Najlepsza szczoteczka elektryczna – jak ją wybrać?

Autor: Grzegorz

Zdrowy, promienny uśmiech ociepla wizerunek i dodaje pewności siebie. Dlatego też dbałość o odpowiednią higienę jamy ustnej i używanie do tego odpowiednich akcesoriów jest bardzo ważne. W osiągnięciu zadowalających efektów z pewnością pomoże zakup elektrycznej szczoteczki do zębów.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są obecnie dostępne rodzaje szczoteczek elektrycznych;
  2. czy szczoteczki elektryczne mogą być używane przez najmłodszych;
  3. czym jest irygator i dlaczego stanowi dobre uzupełnienie szczoteczki elektrycznej.

Elektryczne szczoteczki do zębów – jakie są rodzaje?

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama szczoteczek elektrycznych różniących się między sobą nie tylko wyglądem i ceną, ale również (a raczej przede wszystkim) funkcjami czy wykorzystywaną technologią. Jak wybrać tę odpowiednią dla naszych potrzeb? Przede wszystkim szczoteczki elektryczne możemy podzielić na rotacyjne oraz soniczne. Pierwsze z nich składają się z trzonu z wbudowanym akumulatorem lub pojemnikiem na baterie. Najczęściej są wyposażone w wymienne końcówki oraz w małą, ruchomą okrągłą główkę z włosiem. Główka porusza się bardzo szybko. Najczęściej wykonuje od 10 tys. do 40 tys. ruchów pulsacyjnych oraz do 10 tys. ruchów oscylacyjno-rotacyjnych. Włosie szczoteczki elektrycznej wnika pomiędzy zęby głębiej niż przypadku zwykłych szczoteczek, więc dokładniej czyści przestrzenie między zębami. Dodatkowo szczoteczki rotacyjne charakteryzują się stosunkowo niską ceną. Spośród dostępnych modeli zdecydowanie warto zwrócić uwagę na szczoteczkę Braun Oral-B D12 Vitality CrossAction.

Szczoteczki soniczne swoją nazwę zawdzięczają emitowanym falom dźwiękowym, dzięki którym ich włókna wprawiane są w ruch. Wyróżniają się one znacznie delikatniejszym, wymiatającym ruchem, dzięki czemu sprawdzą się u osób z nadwrażliwymi zębami i dziąsłami. Wyposażone są również w technologię DFA (Dynamic Fluid Action), czyli Dynamiczną Akcję Płynu. Polega ona na tym, że fale dźwiękowe rozchodzą się w środowisku powstającym podczas mycia zębów (w mieszaninie pasty i śliny), tworząc chmurę mikrobąbelków. Taki sposób działania szczoteczki elektrycznej pozwala na znacznie dokładniejsze oczyszczenie jamy ustnej oraz usunięcie większej ilości płytki nazębnej. Jeśli zainteresował Cię zakup sonicznej szczoteczki do zębów, warto rozważyć model Braun Oral B Pulsonic Slim Luxe 4200, który oprócz wcześniej wspomnianych zalet posiada również funkcję polerowania zębów.

Elektryczna szczoteczka dla dzieci

Szczoteczki elektryczne to urządzenia nie tylko dla dorosłych. Dzieci mogą z nich korzystać już od pojawienia się pierwszego ząbka. Używanie szczoteczek elektrycznych jest znacznie korzystniejsze od stosowania manualnych odpowiedników, gdyż najmłodsi często szczotkują zęby niechętnie i nie mają wypracowanej techniki. Szczoteczki elektryczne dla dzieci usprawniają codzienny rytuał mycia zębów, wyrabiając w maluchach zdrowy nawyk dłuższego ich szczotkowania. Kolorowe motywy z bajek obecne na niektórych modelach dodatkowo zachęcają najmłodszych do samodzielnego sięgania po urządzenie – mycie zębów staje się dla nich bardziej atrakcyjne i ciekawe. Oto przykładowy model dla miłośniczek księżniczek: Braun Oral-B D12 Frozen Kids oraz dla małych fanów Gwiezdnych Wojen: Braun Oral-B D12 Star Wars Kids.

  • 449 zł
  • 199 zł
  • 429 zł
  • 329 zł
  • 549 zł

Szczoteczka elektryczna z irygatorem – dla kogo?

Dla tych, którzy pragną dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej, dobrym pomysłem będzie zakup irygatora. Jest to urządzenie składające się z dwóch części: pojemnika na wodę bądź płyn do dezynfekcji oraz sprzętu do irygacji. Ten wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną, jednak zamiast standardowej końcówki z włosiem ma specjalną dyszę. Z otworu w końcówce wydobywa się woda (albo płyn) pod ciśnieniem. Używanie urządzenia po posiłku pozwala na usunięcie jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, a dłuższe, wieczorne płukanie odświeży całą jamę ustną. Stosowanie irygatora zmniejsza również ilość bakterii znajdujących się na dziąsłach czy języku. Jest to urządzenie szczególnie przydatne dla posiadaczy aparatów ortodontycznych lub stałych implantów. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem irygatora, koniecznie zwróć uwagę na model Waterpik WP112 E2, który ma aż 7 wymiennych końcówek oraz 10 stopni regulacji ciśnienia wody. W sklepach dostępnych jest również kilka modeli oferujących połączenie szczoteczki elektrycznej oraz irygatora (tzw. 2w1).

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Warto zdecydować się na szczoteczkę dopasowaną do rodzaju naszych zębów i do naszych wymagań. Na rynku jest dostępna szeroka gama szczoteczek elektrycznych, które ułatwiają codzienną higienę jamy ustnej. Wybór tej właściwej powinien okazać się inwestycją na lata, dlatego warto przed jej zakupem zrobić przegląd modeli i zdecydować się na tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów