Zmywarka nie domywa naczyń? Sprawdź, zanim zamówisz fachowca

Autor: Piotr

Zmywarka może nie domywać naczyń z wielu powodów. Za część z nich są odpowiedzialni sami użytkownicy, między innymi ci, którzy źle ustawiają naczynia, uniemożliwiając wodzie dotarcie do tych w dolnym koszu, lub uruchamiają zbyt krótki program mycia przy mocno zabrudzonych naczyniach.

Otwarta zmywarka wypełniona naczyniami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak źle ustawione naczynia wpływają na jakość mycia w zmywarce
 2. dlaczego zmywarka nie domywa przy krótkim programie
 3. kiedy należy czyścić zmywarkę
 4. kiedy konieczna jest pomoc fachowca

Zmywarka nie domywa źle ustawionych naczyń

Fachowiec naprawia zmywarkę

Zmywarka nigdy nie domyje idealnie naczyń, jeśli woda nie będzie miała do nich odpowiedniego dostępu. Często natomiast zdarza się tak, że użytkownicy sprzętu w górnym koszu układają naczynia, które uniemożliwiają wodzie przedostanie się do wszystkich akcesoriów umieszczonych na dole. W efekcie nawet najlepszy sprzęt, najdłuższy program nie poradzą sobie z usunięciem zanieczyszczeń. W takim przypadku nie ma znaczenia miękkość wody, wydajność urządzenia, długość programu – mechaniczne blokady, które wodzie ustawia sam użytkownik, są nie do pokonania. Bardzo często dzieje się tak, kiedy pojemność zmywarki próbuje się wykorzystać w 100%. Z reguły kończy się to jednak jej przepełnieniem, przykryciem jednego naczynia drugim i koniecznością ponownego uruchomienia zmywarki lub wykonania poprawek ręcznie. Producenci nie bez powodu precyzyjnie oznaczają pojemność urządzenia, a także często podkreślają zasady układania w niej naczyń. Lepiej naczynia podzielić na dwa wsady niż przepełnić urządzenie i zmarnować kolejną ilość wody na ponowne ich czyszczenie. Na szczęście niektóre urządzenia mają tzw. sensory załadunku, które pozwalają dostosować ilość wody do ilości naczyń w środku (Bosch SMV46KX00E).

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń przy krótkim programie?

Zmywarka to bardzo efektywne urządzenie, które domywa naczynia w określonych warunkach. Jeśli włożysz do niej mocno zabrudzone szklanki, talerze, patelnie i garnki i włączysz najkrótszy możliwy program, możesz być pewien, że część naczyń nie będzie idealnie czysta. Bardzo często, chcąc szybko pozbyć się brudnych naczyń, użytkownicy korzystają z najszybszego programu, zapominając, że jest on przeznaczony raczej do naczyń lekko zabrudzonych, do szkła, które chce się odświeżyć przed postawieniem na stole dla gości, a nie do naczyń, które na zmywanie czekają od wczorajszej kolacji i na których brud zdążył już trochę zaschnąć. Nie bez powodu nowoczesne zmywarki mają co najmniej kilka podstawowych programów. Nie zawsze najkrótszy znaczy najlepszy i najbardziej efektywny. Warto o tym pamiętać.

 • 2 299 zł
 • 1 349 zł
 • 1 199 zł
 • 2 399 zł
 • 1 999 zł

Zmywarka nie domywa naczyń, kiedy sama jest brudna

Kobieca ręka wkłada kubek do pełnej zmywarki

Domowe sposoby na niedomywanie naczyń przez zmywarkę warto wdrażać, dopiero gdy mamy pewność, że przyczyną nie jest brud w samym urządzeniu. Niedrożne części zmywarki i znajdujące się czasami tam resztki jedzenia lub kamień mogą skutecznie blokować efektywne zmywanie. W takiej sytuacji najpierw należy ręcznie sprawdzić, czy wewnętrzne części zmywarki nie zostały zapchane większymi resztkami jedzenia lub odłamkami drewna (nie bez powodów nie zaleca się mycia drewnianych elementów w zmywarce). Zdarza się, że filtr urządzenia skutecznie zatykają mniejsze przybory kuchenne, które przemieściły się w trakcie mycia. Wszystkie te elementy trzeba usunąć, ewentualnie wyjąć filtr, opróżnić go, dokładnie oczyścić i ponownie założyć. Dokładnie należy wyczyścić rogi zmywarki, zawiasy, otwory w ramionach spryskujących. Warto wyczyścić zmywarkę specjalnym płynem do czyszczenia. Płyn wlewa się w miejsce przeznaczone na tabletki, a następnie ustawia zmywarkę na pusty cykl zmywania. W ten sposób efektywnie można usunąć tłuszcz, kamień i skutecznie udrożnić zmywarkę. Alternatywą dla płynu z drogerii jest wsypanie sody do pojemnika na tabletki, a po myciu wstępnym wylanie na dno zmywarki szklanki octu. Niektóre zmywarki mają specjalny program do autoczyszczenia (Bosch SMV68MX04E, Bosch SMV46KX01E, Whirlpool WSIO 3O34 PFE X). Po takim czyszczeniu zmywarka powinna idealnie domywać wszystkie naczynia.

Zmywarka nie domywa naczyń? Domowe sposoby czy specjalista?

Zmywarka może nie domywać naczyń z powodu zbyt twardej wody. Aby skutecznie oczyszczać naczynia, potrzebne jest odpowiednie jej zmiękczenie. W tym celu warto skorzystać z soli regeneracyjnej, która powinna rozwiązać problem. Nowoczesne zmywarki mają sensory rejestrujące twardość wody i informujące o konieczności jej zmiękczenia (np. Siemens iQ300 SN636X03ME).

Kolejną możliwą przyczyną tego, że zmywarka nie domywa szklanek i innych naczyń, jest jej zabrudzenie. W takim przypadku można sięgnąć po mieszankę sody i octu, o której była mowa powyżej. Czyszczenie warto stosować raz na 100 cykli lub minimum raz na 3 miesiące.

Jeśli opisane powyżej rozwiązania nie pomagają, lepiej wezwać specjalistę. Za problemy z czyszczeniem naczyń mogą bowiem odpowiadać:

 • uszkodzony elektrozawór;
 • zapchane spryskiwacze;
 • uszkodzona pompa myjąca;
 • uszkodzony dozownik detergentu (zdarza się, że wtedy zmywarka nie tylko nie domywa naczyń, ale i nie rozpuszcza tabletki);
 • uszkodzona grzałka (podobna sytuacja, jak opisana wyżej).
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link