Zmywarka 45 czy 60 cm to nie wszystko – jakie wymiary mają nowoczesne urządzenia?

Matylda Gruman

Zmywarka o szerokości 45 czy 60 centymetrów? A może taka o wysokości 45 lub 55? Przed zakupem nowego urządzenia poznaj standardowe i nietypowe rozmiary zmywarek – zarówno tych wolnostojących, jak i do zabudowy. Z dokładnością co do milimetra! To jedyny sposób, by znaleźć sprzęt idealny, dopasowany do wymiarów kuchni i potrzeb domowników.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Najpopularniejsze wielkości zmywarek do zabudowy – 45 cm i 65 cm
 2. Modele wolnostojące – o szerokości 45 cm i 60 cm
 3. Nietypowe rozmiary – czyli zoom na zmywarki kompaktowe
 4. Zmywarka duża czy mała – która lepsza
 5. Na jakie wymiary warto zwrócić uwagę, kupując zmywarkę

 

Najpopularniejsze wielkości zmywarek do zabudowy

Zmywarki do zabudowy o szerokości 45 cm lub 60 cm oraz wysokości 82 cm to najczęściej kupowane modele w Polsce. Są przystosowane do montażu pod blatem w ciągu szafek kuchennych o głębokości mniej więcej 60 cm i wysokości 82–100 cm. Sprawdzają się też w wysokiej zabudowie (tzw. słupkach). Mogą mieć zewnętrzny albo ukryty panel sterowania. W obu przypadkach wymagają jednak frontu meblowego.

duża zmywarka do zabudowy

Standardowe wymiary zmywarek do zabudowy 45 cm:

 • szerokość: od 44,5 cm do 45 cm. Najczęściej producenci stawiają na 44,8 cm;
 • wysokość: od 81 cm do 82 cm. Dominują modele 81,8 cm;
 • głębokość: od 55 cm do 57,5 cm. W tym gronie przeważają 55 i 55,5 cm.

Wymiary zmywarek do zabudowy 60 cm:

 • szerokość: od 59,6 cm do 60 cm. Najwięcej w tej grupie jest 59,8 cm;
 • wysokość: od 81 cm do 82 cm. Prym wiodą 81,5 cm i 81,8 cm;
 • głębokość: od 55 cm do 58 cm. Najczęściej spotykane to 55 cm i 55,5 cm.

Pod względem szerokości urządzenia do zabudowy są przeważnie kilka milimetrów mniejsze od wnęki meblowej (45 cm i 60 cm), w której mają się zmieścić. Są też płytsze niż 60 cm, więc nie dotykają z tyłu ściany. Zapewniają dzięki temu wolną przestrzeń przewodom (kablowi elektrycznemu oraz wężom na czystą i brudną wodę). Regulację wysokości sprzętu – zwykle w zakresie 10–15 cm – umożliwiają nóżki z obrotowym pokrętłem.

 

Modele wolnostojące – o szerokości 45 cm i 60 cm

To zmywarki, które choć nie potrzebują towarzystwa mebli (mają przecież ścianki, front i blat), to jednak lepiej się prezentują z meblami kuchennymi u boku.

Standardowe wymiary zmywarek wolnostojących 45 cm:

 • szerokość: od 44,8 cm do 45 cm;
 • wysokość: od 84 cm do 85 cm. Najwięcej w tej grupie jest modeli 84,5 cm i 85 cm;
 • głębokość: od 57 cm do 63 cm. Najpopularniejsza to 60 cm.

Wymiary zmywarek wolnostojących 60 cm:

 • szerokość: od 59,6 cm do 60 cm;
 • wysokość: od 84 cm do 85 cm. Większość producentów oferuje 84,5 cm i 85 cm;
 • głębokość: od 57 cm do 63 cm. Przeważają zmywarki 60-centymetrowe.

wąska zmywarka

Jeżeli planujesz zmywarkę wolnostojącą obok szafek podblatowych, weź pod uwagę zwłaszcza ich wysokości i głębokości. Postaraj się dopasować do siebie wymiary mebli i zmywarki. W idealnym świecie blaty szafek i zmywarki powinny się znajdować w jednej poziomej linii i mieć tę samą głębokość (ewentualnie blat zmywarki może nieco wystawać, ale już jej korpus lepiej nie).

W większości przypadków zmywarka wolnostojąca dobrze wygląda również we wnęce meblowej, pod wspólnym blatem z szafkami. Gdy urządzenie jest nieco za wysokie i nie mieści się we wnęce, można zdemontować mu blat. A gdy jest za niskie? Czy można wtedy dodać kilka centymetrów, wydłużając nóżki? Raczej nie. Nogi takiej zmywarki, podobnie jak pralki czy suszarki wolnostojącej, służą wyłącznie do poziomowania sprzętu.

Polecane zmywarki

 

Nietypowe rozmiary – czyli zoom na zmywarki kompaktowe

Te cieszące się coraz większą popularnością zmywarki w rozmiarze mini różnią się wielkościami (w zależności od producenta lub nawet modelu). Największe rozbieżności dotyczą wysokości – od 43 cm do 60 cm. Zazwyczaj zewnętrzne wymiary urządzeń nie przekraczają 56 cm szerokości oraz 50 cm wysokości i głębokości.

zmywarka nablatowa

Wśród modeli kompaktowych znajdziesz nablatowe, które (jak wskazuje sama nazwa) są przeznaczone do stawiania na blacie. Ale nie tylko. Wiele z nich nadaje się też do montażu w zabudowie w słupku lub pod zlewem. Drugi rodzaj stanowią zmywarki kompaktowe do zabudowy – inaczej modułowe.

Wymiary zmywarek kompaktowych nablatowych:

 • szerokość: od 55 cm do 55,1 cm. Najczęściej spotykane są zmywarki o szerokości 55 cm;
 • wysokość: od 43,8 cm do 60 cm;
 • głębokość: od 48 cm do 50,1 cm. Przeważnie 50 cm.

Wymiary zmywarek kompaktowych do zabudowy:

 • szerokość: od 55 cm do 59,5 cm;
 • wysokość: od 43,8 cm do 45,5 cm;
 • głębokość: 50 cm.
Polecane zmywarki
 • 1 249 zł
 • 1 799 zł
 • 1 499 zł
 • 1 499 zł
 • 1 449 zł
 • 1 399 zł
 • 1 599 zł
 • 1 349 zł

 

Zmywarka duża czy mała – która lepsza?

Jeżeli urządzenie ma trafić do bardzo małej kuchni, służyć jednej lub dwóm osobom albo być używane sporadycznie, lepiej wybrać model standardowy o szerokości 45 cm albo kompaktowy, np. o szerokości 55 cm i wysokości 45 cm. Pierwszy pomieści do 13 kompletów naczyń, a drugi do 6–8. Większe zmywarki – 60 cm szerokości i ponad 84 cm wysokości – cechuje większa pojemność (do 15 kompletów), zatem bardziej nadają się dla rodzin i do domów, w których dużo się gotuje.

zmywarka w kuchni na wyspie

Pod kątem funkcjonalności i zastosowanych technologii każda nowoczesna zmywarka – bez względu na rozmiar – oferuje podobne udogodnienia, np. programy krótkie, automatyczne czy antybakteryjne. Modele kompaktowe zużywają przeważnie mniej wody (8 litrów na cykl), natomiast większe – do 12 litrów. W naszym sklepie znajdziesz jednak i takie zmywarki XL, które do umycia 14 kompletów naczyń potrzebują zaledwie 8 litrów wody. Zapotrzebowanie energetyczne również zależy od konkretnego modelu, a nie od wymiarów sprzętu. Najbardziej ekologiczne są urządzenia z klasy A.

 

 

Na jakie wymiary warto zwrócić uwagę, kupując zmywarkę

Producenci i sprzedawcy AGD różnie przedstawiają wymiary sprzętów. Jedni biorą pod uwagę całkowite wymiary zewnętrzne urządzenia, natomiast drudzy podają je bez wystających elementów. Aby mieć jasność w tej kwestii, zajrzyj do karty produktu. Znajdziesz w niej szczegółowe informacje odnośnie do wszystkich gabarytów sprzętu – szerokości, wysokości i głębokości. Dowiesz się, ile centymetrów wystaje blat w zmywarce wolnostojącej albo ile miejsca zajmują drzwi po otwarciu. W przypadku AGD do zabudowy poznasz również zalecane przez producenta wymiary wnęki do montażu sprzętu. Pamiętaj, że urządzenie powinno być kilka milimetrów mniejsze od wnęki. Dobrze, by było też płytsze od zabudowy – miało z tyłu dość miejsca na przyłącza i swobodną cyrkulację powietrza.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!