tym za jego ostrość i kontrast. Opisywany jest przez następujące parametry: jasność obiektywu oraz wartość ogniskowej. Ta ostatnia może być stała lub zmienna – wówczas w zależności od ustawionej ogniskowej, obiektyw ma różne pola widzenia, taki obiektyw określa się jako zmiennoogniskowy (zoom). Ze względu na kąt widzenia (zależny od ogniskowej) obiektywy dzielą się na: szerokokątne(umożliwiający fotografowanie obiektów o dużych rozmiarach kątowych)standardowe (o kącie widzenia zbliżonym do ludzkiego oka) i teleobiektywy.

Czytaj więcej
 
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację