Data publikacji: 28 listopada 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Wolnowar czy szybkowar? Doradzamy, jakie urządzenie wybrać

Poleć znajomemu Drukuj

Chcesz urozmaicić swoją kuchnię, a może przyrządzać zdrowe posiłki sprawniej i bez wysiłku? Wypróbuj urządzenia do gotowania – wolnowar, dzięki któremu Twoje dania będą miały doskonałą miękkość, oraz szybkowar – urządzenie, w którym znacznie szybciej ugotujesz mięso, ryż i warzywa bez dodatku tłuszczu. Podpowiadamy, co lepiej sprawdzi się w Twoim domu – wolnowar czy szybkowar.

Szybkowar na blacie kuchennym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa i do czego służy wolnowar,

- jak działa szybkowar i kiedy się przydaje,

- co wybrać – wolnowar czy szybkowar.

Przyrządzanie potrawy w wolnowarzeWolnowar – co to jest i jak działa?

Dania poddawane obróbce cieplnej przez dłuższy czas, mają przyjemną, delikatną konsystencję, ale nie są przesadnie miękkie. Aby uzyskać taki efekt, warzywa i mięso muszą być gotowane przez kilka lub nawet kilkanaście godzin. Do takiej obróbki służy wolnowar – specjalne naczynie lub urządzenie, które utrzymuje odpowiednią temperaturę i umożliwia powolne gotowanie potraw.

Wolnowary elektryczne są bardzo praktyczne – dzięki temu że posiadają wbudowany timer, pokrojone składniki wystarczy umieścić w pojemniku, ustawić czas gotowania i… wyjść do pracy czy na zakupy. Danie będzie przyrządzane nawet podczas Twojej nieobecności, a po powrocie zastaniesz w kuchni aromatyczny, gorący obiad. Musisz tylko pamiętać, by odpowiednio wcześnie włączyć wolnowar! Opinie klientów na temat tych urządzeń są bardzo korzystne właśnie ze względu na ich praktyczne zalety.

Szybkowar – jak działa i kiedy się przydaje?

Jeśli jednak zależy Ci przede wszystkim na skróceniu czasu gotowania, zwróć uwagę na urządzenie, które pod względem funkcjonalności stanowi przeciwieństwo wolnowaru. Szybkowary to specjalne garnki, które dzięki swojej konstrukcji umożliwiają przyrządzanie potraw w znacznie krótszym czasie – nawet dwu- lub trzykrotnie szybciej niż przy zastosowaniu tradycyjnych naczyń.

CZY WIESZ, ŻE...

Szybkowary elektryczne jeszcze bardziej ułatwiają gotowanie – nie trzeba nawet włączać kuchenki, a przyrządzane danie na pewno się nie przypali. Wystarczy dostęp do gniazdka elektrycznego!

Zastanawiasz się, jak działa szybkowar? Swoją funkcjonalność zawdzięcza budowie – garnek jest wyposażony w specjalną, superszczelną pokrywkę z uchwytem. Dzięki temu gorące powietrze o temperaturze nawet powyżej 200 stopni zgromadzone jest wewnątrz naczynia pod wysokim ciśnieniem. W pokrywce znajduje się niewielki, regulowany otwór, przez który wydostaje się nadmiar pary.

Za co cenią sobie szybkowar kucharze? Opinie o tej technice kulinarnej dotyczą walorów zdrowotnych dań przyrządzonych w ten sposób. Krótko gotowane warzywa zachowują znacznie więcej wartości odżywczych niż jarzyny z wody czy usmażone. Oprócz tego użycie szybkowaru eliminuje konieczność dodawania do dań tłuszczu.

Wolnowar czy szybkowar – co wybrać?

Wolnowar Morphy Richards 461007Wahasz się, co lepiej sprawdzi się w Twojej kuchni – wolnowar czy szybkowar? Oba zajmują sporo miejsca, dlatego upewnij się, że wybierzesz urządzenie właściwe dla swojego ulubionego stylu gotowania.

Jeśli chcesz spróbować zdrowej kuchni w stylu slow, Twoim pierwszym wyborem powinien być wolnowar – dzięki niemu osiągniesz wyjątkowo delikatną strukturę przyrządzanych dań. Podczas wielogodzinnego gotowania z mięs wytapia się tłuszcz, dzięki czemu dania z wolnowaru są również zdrowsze. Również jeśli szukasz sprzętu prostego w obsłudze, dzięki któremu tuż po powrocie z pracy będziesz cieszyć się świeżym, gorącym obiadem, kup wolnowar. Jaki wybrać model, by sprawdził się w Twojej kuchni? Zwróć uwagę na pojemność urządzenia oraz jego moc. Na uwagę zasługuje na przykład wolnowar Morphy Richards 461007, który będzie dobrze służył do gotowania dla całej rodziny.

Jeśli Twoim priorytetem jest czas i chcesz urozmaicić swoją kuchnię, nie poświęcając na gotowanie zbyt dużo wysiłku, zdecyduj się na szybkowar. Jaki kupić model? Sprawdź nasz ranking szybkowarów, aby wybrać najlepsze urządzenie. Przy zakupie kieruj się przede wszystkim tym, jak duża jest pojemność garnka. To, jaki szybkowar wybierzesz, powinno zależeć od wielkości Twojej rodziny. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na możliwość mycia naczynia w zmywarce, jak również kompatybilność z kuchenkami inducyjnymi – na tych ostatnich sprawdzi się na przykład szybkowar Tefal Clipso Easy 6l P4620768.

Chcesz poznać inne warte uwagi urządzenia do zdrowego gotowania? Przeczytaj nasz artykuł Zdrowa kuchnia – jakie urządzenie do gotowania na parze wybrać.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas