Zasilanie do Nintendo Switch, czyli jak, czym i jak długo

Autor: Piotr

Wbrew pozorom ładowanie konsoli przenośnej Nintendo Switch nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Do tego procesu należy używać specjalnego zasilacza, różniącego się od wielu innych ładowarek. Wybór odpowiedniej daje możliwość nieprzerwanej zabawy przez długi czas.

Konsola Nintendo Switch

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego ładowanie Nintendo Switch przysparza problemów
 2. jak wygląda proces ładowania konsoli w obu trybach
 3. jakie urządzenia mogą okazać się pomocne przy ładowaniu konsoli

Nintendo Switch – wybór nie tylko gamerów

Kontroler do Nintendo Switch

Od momentu debiutu na rynku konsola przenośna Nintendo Switch sukcesywnie zbierała coraz większe grono zwolenników tego typu rozrywki. Zarówno wytrwale wyczekujący nowych pozycji gamerzy, którzy tylko czekają na kolejne gry, jak również gadżeciarze, używający jej sporadycznie, zgodnie stwierdzą, że jeden z flagowych produktów japońskiego przedsiębiorstwa gwarantuje zupełnie inny rodzaj zabawy, niż chociażby konsole PlayStation.

Nie da się jednak ukryć, że poza szeregiem zalet i korzyści Nintendo Switch wyróżnia jeden aspekt, nad którym spora liczba użytkowników nieco ubolewa. Chodzi o kwestię ładowania konsoli, sprawiającą sporo problemów przede wszystkim laikom, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z tym urządzeniem. Decydując się na jego zakup, pod uwagę należy wziąć właśnie kwestię zasilacza, znacząco różniącego się od standardowych kabli, kojarzonych głównie z większymi konsolami czy nawet smartfonami.

Ładowanie Nintendo Switch – podstawowe informacje

Większość modeli konsoli Nintendo Switch posiada baterię litowo-jonową o pojemności 3570 mAh (jak np. Nintendo Switch Lite) i 4310 mAh (np. Nintendo Switch Joy-Con). Maksymalna prędkość ładowania wynosi 18W, wskutek czego zwykłe ładowarki absolutnie nie będą w stanie spełnić swojego zadania. Oryginalny, pudełkowy zasilacz obsługuje napięcia o mocy 5 V i 15 V, dedykowane zarówno do zasilania pada Switch Controller Pro, jak i Switcha w trybie zadokowanym i przenośnym.

Chcąc utrzymać swoje urządzenie w stanie gotowym do użytku, preferowanym rozwiązaniem jest korzystanie z profesjonalnych zasilaczy przeznaczonych do Nintendo Switch. Wygodą i skutecznością odznacza się chociażby ładowarka PDP Nintendo Switch Joy-Con Charging Grip, mająca powiększoną powierzchnię chwytu, rozszerzone spusty i nakładki na analogi. Sam proces zasilania odbywa się za pomocą funkcji upuść i ładuj.

 • 169 zł
 • 39 zł
 • 97,90 zł
 • 169 zł
 • 69 zł

Pobór mocy przy ładowaniu

Konsola Nintendo Switch w plecaku

W trakcie normalnego użytkowania Switch pobiera moc na średnim poziomie od 8,75 W do 8,9 W. Wpływ na te wartości mają przede wszystkim takie aspekty:

 • łączenie się z Wi-Fi,
 • nieustanna praca na baterii,
 • spora powierzchnia wyświetlacza,
 • wymagania sprzętowe gier.

Jeżeli w trakcie standardowego używania konsoli chcielibyśmy zmniejszyć jej pobór mocy, wystarczy wyłączyć moduł Wi-Fi lub zmniejszyć jasność ekranu. W typowym procesie zasilania Joy-Cony będą samoistnie ładowane przez Switcha do poziomu maksymalnie 50%, jednak jeśli całe urządzenie zostanie podłączone do oddzielnego zasilacza lub stacji dokującej, wówczas ładować się będzie zarówno sama konsola, jak i jej kontrolery. Trafnym wyborem w takiej sytuacji jest BigBen Nintendo Switch Light-Up Dock Shield, wyposażona w podstawkę utrzymującą i łączenie za pomocą USB. Jest to produkt oficjalnie licencjonowany przez Nintendo, dający możliwość pełnej personalizacji pod względem kolorystyki.

Przy trybie zadokowanym pobór energii jest zdecydowanie wyższy i wynosi 39 W, wskutek czego niezbędny jest mocniejszy zasilacz. Z całej tej wartości 18 W przeznaczone jest dla konsoli, 9,5 W dla portów USB, zaś niecałe 0,50 W dla konwersji wideo. Pozostała ilość pozostaje niewykorzystana, czego celem jest zapewnienie urządzeniu bezproblemowego funkcjonowania przy użyciu stacji dokującej.

Jakie inne ładowarki spełnią swoją funkcję?

Użytkownicy, którzy nie posiadają specjalnej, dedykowanej ładowarki lub stacji dokującej do Nintendo Switch, nie muszą się obawiać o brak alternatywy. Jedną z opcji jest portowa ładowarka do kontrolerów Bionic 4 Joy Con BNK-9019, zaprojektowana z myślą o stylistyce Nintendo. Poza samymi funkcjami ładującymi, wyróżnia się możliwościami regulowania długości kabla, LED-ową lampką statusu ładowania i niezwykle łatwym montażem.

Co więcej, aby naładować Nintendo Switch, w wielu sytuacjach w zupełności wystarczy również power bank i kabel USB-C. Wytrzymałość konsoli na jednym ładowaniu w taki sposób uzależniona jest rzecz jasna od mocy, jaką posiada dane urządzenie. Przy pojemności 10 tysięcy mAh użytkownik będzie w stanie wykonać półtora ładowania, przy 20 mAh – trzy pełne ładowania, zaś przy pojemności 26,800 mAh aż cztery pełne ładowania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów