Data publikacji: 29 października 2009
ARTYKUŁ - PORADNIK

Szczoteczka elektryczna - jak wybrać?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Szczoteczka elektryczna zadba o higienę jamy ustnej Twoją i Twoich bliskich. Elektryczna szczoteczka szybko i skutecznie usunie płytkę nazębną, a irygator wypłucze resztki jedzenia z przestrzeni między zębami. Elektryczną szczoteczkę mogą stosować dzieci powyżej 3 roku życia. Istnieje wiele rodzajów szczoteczek i irygatorów dla dzieci i dorosłych. Więcej na ten temat >>

Najlepsze modele szczoteczek posiadają system 3D, czyli połączenie ruchów oscylacyjnych i pulsacyjnych. Dzięki temu główka skręca się w lewo i prawo, jednocześnie dociskając się do powierzchni zębów. Gwarantuje to najbardziej efektywne usuwanie płytki nazębnej, która najpierw jest obluzowywana, a następnie zbierana. Jeżeli masz wrażliwe dziąsła wybierz model z dwoma poziomami prędkości. Będziesz mógł zmniejszać obroty w bardziej wrażliwych miejscach jamy ustnej. Jeżeli wybrałeś irygator pamiętaj, że pokrętłem regulatora ciśnienia możesz zmieniać siłę strumienia wody. Więcej na ten temat >>

Dla osób często podróżujących najlepszym wyborem będzie specjalna szczoteczka z akumulatorem. Więcej na ten temat >>

Istnieją też dodatkowe udogodnienia ułatwiające obsługę i podnioszące bezpieczeństwo korzystania z urządzenia np. czujnik siły nacisku. Dzięki niemu ruchy pulsacyjne ustaną, gdy zbyt mocno przyciśniesz główkę do zębów. Bardzo przydatny jest sygnalizator czasu mycia. Dzięki niemu wiesz jak długo szczotkujesz zęby. Jeżeli chcesz w higieniczny i wygodny sposób przechowywać końcówki, wybierz model z pojemnikiem na końcówki. Więcej na ten temat >>


 Rodzaje elektrycznych szczoteczek i irygatorów

Tylko regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów pozwala utrzymać higienę jamy ustnej. Możesz to robić tradycyjną szczoteczką, pod warunkiem że szczotkujesz zęby w odpowiedni sposób i wystarczająco długo. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność skutecznego mycia, wybierz szczoteczkę elektryczną.

 

Szczoteczka elektryczna


Szczoteczka elektryczna składa się z trzonu z wbudowanym akumulatorem lub pojemnikiem na baterie oraz końcówki, wyposażonej w małą, ruchomą główkę z włosiem. Główka porusza się bardzo szybko, nie musisz jej przyciskać, prowadzisz ją tylko po powierzchni zębów. Włókna w kontakcie z wodą stają się miękkie i odchylają się, zapewniając większy kontakt z nieregularną powierzchnią zębów, dzięki temu skutecznie usuwają osad z zębów. Włosie wnika pomiędzy zęby głębiej niż przypadku zwykłych szczoteczek, więc dokładniej czyści przestrzenie pomiędzy zębami. Dodatkowo, praca szczoteczki pobudza dziąsła. Mycie zębów jest łatwiejsze, efektywniejsze i może trwać krócej. 

 

Szczoteczka zwykle zasilana jest akumulatorem ładowanym po umieszczeniu jej w odpowiedniej bazie.
Elektryczna szczoteczka do zębów

Dzieci zazwyczaj nie potrafią dokładnie wyczyścić zębów, robią to niestarannie i krótko. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko skutecznie dbało o zęby, wybierz szczoteczkę elektryczną dla dzieci. Jej główka jest mniejsza niż w przypadku szczoteczki dla dorosłych, a włókna są miękkie i rozwarstwione, aby delikatnie czyścić wrażliwe zęby i dziąsła dziecka. Jest lekka i kolorowa, często posiada nalepki z postaciami z popularnych filmów dla dzieci, są wzory zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Każdy model posiada jednominutowy sygnalizator czasu mycia, po minucie mycia zębów nastąpią trzy krótkie przerwy w pracy. Dzięki temu dzieci chętniej i dłużej czyszczą zęby.

 

Produkowane są specjalne modele szczoteczek przeznaczone dla dzieci, można też do zwykłej szczoteczki założyć barwną końcówkę.
Elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci

Jeżeli chcesz dodatkowo zadbać o higienę przestrzeni pomiędzy zębami, powinieneś kupić irygator. Składa się on z dwóch części: pojemnika na wodę lub płyn dezynfekujący oraz urządzenia do irygacji, które przypomina szczoteczkę, ale ma okrągłą, plastikową końcówkę bez włosia (tzw. dyszę). Z otworu w końcówce wydobywa się strumień wody lub płynu pod ciśnieniem, które możesz regulować. Pojedynczego strumienia użyjesz, aby wypłukać resztki jedzenia, a tzw. "prysznic" pozwoli odświeżyć całą jamę ustną – zęby, dziąsła i język. Stosowanie irygatora pozwala zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej i zapobiega zapaleniu dziąseł. Strumień wody dodatkowo masuje dziąsła, co pozwala zmniejszyć ich krwawienie. Kup irygator, jeżeli posiadasz implanty korony lub stały aparat ortodontyczny. Pamiętaj jednak, że stosowanie irygatora nie zastąpi szczotkowania zębów.

 

Irygator przydaje się szczególnie osobom, które stosują stałe aparaty ortodontyczne.
Irygator

Zdarzają się zestawy "dwa w jednym", czyli składające się zarówno ze szczoteczki, jak i irygatora.

Prędkość i ruchy szczoteczki

Mycie zębów szczoteczką elektryczną jest bardzo skuteczne, ponieważ jej główka wykonuje specyficzne, bardzo szybkie ruchy. We wszystkich modelach główka porusza się oscylacyjnie, tzn. naprzemiennie w prawą i lewą stronę. Modele, w których nie występuje regulacja obrotów, wykonują zazwyczaj 7600 ruchów oscylacyjnych na minutę. W modelach, w których można regulować obroty, główka porusza się z prędkością do 8800 obrotów na minutę. Im szybciej porusza się główka, tym efektywniej zbiera zabrudzenia i usuwa płytkę nazębną.

W niektórych modelach główka wykonuje dodatkowo tzw. ruchy pulsacyjne, czyli porusza się do przodu i do tyłu. Dzięki nim główka szczoteczki bardzo szybko i rytmicznie dociska się do powierzchni zębów, co powoduje rozluźnienie płytki nazębnej. W najlepszych modelach główka wykonuje 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę, w pozostałych 20 000.

 

Połączenie różnego rodzaju ruchów główki powoduje, iż szczoteczka elektryczna efektywnie usuwa płytkę nazębną.
Ruchy oscylacyjne i pulsacyjne

Połączenie ruchów oscylacyjnych i pulsacyjnych pozwoliło stworzyć system 3D. Dzięki temu główka szczoteczki skręca się w lewo i prawo jednocześnie dociskając się do powierzchni zębów. Gwarantuje to najbardziej efektywne usuwanie płytki nazębnej, która najpierw jest obluzowywana, a następnie zbierana. Dzięki temu najskuteczniej usuniesz płytkę nazębną i przebarwienia z kawy, herbaty lub czerwonego wina, psujące wygląd zębów.

Jeżeli masz wrażliwe dziąsła i chciałbyś regulować prędkość ruchów, aby zmniejszać je w bardziej delikatnych miejscach jamy ustnej, wybierz model posiadający kilka poziomów prędkości. Najczęściej występują 2 poziomy prędkości.

 

Jeśli masz wrażliwe dziąsła, wybierz szczoteczkę, której sposób działania można regulować w szerokim zakresie, od energicznego do bardzo delikatnego.
Regulacja elektrycznej szczoteczki do zębów

Jeżeli wybrałeś irygator, pamiętaj, że pokrętłem regulatora ciśnienia możesz zmieniać siłę strumienia wody. Sprawdź, ile jest stopni regulacji ciśnienia. W najlepszych modelach jest ich 5, regulują ciśnienie w zakresie od 2 do 6 barów. Opłukując delikatniejsze lub podrażnione partie jamy ustnej możesz zmniejszyć ciśnienie wody. Silniejszy strumień płynu zastosujesz, aby szybko i skutecznie usunąć resztki pokarmów i miękki osad z zębów.

Końcówki do szczoteczki, dysze do irygatora

W komplecie ze szczoteczką znajduje się przeważnie 1 końcówka. Radzimy od razu kupić dodatkową, ponieważ należy je wymieniać co dwa-trzy miesiące. Nowa końcówka skuteczniej usuwa zanieczyszczenia i jest bardziej higieniczna. O konieczności wymiany końcówki przypominają włókna główki, zmieniając kolor z niebieskiego na biały.

Poza standardowymi końcówkami możesz kupić zestaw specjalny, zawierający końcówkę do czyszczenia powierzchni języka, co gwarantuje świeży oddech, wąską końcówkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz patyczki do czyszczenia bardzo wąskich szczelin pomiędzy zębami. Jeżeli jeden z domowników nosi aparat ortodontyczny, powinieneś kupić specjalnie zaprojektowaną końcówkę przeznaczoną dla takich osób.

 

Do elektrycznych szczoteczek do zębów dostępny jest szeroki wybór specjalistycznych końcówek.
Końcówki do szczoteczek

W ofercie są także specjalne końcówki wybielające. Mają one kauczukową wypustkę w żółtym kolorze umieszczoną pomiędzy włóknami. Wypustka poleruje zęby, pomaga usuwać przebarwienia i naturalnie wybiela zęby. Powinna być używana nie dłużej niż 21 dni. Do każdego opakowania końcówek dołączone są kolorowe nakładki-kółeczka, aby końcówki domowników nie myliły się.

Kupując  końcówki do szczoteczek pamiętaj, by pasowały one do posiadanego modelu. Szczoteczki różnych producentów mają różne mocowania końcówek, które niekiedy odmienne są również dla różnych modeli szczoteczek tego samego producenta.

Jeżeli wybrałeś irygator, powinieneś mieć także zapasowe dysze do niego. Pamiętaj, że każdy użytkownik powinien mieć własne końcówki do irygatora, powinno się je także systematycznie wymieniać ze względu na higienę użytkowania.

Zasilanie i czas ładowania

Szczoteczki elektryczne są najczęściej zasilane akumulatorem. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz dbać o zmianę baterii. Szczoteczkę lub irygator odkładasz na bazę podłączoną do prądu, a w tym czasie wbudowany w szczoteczkę akumulator ładuje się. Jest to bardzo bezpieczny sposób, wszystkie części są izolowane plastikiem.

Jeżeli chcesz zabierać szczoteczkę w podróż, a nie chcesz zabierać bazy, sprawdź czas ciągłego działania urządzenia. Jest to maksymalny czas ciągłej pracy urządzenia po pełnym naładowaniu akumulatora. Najlepsze modele mogą pracować nawet około 60 minut, co wystarczy, aby przez około 2 tygodnie dwa razy dzienne przez 2 minuty szczotkować zęby. Większośc szczoteczek działa bez ładowania około 30 minut. Po rozładowaniu się szczoteczki musisz ją ponownie naładować, dlatego, jeżeli często podróżujesz, ważny jest także czas ładowania akumulatora. Mówi on, ile trwa pełne naładowanie, zazwyczaj jest to kilkanaście godzin. Jeżeli szczoteczki chcesz używać jedynie w domu, nie musisz sugerować się tymi parametrami.

 

Wskaźnik naładowania informuje, kiedy szczoteczka powinna zostać odłożona na bazę.
Wskaźnik naładowania

Funkcje ułatwiające obsługę i podnoszące bezpieczeństwo użytkowania

Bardzo przydatną funkcją jest sygnalizator czasu mycia. Dzięki niemu wiesz, jak długo szczotkujesz zęby. W większości modeli przerywany sygnał przekazywany jest po każdych 30 sekundach mycia. Po sygnale możesz przejść do czyszczenia następnej ćwiartki uzębienia, a wszystkie obszary będą umyte z tą samą dokładnością. Niekiedy sygnalizator ma postać osobnego, efektownego zegara.

 

Efektowny zegar dopilnuje dokładnego oczyszczenia każdej ćwiartki uzębienia.
Zegar

Jeżeli masz bardzo delikatne zęby i dziąsła, wybierz model z czujnikiem siły nacisku. Dzięki niemu ruchy pulsacyjne ustaną, gdy zbyt mocno przyciśniesz szczoteczkę do zębów. Funkcja ta chroni zęby i dziąsła przed zbyt mocnym szczotkowaniem.

Z jednej szczoteczki może korzystać cała rodzina, wymieniając tylko końcówki. W tym przypadku wybierz model z pojemnikiem na końcówki. Jest wbudowany w bazę, posiada zamknięcie, możesz włożyć do niego w zależności od modelu od 2 do 4 końcówek. Dzięki temu końcówki nie zgubią się i nie zabrudzą. To higieniczne rozwiązanie, ponieważ końcówki nie stykają się główkami. Dzięki wskaźnikowi naładowania wiesz, kiedy szczoteczka powinna zostać odłożona na bazę.

Jeżeli nie masz odpowiedniego miejsca na postawienie szczoteczki w zasięgu ręki, wybierz model z uchwytem ściennym. Dzięki niemu możesz powiesić bazę przy umywalce, nie potrzebujesz dodatkowej półki. Antypoślizgowa rączka pozwala pewnie trzymać urządzenie nawet w mokrych dłoniach.

 Proponowane Towary:

Braun Oral-B Pro 600 3D White
Szczoteczki elektryczne

Braun Oral-B Pro 600 3D White

169,99 zł 139,99 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Braun Oral-B Pro 8900 Genius (1+1)
Braun Oral-B Pro 750 (czarny)

Masz pytania? Skorzystaj z zakładki "Pytania i odpowiedzi"!


Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
0 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Czym jest technologia HTC Edge Sense?

Sprawdzenie godziny, przeczytanie wiadomości lub maili. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile razy w ciągu dnia sięgamy po telefon. Czym jest HTC Edge Sense? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Mierzymy lodówkę. 7 sposobów na dopasowanie lodówki do kuchni

Jak zmierzyć lodówkę? Na co zwracać uwagę? Poznaj nasz przewodnik po tym, jak dopasować nową lodówkę do swojej kuchni.
Zobacz więcej   

Dlaczego warto kupić odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze ze względu na poręczność i łatwość przechowywania. Co jeszcze wpływa na to, że tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj odkurzacza? Co warto wiedzieć przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.
Zobacz więcej   

Znajdź nas