Szybkie poprawki krawieckie – 4 pomysły DIY na proste przeróbki ubrań

Autor: Anna

Jeśli jesteś początkującą krawcową lub zajmujesz się amatorskimi przeróbkami ubrań DIY, na pewno zainteresuje Cię temat szycia na maszynie dla początkujących. Dzięki przygotowanym przez nas podpowiedziom zainspirujesz się do przerobienia starych i nieużywanych ubrań. Nadasz im nowe życie i oczarujesz przyjaciół na przyjęciu. Sprawdź, jak łatwo zacząć!

ubrania diy na maszynie do szycia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak skrócić za długie spodnie,

- jak usunąć poduszki na ramionach lub pagony,

- jak skrócić ramiączka w letniej bluzce,

- jak wymienić guziki na maszynie do szycia.

Jak szyć na maszynie? Skracanie za długich spodni

maszyna do szycia z overlockiem Łucznik 419 MilenaTej poprawki dokonasz na najprostszej maszynie do szycia z overlockiem, takiej jak chociażby Łucznik 419 Milena. Użyj starych spodni lub kup w second handzie takie, które – poza zbyt długimi nogawkami – leżą na Tobie idealnie.

Zacznij od wykonania pomiarów: spodni i swoich nóg. Dla ułatwienia możesz je włożyć i przypiąć szpileczkę w miejscu, w którym powinny się kończyć. Upewnij się, że wyrównałeś nogawki. Jeśli tak, na obu wykonaj linie, np. kredą. Linie zaznacz na takiej wysokości, aby nogawki były krótsze o szerokość wykończenia. Złóż nogawki. Początek wykończenia powinien dotykać od dołu zaznaczonej linii. Użyj maszyny do szyci, by zszyć linię. Nadmiar odetnij.

Ostatni etap to wykończenie nogawek. Zaproponowaliśmy wykorzystanie maszyny do szycia z overlockiem, ponieważ taki ścieg wygląda estetycznie; możesz jednak użyć innego. Zapas zaprasuj i obszyj ściegiem prostym, by wyglądał elegancko.

Szycie krok po kroku: usuwanie poduszek ramiennych i pagonów

Dawniej poduszki na ramionach były bardzo modne. Dziś – niekoniecznie. Jeśli upolowałeś w second handzie marynarkę lub żakiet, który je ma, możesz się ich pozbyć w szybki sposób – nożyczkami i maszyną do szycia.

Znajdź miejsce łączenia marynarki z podszewką. Wybierz takie, którego nie widać. Nieznacznie je rozpruj, by włożyć dłoń pod podszewkę i znaleźć szew łączący poduszkę z odzieżą. Następnie rozpruj szew i wyjmij poduszkę. Rozprute kawałki materiału zszyj albo ręcznie, albo szybko i wygodnie – na maszynie do szycia. Polecamy podstawowy model Łucznik Everyday z szesnastoma rodzajami ściegów.

W równie prosty sposób pozbędziesz się z kupionej w second handzie koszuli lub marynarki pagonów. Rozpruj szew trzymający materiał przy ramieniu. Pagon możesz też odciąć nożyczkami, choć oczywiście resztę i tak należy wówczas wypruć. Po usunięciu niechcianego elementu na powrót zszyj rękaw z korpusem – ręcznie lub na maszynie do szycia.

Polecane maszyny do szycia
  • 2 899 zł
  • 3 549 zł
  • 5 939 zł
  • 479 zł
  • 659 zł

Szycie dla początkujących: skracanie ramiączek w letniej odzieży

Bluzki i sukienki na lato osiągają w second handach bardzo atrakcyjne ceny. Niestety nie zawsze są dopasowane do sylwetki. Jeśli problem stanowią za długie ramiączka, niczym się nie przejmuj. Poradzisz sobie z tym fantem szybko i sprawnie.

Jak szyć i przeszywać ramiączka? Cierpliwie. Zacznij od rozprucia szwów i wyciągnięcia ramiączek z jednej strony – najlepiej z tyłu bluzki lub sukienki, gdzie poprawki będą mniej widoczne. Jeśli zostaną nieestetyczne nitki, przeciągnij je na lewą stronę. Następnie usztywnij ramiączka – np. drucikiem, agrafką lub igłą – i z powrotem umieść w dziurkach, z których je wyciągnąłeś. Tym razem wepchnij ramiączka głębiej: tak, by miały długość, która Ci odpowiada. Elementy zszyj ręcznie lub maszynowo.

CZY WIESZ, ŻE...

W łatwiejszy sposób ramiączka odprujesz i zszyjesz od spodu bluzki lub sukienki. Pamiętaj jednak, że efekt będzie mniej estetyczny, a odzież może w tych miejscach odstawać.

Szycie na maszynie dla początkujących: wymiana guzików

jak szyć na maszynie jeans

Czy wiesz, że dobra maszyna do szycia może mieć funkcję wszywania guzików? Dzięki niej uporasz się z zadaniem szybciej i osiągniesz lepszy efekt. Poznaj wszystkie funkcje nowoczesnych maszyn do szycia.

Wymiany guzików dokonasz także na maszynie do szycia bez odpowiedniej funkcji lub manualnie. Zacznij od sprawdzenia, czy guziki, które Ci się podobały, mieszczą się w dziurkach. Jeśli tak, wypruj stare. Najlepiej po kolei, by po usunięciu jednego od razu na to samo miejsce wszyć nowy. Zastosuj technikę uzależnioną od rodzaju guzika. Jeśli to „grzybek”, przewlekaj nitkę przez pojedyncze oczko tak długo, aż będzie się mocno trzymał. Jeśli dziurki są dwie lub cztery, przewlekaj nić przez każdą na zmianę.

Jeżeli do tej pory robiłeś przeróbki jedynie manualne: nożyczkami, klejem, igłą i nitką, obejrzyj dostępne w naszym asortymencie maszyny do szycia. Jedno z tych urządzeń może znacząco ułatwić Ci zadanie oraz umożliwić bardziej zaawansowane modyfikacje. Kupuj ubrania w second handzie i twórz autorskie kreacje – to takie proste!

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link