Test telewizora Sharp QLED 50FP5EA

Maciej Turalski
Artykuł powstał we współpracy z Sharp

Sharp QLED 50FP5EA to niedroga propozycja dla osób szukających nowoczesnego i wszechstronnego urządzenia do oglądania telewizji, treści z internetu czy grania w gry. Wyposażono go w ekran z filtrem z kropek kwantowych, które znacznie poprawiają jakość obrazu w stosunku do tradycyjnych matryc LED, i oprogramowanie Android z najnowszym kodekiem AV1 do oglądania treści z popularnych serwisów VOD. Zapraszam do przeczytania mojego testu Sharp QLED 50FP5EA.


Design telewizora Sharp QLED 50FP5EA

Już na pierwszy rzut oka Sharp QLED 50FP5EA prezentuje się elegancko. Od większości telewizorów odróżnia go srebrne wykończenie – taki kolor mają zarówno nogi, na których ustawiony jest ekran, jak i dolna ramka z logo producenta. Choć generalnie jest to tzw. model bezramkowy, matryca na górze i po bokach ma niezwykle minimalistyczne obramowanie.Całość konstrukcji jest bardzo lekka, więc zarówno z transportem, jak i montażem podstawy powinna sobie poradzić większość osób. Dołączony w zestawie pilot zdalnego sterowania to prosty kontroler z czytelnymi, wygodnymi przyciskami, w tymi takimi, które bezpośrednio włączają na ekranie najpopularniejsze aplikacje.Jak przystało na nowoczesny telewizor, Sharp QLED 50FP5EA wyposażony jest w wiele złącz do podłączenia zewnętrznych urządzeń. Muszę przyznać, że pod tym względem wręcz rozpieszcza swoich użytkowników. A oto pełna lista złącz, które ma ten model:

  • HDMI 2.1 × 4;
  • USB × 2;
  • wejście antenowe – satelitarne oraz naziemne;
  • RJ-54;
  • słuchawkowe;
  • video;
  • optyczne audio;
  • SD Card Reader.

Warto zwrócić uwagę na obecność wejścia na karty SD. Może być ono ułatwieniem dla osób, które robią dużo zdjęć i chciałyby je szybko wyświetlić na dużym ekranie. To wejście daje także użytkownikom możliwość rozszerzenia pamięci telewizora. Ciekawe, czy takie rozwiązanie będzie zyskiwało na popularności.

Chciałbym także podkreślić zastosowanie w tym modelu złącz HDMI 2.1. Są one bardzo istotne przede wszystkim dla osób, które lubią grać w gry i chciałyby podłączyć do telewizora konsolę czy komputer. Dzięki technologii Auto Low Latency Mode telewizor po wykryciu konsoli sam przełącza się w tryb niskiego opóźnienia, wyłączając przy tym wszelkie procesy dodatkowej obróbki obrazu. Ma to służyć lepszej kontroli rozgrywki.

Na koniec tego akapitu dodam jeszcze, że oczywiście telewizor wyposażony jest w Wi-Fi oraz moduł Bluetooth, niczego nie zabrakło.

Polecane tv, audio i rtv


Funkcjonalność na poziomie, czyli jakimi możliwościami kusi Sharp QLED 50FP5EA?

Pod względem funkcji oraz możliwości telewizora jest równie bogato, jak pod względem liczby złącz. Najważniejszy jest tu oczywiście system operacyjny. To Android TV 11 z najnowszym kodekiem AV1 i wsparciem od Google. Mamy więc do dyspozycji sklep Google Play ze wszystkimi aplikacjami, w tym dostęp do polskich serwisów subskrypcyjnych, takich jak Ipla, Player, Cda czy TVP VOD. Nie zabrakło oczywiście zainstalowanych najważniejszych aplikacji, dostępne są m.in.: Netflix, Amazon Prime, Google Play Movies & TV, czy HBO.

Wszystko działa na zasadzie systemu okienek, pomiędzy którymi łatwo można się poruszać za pomocą pilota. Jest również możliwość sterowania głosowego, jednak konieczne jest do tego dokupienie dodatkowego pilota z taką funkcją. Dodam też, że telewizor wyposażono w technologię Chromecast do bezprzewodowego przesyłania i odtwarzania treści. Oczywiście możemy też skorzystać ze wspomnianych wcześniej złącz USB czy wejścia na karty SD, aby na Sharp QLED 50FP5EA oglądać materiały wideo i zdjęcia czy słuchać muzyki.

Najnowsze złącza HDMI są kompatybilne z praktycznie wszystkimi technologiami audiowizualnymi, nawet tymi najwyższej jakości, czego doświadczysz, podłączając do telewizora zewnętrzne urządzenia, takie jak konsola do gier czy odtwarzacz Blu-Ray. Telewizor odtwarza obrazy o rozdzielczości Ultra HD 4K w 60 klatkach na sekundę, obsługuje także HDR10, HLG oraz Dolby Vision. Takie parametry zapewniają wysoką jakość wyświetlanego obrazu, mocne kolory oraz dobrą szczegółowość.

Jeśli zaś chodzi o audio, to Sharp QLED 50FP5EA jest kompatybilny z technologiami dźwięku przestrzennego DTS Virtual:X i Dolby Digital Plus. Podłączając do niego zatem zestaw kina domowego, otrzymamy brzmienie bardzo dobrej jakości bez jakichkolwiek strat – możemy użyć do tego złącza HDMI, które ma funkcję eARC.

 

Jakość obrazu telewizora Sharp QLED 50FP5EA

Rozdzielczość matrycy telewizora to 3840 × 2160 pikseli, a więc może on odtwarzać treści 4K. Jak już wspominałem, ma także możliwość wyświetlania obrazów o wysokiej rozpiętości tonalnej, czyli obsługuje HDR. W tym ten najbardziej zaawansowany – Dolby Vision. 


Technologia wyświetlania obrazu telewizora Sharp to QLED. Jest to ostatnio bardzo popularne rozwiązanie zaczerpnięte z droższych modeli – odpowiada za fantastyczne nasycenie kolorów oraz wyższą widoczną jasność. W telewizorach QLED kolory są zdecydowanie mocniejsze niż w konwencjonalnych wyświetlaczach, zapewniają one także wysoki kontrast. Pozwala to na lepszy odbiór nie tylko wysokich jakościowo materiałów z internetu, ale także treści ze standardowej telewizji, nieważne, czy dostarczanych z odbiorników naziemnych, kablowych, czy satelitarnych.

Producent przygotował także kilka zdefiniowanych trybów pracy. Zaczynając od tych jaśniejszych, do oglądania w dzień, przez te do grania w gry czy prezentacji zdjęć, po tryby filmowe, idealne do wieczornych seansów. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie, a jeśli to będzie dla niego za mało, to może stworzyć swój spersonalizowany profil wyświetlania obrazu.

Sharp QLED 50FP5EA to telewizor, na który dobrze patrzy się pod kątem, nie jest także mocno podatny na odbicia światła czy pracę w jaśniejszych wnętrzach. Bez problemu daje sobie z nimi radę.

 

Test telewizora Sharp QLED 50 FP5EA – podsumowanie

Telewizor Sharp QLED 50FP5EA to jedna z tańszych propozycji na rynku wykorzystujących matrycę QLED. Dzięki temu niedużym kosztem doświadczamy obrazu bardzo dobrej jakości, a także dużej funkcjonalności. Należy jednak mieć świadomość nieco wolniejszego działania technologii Smart czy mniejszego zakresu opcji regulacji obrazu. Coś za coś. Jednak Sharp QLED 50FP5EA bez dwóch zdań potrafi zapewnić dobrą rozrywkę, czy to podczas oglądania filmów, czy grania na nim w gry.

 

Polecane telewizory
Maciej Turalski, Videotesty.pl

Od ponad 15 lat zajmuje się doradztwem i sprzedażą systemów audiowizualnych. Zgłębia tajemnice zarówno zaawansowanych systemów multiroom, audio jak i telewizorów czy projektorów. Dodatkowo zajmuje się pracą redaktorską testując nowe urządzenia z dobrze znanych sobie kategorii. Pracuje zarówno dla portalu Videotesty.pl jak i prowadzi własny kanał Omawiamy.pl . Prywatnie niespełniony perkusista oraz fan motoryzacji i dobrej muzyki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!