Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Z końcówką plastikową czy stalową? Pomagamy wybrać dobry blender

Poleć znajomemu Drukuj

Przygotowanie orzeźwiającego koktajlu, gładkiego puree czy idealnie rozdrobnionego posiłku dla niemowlęcia będzie znacznie łatwiejsze, gdy wykorzystasz dobry blender. Przed wyborem właściwego blendera warto sprawdzić jego parametry i porównać z innymi urządzeniami. Materiał, z którego wykonana jest stopa sprzętu, wpływa nie tylko na zastosowanie blendera, ale także na kilka innych aspektów użytkowania.

Blender ze stalową stopą

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- na jakie cechy blendera warto zwrócić uwagę,
- jakie jest zastosowanie blendera,
- jakie są wady i zalety blendera ze stopą plastikową,
- jakie są słabe i mocne strony blendera ze stalową końcówką.

Na jakie cechy blendera warto zwrócić uwagę?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń różniących się wyglądem, wielkością, wyposażeniem czy parametrami wykonania. Nie mając podstawowej wiedzy o możliwościach tego typu urządzeń, trudno wybrać dobry blender i łatwo zgubić się w ofercie. Pierwsze, czemu powinno się dokładnie przyjrzeć, to materiał, z jakiego wykonany jest sprzęt. Najczęściej blender w całości wykonany jest z tworzywa sztucznego, tak jak Bosch CleverMixx, bądź stali, jak Gallet Mix. Wybrani producenci oferują blendery z metalową końcówką, ale plastikowym korpusem, przykładowo Philips HR1641/00. W części modeli dodatkowo umieszczane są elementy gumowane, zazwyczaj przyciski i pokrętła, które zapewniają wygodę użytkowania i zabezpieczają przed wyślizgnięciem sprzętu z dłoni.

Blender z poczwórnym ostrzem
Kolejny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając dobry blender, to jego moc. Im większa, tym urządzenie działa skuteczniej i może być dłużej używane bez przerwy. Sprzęty o małej mocy sprawdzą się do stosunkowo miękkich produktów (owoce i warzywa). By nie doszło do przegrzania silnika, zaleca się rozdrabnianie z przerwami. Zbyt intensywna praca może doprowadzić do awarii urządzenia.
Porównując kilka modeli, zaobserwuj, w jaki sposób łączone są dodatkowe końcówki do korpusu. Są tu dwie możliwości: albo akcesoria się wpina, albo wkręca. Wybór mocowania jest sprawą indywidualną..
Istotną cechą sprzętu jest ilość i rodzaj ostrzy. Noże dobrego blendera powinny być wykonane ze stali nierdzewnej bądź powlekane tytanem. Jakość ostrzy wpływa na koszt samego urządzenia. Najdroższe blendery mają do czterech ostrzy poruszających się na kilku płaszczyznach.

CZY WIESZ, ŻE...

Miksery potocznie nazywa się robotami kuchennymi. Tymczasem pod pojęciem robot kuchenny kryje się wiele typów urządzeń kuchennych: blender, robot kielichowy, malakser, rozdrabniacz czy multiplekser.

Jakie jest zastosowanie blendera?

Blender to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do miksowania i rozdrabniania, więc za jego pomocą możesz zmiksować zupę, warzywa, owoce, nabiał czy rozdrobnić zioła i zieleninę. Dobry blender pomoże przygotować idealnie gładkie puree, dokładnie zmielony obiad dla dziecka czy owocowe koktajle dietetyczne. To, czy wybierzesz model z dodatkowymi końcówkami i jakie one będą, zależy od tego, w jaki sposób planujesz użytkować urządzenie. Akcesoria takie jak końcówki do ubijania piany i śmietany, rozdrabniania lodu i orzechów czy przygotowania gładkiego puree zwiększają zastosowanie blendera. O tym, jakie funkcje powinien mieć blender, przeczytasz w tym artykule.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki blender najlepiej kupić, pomyśl, do czego będzie Ci potrzebny. W przypadku, gdy okazjonalnie albo wcale nie potrzebujesz rozkruszać lodu albo nigdy nie przygotowujesz koktajli, wystarczy klasyczny model bez kielicha i akcesoriów. Jeśli w Twoim codziennym jadłospisie goszczą dietetyczne napoje owocowe czy owocowo-mleczne, dobry blender z metalową końcówką i kielichem będzie optymalnym rozwiązaniem.

Proponowane produkty:
Bamix SwissLine M200 (miętowy) <%– –%>
Smeg HBF02BLEU <%– –%>
Bamix DeLuxe M160 (szary) <%– –%>
KitchenAid HB2571EAC <%– –%>
Bamix SWISSLINE M200 (szary) <%– –%>

Jakie są wady i zalety blendera ze stopą plastikową?

Często o wyborze sprzętu do kuchni decyduje cena. Prawdopodobnie ci, którzy na co dzień nie planują korzystać z tego urządzenia, nie przeznaczą na niego kilkuset złotych. W kategorii niskiej ceny pojedynek wygrywa blender z plastikową końcówką. Tworzywo sztuczne jest tańsze niż stal nierdzewna, ale wytrzymałe i trwałe, więc powszechnie stosowane w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Jeśli producent nie wskazuje inaczej, nadaje się do mycia w zmywarce. Plastikowe stopy, podobnie jak stalowe, mogą mieć pofalowaną krawędź, która zabezpiecza przed rozpryskiwaniem miksowanego posiłku. Blender ręczny ze stalową końcówką
Wadą blendera z końcówką plastikową jest tendencja do przebarwiania się tworzywa, zwłaszcza przy miksowaniu marchwi, buraka czy szpinaku. Powstające plamy są niemal niemożliwe do usunięcia. Tworzywo sztuczne nie nadaje się również do rozdrabniania bardzo gorących potraw. Warto zwrócić uwagę, czy materiał wykonania zawiera bisfenol – substancję szkodliwą dla zdrowia.

Jakie są słabe i mocne strony blendera ze stalową końcówką?

Wybierając dobry blender ze stali, warto zwrócić uwagę na jakość metalu. Najlepsza jest wytrzymała i odporna na zmiany temperatur stal szlachetna. Z niej najczęściej powstają ostrza robota. Stal ma tę przewagę nad tworzywem sztucznym, że nie przebarwia się i nie przyjmuje zapachów pokarmów. Jest wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę, więc nadaje się do mielenia gorących potraw. Wydajny blender z metalową końcówką ma swoją cenę, dlatego nie każdy decyduje się na wydatek rzędu czasami kilkuset złotych. Stopy wykonane ze stali mogą mieć różny kształt, co wpływa na komfort pracy i skuteczność działania. W najdroższych modelach stal pokrywa się powłoką tytanową, co sprawia, że ostrza są wyjątkowo twarde, wytrzymałe i odporne na tępienie. Podsumowując, dobry blender to taki, który będzie wytrzymały, mocny i funkcjonalny.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas