Tablet czy laptop – co uwzględnić przed podjęciem wyboru?

Autor: Joanna

Laptop i tablet to urządzenia mobilne, które w pewnych sytuacjach można z powodzeniem stosować zamiennie. Na obu sprzętach obejrzymy film, przejrzymy stronę internetową czy napiszemy e-mail. Jednak laptopy i tablety różnią się od siebie wydajnością. Poza tym większość tabletów funkcjonuje na podstawie Androida lub iOS, czyli systemów, które nie dają takich możliwości jak Windows.

Tablet leżący na klawiaturze laptopa – zbliżenie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie cechy posiada laptop, a jakie tablet
  2. czy tablet może stanowić zamiennik dla laptopa
  3. w jakich sytuacjach lepiej wybrać tablet, a w jakich laptop

Laptop czy tablet – jak podjąć właściwy wybór?

Tak samo jak laptop, tablet znajdzie zastosowanie w codziennej pracy

Laptopy i tablety to urządzenia spełniające podstawowe kryteria sprzętów elektronicznych zwanych mobilnymi. Aby działać, nie wymagają stałego dostępu do źródła prądu, są przenośne, lekkie i łatwe w transporcie. Chociaż zarówno na laptopie, jak i na tablecie możemy oglądać filmy, słuchać muzyki, korzystać z komunikatorów czy grać w gry, przekonanie, że urządzenia te zawsze można stosować zamiennie, jest błędne.

Podstawowa różnica polega na tym, że tablet to urządzenie przeznaczone głównie do niewymagającej rozrywki, podczas gdy laptop może również pełnić funkcję narzędzia do pracy biurowej i służyć jako sprzęt do obsługi najnowszych gier komputerowych.

Tablet zamiast laptopa – czy to możliwe?

Czy zakup tabletu zamiast laptopa to dobry wybór? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, nie dokonując porównania obu urządzeń. Zestawmy więc najistotniejsze parametry, do których należą: cena, wydajność, pojemność dysku, czas pracy na jednym ładowaniu oraz wygoda użytkowania.

Niewątpliwie nawet najdroższy tablet będzie tańszy niż najdroższy laptop. Tablet Huawei MediaPad T3 10 16GB Wi-Fi można kupić za mniej niż 500 złotych. Jest to suma, za którą nie będziemy w stanie na polskim rynku nabyć żadnego nowego komputera przenośnego.

Natomiast wydajność tabletów w porównaniu do laptopów jest wyraźnie niższa. Podzespoły używane przy ich produkcji zbliżone są do tych wykorzystywanych w smartfonach, oferują więc podobne możliwości, a każdy, kto posiada nowoczesny telefon, wie, że chociaż wiele można na nim zrobić, to wciąż nie tyle i nie tak szybko, jak na laptopie. Poza tym najlepszy tablet na rynku (nawet działający na Windowsie) nie sprosta wymaganiom najnowszych gier komputerowych, choć bez problemu obsłuży wszystkie gry przeglądarkowe.

Pojemność dysku w najpopularniejszych tabletach mieści się w przedziale od 16 do 256 GB. W Samsung Galaxy Tab A 10,1 2019 32GB Wi-Fi SM-T510 przestrzeń dyskową można poszerzyć o kartę pamięci o pojemności do 512 GB. Laptopy z dyskami typu HDD (np. Acer Aspire Nitro 5 15,6") zapewniają 1000 GB dostępnej przestrzeni.

Jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu, tablety zdecydowanie górują nad klasycznymi laptopami. Apple iPad Pro 11" Wi-Fi + Cellular 256GB jest w stanie pracować od 6 do 10 godzin bez konieczności podłączenia do źródła prądu stałego. 15-calowe komputery przenośne zapewniają jedynie od 3 do 4 godzin pracy na baterii. Wyjątkiem są ultrabooki, takie jak Apple Macbook Air 13 13,3" z procesorem Intel® Core™ i5-5360U, których akumulatory mogą pracować nieprzerwanie przez 6 do 8 godzin.

Na laptopie wygodniej będzie pracować nad referatem czy innym długim plikiem tekstowym, za sprawą dostępnej klawiatury przyciskowej. Z kolei tablet zapewni większy komfort przy oglądaniu filmów lub przeglądaniu internetu w czasie podróży. Jest on znacznie lżejszy (nawet od ultrabooka) i łatwiej posługiwać się nim w ograniczonej przestrzeni. W kwestii wygody użytkowania laptop i tablet mają swoje zalety i wady, które trzeba rozpatrywać indywidualnie w zależności od okoliczności. Widać jednak wyraźnie, że tablet nie zawsze może stanowić dobry zamiennik dla laptopa.

Polecane laptopy

Kiedy kupić laptop, a kiedy tablet?

Tablet to urządzenie poręczne i lekkie, o baterii, która może zasilać go nawet przez dziesięć godzin bez konieczności ładowania. W istocie nie jest komputerem, a smartfonem z większym ekranem. Będzie więc dobrze spisywał się w podróży albo w sytuacjach domowych, gdzie komputer z klawiaturą byłby nieporęczny. Jeśli nie zależy nam na dużym ekranie, na tablecie obejrzymy film, posłuchamy muzyki, przejrzymy internet, szybko sprawdzimy przepis podczas gotowania czy pogramy w gry przeglądarkowe. Dzięki temu, że niektóre tablety można wyposażyć w kartę SIM, przeprowadzimy za ich pośrednictwem rozmowę telefoniczną lub wideopołączenie.

Z kolei laptop lepiej sprawdzi się, gdy zachodzi konieczność pracy na pakiecie MS Office lub gdy chcemy pograć w gry komputerowe o wysokich wymaganiach systemowych. Warto wtedy rozważyć zakup komputera przenośnego o cechach gamingowych (np. ASUSa TUF Gaming FX505DT-AL087T 15,6"). Laptop będzie też lepiej sprawdzał się jako urządzenie towarzyszące w sytuacjach biznesowych, na przykład, gdy trzeba wyświetlić prezentację i podłączyć przy tym urządzenie do projektora multimedialnego.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów