Jak wybrać suszarkę?

Z tego artykułu dowiesz się:Suszarki dostępne na rynku Suszarka z pompą ciepła czy bez niej? Załadunek suszarki Klasa energetyczna suszarki Montaż suszarki Jak prawidłowo korzystać z suszarki? Sposób na świeży zapach w suszarce Co zrobić ze starą suszarką?
Autor: Irena

Masz już dość suszenia prania w domu zwłaszcza jesienią i zimą? Chciałbyś od razu wyciągać z bębna suche i miękkie ręczniki oraz odzież? To wszystko jest w zasięgu Twojej ręki. Potrzebujesz jedynie nowoczesnej suszarki do ubrań

Zobacz także: Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Wokół suszarek narosło kilka odstraszających mitów. Obawiasz się, że suszarka do ubrań zużywa dużo energii, jest głośna, gniecie i niszczy odzież, a proces suszenia trwa pół dnia? To błędne myślenie. Nowoczesne suszarki są nie tylko energooszczędne, lecz także pojemne, ciche i dzięki różnym programom pozwalają suszyć różne typy tkanin.

Zastanawiasz się, czy suszarka jest odpowiednia dla Ciebie? Jeśli masz dużo miejsca w łazience, na poddaszu lub możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie pralni, docenisz suszarkę w swoim domu. Mieszkasz z liczną rodziną, a może powitałeś na świecie pierwsze dziecko? Skoro tak, dobrze wiesz, z jaką ilością prania i suszenia musisz się zmagać codziennie. Dzięki suszarce pozbędziesz się tego kłopotu. Oszczędzisz przede wszystkim czas, którego nie będziesz musiał poświęcać na rozwieszanie prania na ręcznej suszarce do odzieży lub na sznurku na balkonie. Zapomnisz o pilnowaniu, żeby pranie nie zmokło od deszczu lub żeby słońce nie zniszczyło delikatnych tkanin. Twoje mieszkanie ma niewielki metraż? Nie rezygnuj z suszarki! Możesz ją postawić na pralce i połączyć oba urządzenia za pomocą specjalnego łącznika albo wstawić pod blat.

 

SUSZARKI DOSTĘPNE NA RYNKU – KLASYFIKACJA URZĄDZEŃ

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem suszarki, wiedz, że masz do swojej dyspozycji dwa typy urządzeń:

 • kondensacyjne
 • wywiewowe

Obecnie producenci odchodzą od produkcji suszarek wywiewowych (nazywanych też ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi) na rzecz efektywniejszych suszarek kondensacyjnych.

Jak działa suszarka kondensacyjna? W czasie suszenia w bębnie powstaje para, która następnie jest kondensowana, czyli skraplana w wodę, i gromadzi się w specjalnym zbiorniku. Taki pojemnik najlepiej opróżniać po każdym suszeniu. Pozostałą w nim wodę możesz wykorzystać do prasowania lub podlewania kwiatów.

Suszarki są otwierane od frontu i mają różne głębokości. Najczęściej od 55 do 60 cm lub powyżej 60 cm. Do małej łazienki nadaje się suszarka o głębokości mniejszej niż 55 cm.

Zobacz suszarki o nastęących głębokościach:

Dostępne modele wyróżnia kilka poziomów głośności od 61–68 do 70 dB. Najczęściej im wyższa klasa energetyczna, tym ciszej pracuje urządzenie.

 

SUSZARKA Z POMPĄ CIEPŁA CZY BEZ NIEJ?

Jeśli szukasz wydajnej i efektywnej energetycznie suszarki, wybierz model z pompą ciepła. Takie urządzenia zużywają nawet o połowę mniej energii elektrycznej niż inne.

Na czym polega system suszenia przy użyciu pompy ciepła?
Pompa cieplna wykorzystuje gorące powietrze do ogrzania zimnego w kolejnych fazach cyklu suszenia i w ten sposób usuwa wilgoć z ubrań. Wspomniane suszarki suszą rzeczy w temperaturze 50–55°C i są bezpieczne dla delikatnych tkanin.

 

ZAŁADUNEK SUSZARKI – JAKĄ POJEMNOŚĆ BĘBNA WYBRAĆ?

Można kupić suszarki z bębnami o pojemności 7, 8 lub 9 kg. Jeśli masz kilkuosobową rodzinę, a co się z tym wiąże – pierzesz często i dużo, wybierz suszarkę z bębnem 9-kilogramowym.

PROGRAMY SUSZENIA, CZYLI JAKĄ ODZIEŻ MOŻNA SUSZYĆ W SUSZARCE:

 • Program szybki – niektóre rzeczy, np. bluzki z syntetycznych materiałów, po wyjęciu z pralki wymagają tylko podsuszenia. Do tego celu służy program szybki.
 • Program bawełna – przeznaczony do suszenia bawełnianej odzieży, ręczników, obrusów.
 • Program wełna – nie musisz się obawiać, że delikatne wełniane lub kaszmirowe swetry zniszczą się lub skurczą podczas suszenia. Ten program sprawi, że wełniane ubrania będą nie tylko suche, lecz także miękkie i puszyste. Do innych delikatnych tkanin, jak jedwab, również są przeznaczone specjalne programy suszenia.
 • Program do prasowania – suszy ubrania bardzo delikatnie, żeby ograniczyć zagniecenia. Dzięki temu prasowanie trwa krócej, a czasem okazuje się niepotrzebne.
 • Program odświeżanie – skorzystaj z niego, jeśli chcesz odświeżyć ubrania, które długo wisiały w szafie lub były schowane w walizkach.
 • Program sport/fitness – przeznaczony do odzieży sportowej.
 • Program syntetyki – służy do suszenia odzieży z włókien syntetycznych, czyli poliestru, akrylu, poliamidu, elastanu, a także tkanin z domieszką syntetyczną.

Nie wiesz, czy możesz wysuszyć swoją ulubioną sukienkę w suszarce? Spójrz na metkę. Jeżeli znajdziesz na niej znaczek kółka umieszczonego wewnątrz kwadratu, to oznacza, że nie ma przeciwskazań do suszenia.

DODATKOWE FUNKCJONALNOŚCI W SUSZARKACH – NA TO ZWRÓĆ UWAGĘ:

 • Wskaźnik opróżnienia pojemnika na wodę – poinformuje o konieczności wylania zgromadzonej wody;
 • Wskaźnik oczyszczenia filtra – nie musisz pamiętać o czyszczeniu filtra; będziesz wiedzieć, kiedy należy go opróżnić, bo specjalny wskaźnik da Ci znać;
 • Opóźnienie czasu startu – to funkcja dostępna także w pralkach i zmywarkach. Pozwala ustawić rozpoczęcie suszenia na wybraną porę;
 • Program parowy – umożliwia odświeżenie ubrań i usunięcie z nich zagnieceń;
 • Czujnik wilgotności – mierzy poziom wilgotności ubrań i automatycznie dostosowuje długość suszenia oraz zużycie energii, co owocuje oszczędnościami;
 • Sygnał akustyczny zakończenia programu – sygnał w suszarce poinformuje Cię, gdy suszarka wysuszy pranie;
 • Możliwość zmiany kierunku otwierania drzwiczek – bez problemu zmienisz kierunek otwierania drzwi w zależności od tego, gdzie ustawisz suszarkę;
 • Oświetlenie bębna – dzięki temu o każdej porze dnia możesz suszyć odzież i zawsze widzisz, czy wyjąłeś wszystko z bębna.
 

KLASA ENERGETYCZNA SUSZARKI – CZY MA ZNACZENIE?

Większość modeli suszarek ma klasę energetyczną A, niektóre – klasę B.

Czym się różnią?
Największe różnice między najwyższą klasą A+++ a klasą B są widoczne w rocznym zużyciu energii. Energooszczędna suszarka zużywa 175 kWh na rok, a model w klasie B – prawie trzy razy więcej, bo 501 kWh rocznie. Warto zauważyć, że suszarka o pojemniejszym bębnie (9 kg) jest również cichsza o 4 dB niż model 7 kg w klasie B.

 

MONTAŻ SUSZARKI – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Suszarkę możesz postawić w jednym ciągu razem z pralką, zabudować pod blatem lub ustawić ją na pralce. Jeśli wybierzesz pierwsze rozwiązanie, pomyśl o zakupie maty antywibracyjnej pod suszarkę. Do przymocowania suszarki na pralce będziesz natomiast potrzebować specjalnego łącznika. Jeżeli chcesz zabudować suszarkę pod blatem, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model oferuje taką możliwość.

Przystępując do montażu suszarki obok pralki, wyreguluj nóżki i wypoziomuj urządzenie.

Jeśli masz pralkę firmy X, dobierz do niej suszarkę tej samej marki – dopasujesz urządzenia nie tylko pod względem wymiarów zwłaszcza blatu (jeśli planujesz umieścić suszarkę na pralce), lecz także designu.

O CZYM JESZCZE NALEŻY PAMIĘTAĆ?

 • nie instaluj suszarki w pobliżu zasłon,
 • nie stawiaj suszarki bezpośrednio pod ścianą ani tuż przy pralce – suszarka, podobnie jak lodówka, musi mieć miejsce na swobodną wentylację,
 • zwróć uwagę, żeby suszarka stała w takim miejscu, w którym nie spadną na nią (lub za nią) żadne przedmioty,
 • nie stawiaj rzeczy za suszarką, ponieważ mogą one zablokować wlot i wylot powietrza,
 • nie ustawiaj suszarki bezpośrednio za drzwiami w pomieszczeniu,
 • nie montuj suszarki tam, gdzie istnieje ryzyko spadku temperatury poniżej 0°C, czyli np. w bardzo chłodnej piwnicy. Ujemna temperatura może zakłócić prawidłową pracę urządzenia, spowodować zamarznięcie wody w pompie, zaworach lub wężu.

PAMIĘTAJ: Dodatnia temperatura służy suszarce! Urządzenie działa najlepiej w pomieszczeniu o temperaturze otoczenia od +2°C do +35°C.

Polecane suszarki
 • 3 299 zł
 • 2 299 zł
 • 2 799 zł
 • 1 999 zł
 • 4 499 zł
 

JAK PRAWIDŁOWO KORZYSTAĆ Z SUSZARKI?

Suszarka to wygodne urządzenie, które szybko wysuszy pranie. Jednak żeby mogło efektywnie i bezawaryjnie pracować, podobnie jak zmywarki czy pralki, należy pamiętać o kilku zasadach.

O CZYM JESZCZE NALEŻY PAMIĘTAĆ?

 • Nie przeładowuj bębna – jeśli to zrobisz, suszarka nie wysuszy dokładnie wszystkich ubrań i będziesz musiał ponownie włączyć suszenie.

ZAŁADUNEK PRANIA ZAŁADUNEK SUSZENIA

 • Do suszarki wkładaj odwirowane pranie – ociekające wodą ręczniki czy jeansy mogą obciążyć bęben i go uszkodzić. Im bardziej odwirowane pranie, tym krótszy czas suszenia.
 • Nie susz bardzo dużych przedmiotów – takich jak śpiwory czy kołdry, które mogą przeciążyć bęben suszarki. Takie rzeczy najlepiej oddać do czyszczenia do pralni.
 • Czytaj oznaczenia na metkach – dowiesz się z nich, czy odzież jest przeznaczona do suszenia w suszarkach bębnowych.
 • Nie susz niewypranych tkanin – unikniesz nieprzyjemnego zapachu w suszarce.
 • Czyść filtr – po każdym suszeniu sprawdź, czy nie zostały w nim kłaczki.
 • Nie susz gumowych przedmiotów – ani rzeczy, które wcześniej były czyszczone chemicznie, ponieważ może to spowodować wzniecenie ognia.
 • Opróżnij pojemnik na wodę – po każdym cyklu suszenia.

PAMIĘTAJ: Po zakończonym suszeniu bęben może być bardzo nagrzany, dlatego nie wyciągaj od razu prania i pozwól suszarce ostygnąć. Możesz otworzyć drzwiczki bębna, żeby przyspieszyć ten proces.

Masz w domu małe dzieci i dręczą Cię obawy, że mogłyby samodzielnie włączyć suszarkę lub otworzyć drzwiczki podczas pracy? Zwróć uwagę, czy dany model został wyposażony w blokadę panelu sterowania i blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi.

 

SPOSÓB NA ŚWIEŻY ZAPACH W SUSZARCE

Dlaczego suszarka może wydzielać nieprzyjemny zapach? Taka sytuacja zdarza się, jeżeli urządzenie nie jest czyszczone. Dlatego po każdym suszeniu wytrzyj wnętrze bębna czystą i miękką ściereczką. Nie stosuj środków chemicznych ani szorstkich gąbek, które mogłyby zarysować powierzchnię bębna. Nie zamykaj też od razu drzwiczek – w ten sposób umożliwisz swobodny przepływ powietrza.

Chcesz uchronić drzwiczki suszarki przed przywieraniem?
Od czasu do czasu przetrzyj uszczelki i wewnętrzną stronę drzwiczek mokrą szmatką.

PAMIĘTAJ: Przed czyszczeniem suszarki wyjąć wtyczkę z gniazdka.

 

CO ZROBIĆ ZE STARĄ SUSZARKĄ?

Kupując suszarkę w RTV Euro AGD, możesz bezpłatnie oddać starą do utylizacji. Tutaj dowiesz się więcej o odbiorze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

 

ILE KOSZTUJE SUSZARKA?

Najtańszą suszarkę do ubrań w klasie energetycznej B kupisz już za niecałe 850 zł. Maksymalny poziom cen w tej klasie urządzeń wynosi ok. 1500 zł. Wystarczy, że dopłacisz 100 zł, by mieć efektywniejszą suszarkę kondensacyjną klasy A+, z pompą ciepła, o pojemności 8 kg. Im wyższa klasa energetyczna, tym droższa suszarka. W przedziale od 1500 zł do 2000 zł znajdziesz suszarki klasy A++ z takimi funkcjonalnościami, jak czujnik wilgotności, mniej zagnieceń, automatyczne schładzanie bębna. Ceny suszarek klasy A+++ zaczynają się od ok. 3000 zł do nawet 10 000 zł. Co oferuje suszarka, która kosztuje ok. 4 000 zł? Dodatkowe udogodnienia: oświetlenie bębna, suszenie wełny w koszu, wyświetlanie pozostałego czasu suszenia, programy suszenia zimnym powietrzem i suszenia pluszowych zabawek. Suszarki w tej klasie mogą się pochwalić pojemnymi 9-kilogramowymi bębnami. Poziom głośności ich pracy to zaledwie 61 dB.

 

SUSZARKA Z GWARANCJĄ OSZCZĘDNOŚCI CZASU

Nie lubisz rozwieszać prania i czekać, aż wyschnie? Pozbądź się tego obowiązku i kup suszarkę. Najkorzystniejszym wyborem będzie suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Czy wiesz, że Twoja suszarka może Cię uratować przed katastrofą?

Wyobraź sobie, że przed wyjściem na wieczorną kolację zauważyłeś plamę na ulubionej części garderoby. Jeśli nie masz suszarki, musisz się zastanawiać, co innego założyć. Tracisz przy tym czas i nerwy. Gdyby w Twoim domu stała suszarka, wystarczyłoby wrzucić ubranie do pralki, włączyć szybki program 15- lub 20-minutowy z wirowaniem, a następnie włożyć wypraną tkaninę do suszarki. Całość zajęłaby ok. 140 minut, podczas gdy suszenie na rozkładanej suszarce mogłoby trwać cztery lub pięć razy dłużej.

Nie musisz się obawiać, że urządzenie zniszczy tkaniny takie jak wełna czy jedwab. Nowoczesne suszarki mają specjalne programy suszenia przeznaczone do najdelikatniejszych rzeczy. Jeśli dodatkowo wybierzesz przedłużoną gwarancję, zyskasz pewność, że w razie awarii urządzenia otrzymasz fachową pomoc lub Twój model zostanie wymieniony na nowszy. Możesz także skorzystać z wygodnych zakupów na raty. Do Twojej dyspozycji jest 10, 20, 30, 40 lub 50 nieoprocentowanych rat.

PAMIĘTAJ: Ostateczna decyzja dotycząca przyznania rat zależy od umowy, na podstawie której jesteś zatrudniony, i wysokości Twojego wynagrodzenia.

MASZ PYTANIA?
SKORZYSTAJ Z ZAKŁADKI "PYTANIA I ODPOWIEDZI"!

Pytania możesz zadać na stronie danego produktu w zakładce "Pytania i odpowiedzi". Wystarczy się zalogować i zadać pytanie. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, zostaniesz poproszony o jego utworzenie oraz wybór Nicku. Na pytania odpowiadają użytkownicy, wspierani przez Autoryzowanych Przedstawicieli producentów, Ekspertów RTV EURO AGD oraz niezależnych Doradców.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link