Znajdź nas

Słownik pojęć i terminów

Zapraszamy Cię do zapoznania się opisami najpopularniejszych pojęć, związanych z technologiami i rozwiązaniami wykorzystanymi w produktach znajdujących się w naszej ofercie.

Jak wyszukiwać pojęcia?


Skorzystaj z poniższej wyszukiwarki lub przeglądaj alfabetyczny spis terminów, następnie kliknij myszką w interesujące Cię hasło.

Wybierz literę alfabetu:

Filtr

Nakładka na obiektyw, wykonana ze szkła optycznego, folii lub tworzywa sztucznego o odpowiedniej charakterystyce. Ma na celu modyfikację światła tworzącego obraz. Może ograniczać dostęp promieni ultrafioletowych (filtr UV) lub zmieniać kontrast i kolorystykę fotografii. Specyficznym rodzajem filtrów są filtry polaryzacyjne, które pozwalają przyciemnić błękit nieba oraz zredukować odbłyski powstające na powierzchniach niemetalicznych (szyba, lustro wody). Osobną kategorią są filtry ochronne, których zadaniem jest chronienie przedniej soczewki obiektywu przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Filtry tego typu nie powinny wpływać na jakość obrazu. Filtr może być stosowany na obiektywy ze specjalnie nagwintowanym zakończeniem, bądź za pośrednictwem dedykowanych tulei mocujących lub uchwytów. Rozmiar (średnica) filtra uzależniony jest od średnicy gwintu mocującego lub uchwytu.

Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację