Data publikacji: 13 marca 2018
ARTYKUŁ - PORADNIK

Szczoteczka elektryczna - jak wybrać?

Poleć znajomemu Drukuj

Nowoczesne szczoteczki do zębów nie tylko ułatwiają zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, lecz także korygują złe nawyki, kontrolują czas mycia zębów oraz dbają o to, by niemal każda przestrzeń w jamie ustnej została umyta. Jak wybrać szczoteczkę elektryczną? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik.

Z całą pewnością można powiedzieć, że czasy, w których dbanie o zęby przypominało przykry i uciążliwy obowiązek minęły bezpowrotnie. Aktualnie szczoteczki elektryczne to urządzenia, które ułatwiają i udoskonalają codzienną pielęgnację jamy ustnej. Ponadto sprawiają, że mycie zębów jest bardziej komfortowe.

Czy wiesz, że:
  • szczoteczka rotacyjna wykonuje aż 40 000 ruchów na minutę, podczas gdy mycie zębów tradycyjną szczoteczką to tylko 600 ruchów na minutę?!
  • po tygodniu używania szczoteczki sonicznej Twoje zęby będą o 2 odcienie bielsze?!

Jeśli chcesz, by wizyty w gabinecie stomatologicznym kojarzyły Ci się tylko z rutynowymi kontrolami, zainwestuj w odpowiednie narzędzie do pielęgnacji zębów, które zagwarantuje Ci utrzymanie śnieżnobiałego uśmiechu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie do szczoteczek elektrycznych. 

Rodzaje szczoteczek do zębów

Istnieje kilka rodzajów szczoteczek do zębów, które mają odmienną charakterystykę i wykorzystują różną technologię. 

Pośród nich wyróżniamy następujące:
  • tradycyjna (manualna) szczoteczka do zębów – regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów pozwala utrzymać higienę jamy ustnej. Możesz to robić tradycyjną szczoteczką, pod warunkiem że szczotkujesz zęby w odpowiedni sposób i wystarczająco długo. Mycie zębów szczoteczką manualną to ok. 600 ruchów na minutę. Zdaniem wielu dentystów często nie potrafimy odpowiednio stosować tradycyjnej szczoteczki i myjemy zęby w nieprawidłowy sposób (ruchami okrężnymi, nie wymiatającymi).
  • szczoteczka rotacyjna - składa się z trzonu z wbudowanym akumulatorem lub pojemnikiem na baterie. Najczęściej jest wyposażona w wymienne końcówki oraz w małą, ruchomą okrągłą główkę z włosiem. Główka porusza się bardzo szybko. Najczęściej wykonuje ona od 10 tys. do 40 tys. ruchów pulsacyjnych oraz do 10 tys. ruchów oscylacyjno-roatacyjnych. Szczoteczki rotacyjnej nie musisz jej przyciskać, prowadzisz ją tylko po powierzchni zębów. Włókna w kontakcie z wodą stają się miękkie i odchylają się, zapewniając większy kontakt z nieregularną powierzchnią zębów, dzięki temu skutecznie usuwają osad z zębów. Włosie wnika pomiędzy zęby głębiej niż przypadku zwykłych szczoteczek, więc dokładniej czyści przestrzenie pomiędzy zębami. Dodatkowo praca szczoteczki pobudza dziąsła. Mycie zębów jest łatwiejsze, efektywniejsze i może trwać krócej.


  • szczoteczka soniczna – to szczoteczki, które poprzez swoje delikatne działanie są przeznaczone dla osób o wrażliwych dziąsłach, dla których szczotkowanie manualną szczoteczką kończy się skaleczeniami i krwawieniem.  W przypadku tej technologii końcówka szczoteczki wykonuje ruch wymiatający, który pozwala uzyskać nawet ponad 50 tys. ruchów włókien na minutę. Szczoteczki tego typu wyposażone są również w technologię DFA (Dynamic Fluid Action), czyli Dynamiczną Akcję płynu. Polega ona na tym, że fale dźwiękowe rozchodzą się w środowisku powstającym podczas mycia zębów, czyli w wodzie, paście i sliny. Powstaje wtedy dynamiczny przepływ tych substancji w przestrzeniach zębowych, co powoduje efekt rozrywania łańcuchów bakteryjnych. Taka technologia pomaga dokładnie omieść zęby wraz z przestrzeniami pomiędzy nimi. Tego typu czyszczenie pozwala na usunięcie 7 razy więcej płytki nazębnej niż szczotka manualna. Co więcej zapewnia o 2 odcienie bielsze zęby po tygodniu stosowania.


  • szczoteczka elektryczna dla dzieci - dzieci zazwyczaj nie potrafią jeszcze dokładnie wyczyścić zębów, robią to niestarannie i krótko. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko skutecznie dbało o zęby i wykształtowało sobie zdrowe nawyki szczotkowania na całe życie, wybierz szczoteczkę elektryczną dla dzieci. Jej główka jest mniejsza niż w przypadku szczoteczki dla dorosłych, a włókna są miękkie i rozwarstwione, aby delikatnie czyścić wrażliwe zęby i dziąsła dziecka. Jest lekka i kolorowa, często posiada nalepki z postaciami z popularnych filmów dla dzieci. Przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia. Każdy model posiada jednominutowy sygnalizator czasu mycia, po minucie mycia zębów nastąpią trzy krótkie przerwy w pracy. Dzięki temu dzieci chętniej i dłużej czyszczą zęby.

Czym jest irygator? Dla kogo jest odpowiedni?

Jeżeli chcesz dodatkowo zadbać o higienę przestrzeni pomiędzy zębami, powinieneś pomyśleć nad zakupem irygatora. Składa się on z dwóch części: pojemnika na wodę lub płyn dezynfekujący oraz urządzenia do irygacji, które przypomina szczoteczkę, ale ma okrągłą, plastikową końcówkę bez włosia (tzw. dyszę). Z otworu w końcówce wydobywa się strumień wody lub płynu pod ciśnieniem, które możesz regulować. Pojedynczego strumienia użyjesz, aby wypłukać resztki jedzenia, a tzw. "prysznic" pozwoli odświeżyć całą jamę ustną – zęby, dziąsła i język. Stosowanie irygatora pozwala zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej.
Irygator może okazać się niezastąpionym narzędziem, jeżeli posiadasz implanty lub stały aparat ortodontyczny. Pamiętaj jednak, że stosowanie irygatora nie zastąpi szczotkowania zębów. Irygator często jest uznawany za alternatywę dla nici dentystycznych. Urządzeniem tym bowiem wyczyścisz w delikatny sposób przestrzenie między zębami, które znajdują w przestrzeniach dziąsłowych. Ponadto regularne używanie irygatora, czyli również masowanie dziąseł wpływa na poprawę ich kondycji. Istnieją również rozwiązania 2 w 1, czyli zestaw: irygator oraz szczoteczka elektryczna.


Prędkość i ruchy szczoteczki - co oznaczają?

Mycie zębów szczoteczką elektryczną jest bardzo skuteczne, ponieważ jej główka wykonuje specyficzne, bardzo szybkie ruchy. O skuteczności szczoteczki elektrycznej decyduje także kształt jej główki. Im jest on bardziej dopasowany do kształtu zębów, tym lepiej będzie docierać do przestrzeni pomiędzy nimi.

We wszystkich modelach główka porusza się oscylacyjnie, tzn. naprzemiennie w prawą i lewą stronę. Modele, w których nie występuje regulacja obrotów, wykonują zazwyczaj 7600 ruchów oscylacyjnych na minutę. W modelach, w których można regulować obroty, główka porusza się z prędkością do 8800 obrotów na minutę. Im szybciej porusza się główka, tym efektywniej zbiera zabrudzenia i usuwa płytkę nazębną. W niektórych modelach główka wykonuje dodatkowo tzw. ruchy pulsacyjne, czyli porusza się do przodu i do tyłu. Dzięki nim główka szczoteczki bardzo szybko i rytmicznie dociska się do powierzchni zębów, co powoduje rozluźnienie płytki nazębnej. Liczba ruchów pulsacyjnych wynosi od ok. 20 000 do ok. 58 000 w bardziej zaawansowanych modelach.

Połączenie ruchów rotacyjnych, oscylacyjnych i pulsacyjnych pozwoliło stworzyć system 3D. Dzięki temu główka szczoteczki skręca się w lewo i prawo jednocześnie dociskając się do powierzchni zębów. Gwarantuje to najbardziej efektywne usuwanie płytki nazębnej, która najpierw jest obluzowywana, a następnie zbierana, także z trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu najskuteczniej usuniesz płytkę nazębną i przebarwienia z kawy, herbaty lub czerwonego wina.

Jeżeli masz wrażliwe dziąsła i chciałbyś regulować prędkość ruchów, aby zmniejszać je w bardziej delikatnych miejscach jamy ustnej, wybierz model posiadający kilka poziomów prędkości. Najczęściej występują 2 poziomy prędkości.

Rodzaje końcówek do szczoteczki elektrycznej

W komplecie ze szczoteczką znajduje się przeważnie jedna końcówka. Warto od razu kupić dodatkową, ponieważ należy je wymieniać co 2-3 miesiące. Nowa końcówka skuteczniej usuwa zanieczyszczenia i jest bardziej higieniczna. O konieczności wymiany końcówki przypominają włókna główki, zmieniając kolor z niebieskiego na biały.

Poza standardowymi końcówkami możesz kupić zestaw specjalny, zawierający końcówkę do czyszczenia powierzchni języka, co gwarantuje świeży oddech, wąską końcówkę do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz patyczki do czyszczenia bardzo wąskich szczelin pomiędzy zębami. Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny, powinieneś kupić specjalnie zaprojektowaną końcówkę, która wspomaga codzienne mycie zębów.
Na rynku są dostępne także specjalne końcówki wybielające. Mają one kauczukową umieszczoną pomiędzy włóknami. Wypustka poleruje zęby, pomaga usuwać przebarwienia i naturalnie wybiela zęby. Powinna być używana nie dłużej niż 21 dni.

Kupując końcówki do szczoteczek pamiętaj, by pasowały one do posiadanego modelu. Szczoteczki różnych producentów mają różne mocowania końcówek, które niekiedy odmienne są również dla różnych modeli szczoteczek tego samego producenta.

Jeżeli wybrałeś irygator, powinieneś mieć także zapasowe dysze do niego. Pamiętaj, że każdy użytkownik powinien mieć własne końcówki do irygatora, powinno się je także systematycznie wymieniać ze względu na higienę użytkowania.


Zasilanie i czas ładowania

Szczoteczki elektryczne są najczęściej zasilane akumulatorem. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz dbać o to, by zawsze mieć nową baterię do szczoteczki. Szczoteczkę lub irygator odkładasz na bazę podłączoną do prądu, a w tym czasie wbudowany w szczoteczkę akumulator ładuje się. Jest to bardzo bezpieczny sposób, wszystkie części są izolowane plastikiem.

Jeżeli chcesz zabierać szczoteczkę w podróż, a nie chcesz zabierać bazy, sprawdź czas ciągłego działania urządzenia. Jest to maksymalny czas ciągłej pracy urządzenia po pełnym naładowaniu akumulatora. Najlepsze modele mogą pracować nawet około 60 minut, co wystarczy, aby przez około 2 tygodnie dwa razy dzienne przez 2 minuty szczotkować zęby. Większość szczoteczek działa bez ładowania około 30 minut.

Po rozładowaniu się szczoteczki musisz ją ponownie naładować, dlatego, jeżeli często podróżujesz, ważny jest także czas ładowania akumulatora. Mówi on, ile trwa pełne naładowanie, zazwyczaj jest to kilkanaście godzin. Jeżeli szczoteczki chcesz używać jedynie w domu, nie musisz sugerować się tymi parametrami.

Proponowane Towary:

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 <%– –%>
Philips Sonicare Protective Clean HX6830/44 <%– –%>
Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331/01 <%– –%>
Braun Oral-B Pro 600 3D White <%– –%>
Szczoteczki elektryczne

Braun Oral-B Pro 600 3D White

169,99 zł 129,99 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   
Panasonic EW1211W845 <%– –%>
Szczoteczki elektryczne

Panasonic EW1211W845

179,99 zł 172 zł
Do koszyka
Zobacz więcej   

Nowoczesne rozwiązania w szczoteczkach

W nowoczesnych szczoteczkach elektrycznych coraz częściej można spotkać rozwiązania typu smart, czyli funkcje dodatkowe, które rozszerzają funkcjonalność szczoteczki elektrycznej. Inteligentne rozwiązania pozwalają m.in. na zmianę nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Aplikacja mobilna z kolei pozwala na kontrolowanie obszarów, które zostały pominięte przez szczoteczkę lub np. zbadanie czy siła nacisku szczoteczki nie była zbyt duża.
W inteligentnych szczoteczkach możemy znaleźć następujące udogodnienia:
  • technologia wykrywania położenia – pozwala na dokładne czyszczenie nawet trudno dostępnych obszarów jamy ustnej
  • funkcja SmartRing – system oświetlenia, który składa się z 12 światełek LED
  • kontrola siły nacisku – dzięki niej możesz być pewien, że myjesz zęby w bezpieczny sposób dla dziąseł i szkliwa, to idealne rozwiązanie dla osób, które mają delikatne zęby i dziąsła
  • specjalna aplikacja (np. Philips Sonicare Connected lub Oral B) – pozwala między innymi na poprawę dokładności szczotkowania zębów oraz sprawiają, że rutynowa czynność zaczyna być bardziej efektywna i ciekawa (aplikacje dostarczają również codzienną porcję informacji i newsów).

Jedną z bardziej zaawansowanych szczoteczek tego typu jest Philips Sonicare DiamondClean Smart. Wykonuje ona aż 62 200 ruchów sonicznych w minutę. 

Dzięki temu usuwa do 10 razy więcej płytki nazębnej niż tradycyjna szczoteczka oraz zapewnia o 2 odcienie bielsze zęby po tygodniu używania. Urządzenie ma 5 programów pracy, co pozwala dopasować poziom intensywności szczotkowania do Twoich indywidualnych potrzeb. 

Ponadto podczas wyboru szczoteczki elektrycznej warto zwrócić uwagę również na podstawowe funkcje takie jak: timer (sygnalizator czasu mycia zębów kontrolujący czas, który poświęcamy na umycie zębów) oraz wskaźnik poziomu naładowania (dzięki niemu wiesz, kiedy szczoteczka jest gotowa do użycia i kiedy możesz ją zdjąć z bazy ładującej).

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Przede wszystkim dopasowaną do rodzaju naszych zębów, ale też i do naszych wymagań. Na rynku jest dostępnych szeroka gama szczoteczek elektrycznych, które ułatwiają codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Są również w różnych cenach w zależności od wykorzystanej technologii i zawartych w nich rozwiązań.

Wybór bardziej zaawansowanej szczoteczki (np. wyposażonej w technologię 3D) to inwestycja na lata za sprawą szerokiej gamy wymiennych końcówek przeznaczonych do różnych celów – np. do dokładnego szczotkowania trudnodostępnych miejsc, do masażu i ochrony dziąseł, do wybielania, do delikatnych zębów czy przeznaczoną specjalnie dla dzieci. Tak więc to produkt przeznaczony dla wszystkich domowników, jeśli mamy odpowiednią liczbę końcówek.

Ponadto wybór nowoczesnej, inteligentnej szczoteczki podniesie jakość codziennej pielęgnacji i sprawi, że chętniej i dokładniej (za sprawą wskazówek z aplikacji) będziemy szczotkować zęby przez zalecane 2 minuty.


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Czy wybór procesora jest trudny? Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, jak wybrać wydajny procesor do komputera!
Zobacz więcej   

Hotspot w smartfonie – jak włączyć własne Wi-Fi w podróży?

Przekonaj się, czym jest i jak uruchomić hotspot Wi-Fi.
Zobacz więcej   

Co warto wiedzieć o Gorilla Glass?

Dowiedz się, czym jest Gorilla Glass!
Zobacz więcej   

Znajdź nas