Jak sterować komputerem przez telefon? Zalety i programy

Autor: Joanna

Smartfon jest w stanie zapewnić zdalny dostęp do stacjonarnego komputera lub laptopa. Jest to niesamowicie wygodne i przydatne rozwiązanie, głównie w odniesieniu do programów multimedialnych. Przewijanie filmu czy zmiana piosenki może być w ten sposób znacznie bardziej przyjemna, lecz możliwości smartfona są jeszcze większe. Co warto wiedzieć w kwestii sterowania komputerem przez telefon?

Wizualizacja telefonu, który jest połączony z wieloma innymi urządzeniami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak sterować komputerem przez telefon
 2. co umożliwia zdalne sterowanie komputerem
 3. jakie programy warto wykorzystać w tym celu

Sterowanie komputerem przy pomocy smartfona – jak działa?

Tablet i smartfon na białym tle

Cały proces łączenia obydwu urządzeń jest stosunkowo prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić. W większości polega na zainstalowaniu odpowiedniego programu na komputerze oraz aplikacji na smartfonie. Reszta odbywa się przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi czy też technologii Bluetooth. Dzięki temu można wykorzystywać telefon jako bezprzewodową klawiaturę, myszkę lub pilota zbliżonego do tego znanego z telewizorów. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne do pracy i stanowi raczej wyjście awaryjne i zwiększenie komfortu przy prostych czynnościach. Dodatkowo, podczas sterowania komputerem, telefony mogą być wykorzystywane jako kontrolery do gier. Odpowiednia aplikacja umożliwia wyświetlanie na ekranie potrzebnych przycisków i gałek analogowych. Po podłączeniu smartfona do komputera można w ten sposób grać w wiele różnych tytułów. Jest to ciekawe rozwiązanie, lecz mocno uzależnione od preferencji użytkownika, ponieważ nie każdy lubi taki rodzaj sterowania.

Proces ustawienia odpowiedniego połączenia różni się w zależności od wybranego programu komputerowego i aplikacji na telefon. Sprowadza się to najczęściej do 2-3 kliknięć, po których jesteśmy gotowi do działania. Jeżeli chcemy wykorzystać moduł Bluetooth, należy upewnić się, że posiadamy takowy w naszym komputerze. Bardzo istotną kwestią jest także to, że komputer i smartfon muszą być najczęściej podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Posiadając ich kilka w domu, należy to sprawdzić w pierwszej kolejności. Możliwe jest także połączenia smartfona z komputerem w pełni przez internet. Otrzymujemy wtedy dostęp do wszystkich jego funkcji z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do sieci. Wymaga to odpowiedniego programu i bardzo prostej konfiguracji. Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę wiele, a biorąc pod uwagę prostotę, zdecydowanie warto z niego skorzystać.

 • 1 199 zł
 • 114,99 zł
 • 3 599 zł
 • 3 239 zł
 • 589 zł

Główne zalety sterowania komputerem przez telefon

Mężczyzna korzystający ze smartfona przy 2 laptopach

Pilot „zrobiony” ze smartfona pozwala na wygodniejsze oglądanie filmów na komputerze, łatwe sterowanie muzyką i obsługę różnych programów multimedialnych. Jest to oczywiście najczęściej spotykany sposób wykorzystania tego rozwiązania. Oczywiście są też inne. Odpowiednie połączenie telefonu z komputerem pozwala także na dostęp do danych, które na nim przechowujemy. Dzięki temu z każdego miejsca jesteśmy w stanie dostać się do potrzebnych zasobów, bez konieczności przenoszenia komputera czy używania dysku w chmurze. Obsługa komputera spoza domu to świetne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Będąc poza domem, zdarza się także, że musimy pobrać duże pliki lub wrzucić je do cyfrowej chmury. Smartfon również jest w stanie to zapewnić. Po połączeniu obu urządzeń można zdalnie i bez ograniczeń operować dostępnymi danymi.

Telefon może zastąpić także komputerową mysz lub klawiaturę. Największą tego zaletą jest wygodne obsługa sprzętu, kiedy jesteśmy oddaleni od komputera. Jednak warto wspomnieć, że w razie uszkodzenia komputerowych akcesoriów, tymczasowo można zastąpić je smartfonem, który zawsze mamy przy sobie. Nie jest to oczywiście najbardziej wygodne rozwiązanie, ale korzystanie z niego przez jeden czy dwa dni nie sprawi dużego problemu, a nie będziemy przecież odcięci od możliwości używania komputera.

Bardzo ciekawą możliwością jest także zmiana telefonu komórkowego w swoisty pilot. Pozwala on na zmianę głośności, przełączanie filmów czy wpisywanie prostych fraz w wyszukiwarce. Można go porównać do powszechnie znanych pilotów do telewizora. Dzięki niemu wieczorne oglądanie ulubionego filmu czy serialu może okazać się znacznie przyjemniejsze.

Sterowanie PC przez telefon – jakie programy i aplikacje warto wykorzystać?

Sterowanie komputerem przy pomocy smartfona wymaga instalacji odpowiednich aplikacji i programów. Jest to proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Jakie programy będą w tym celu najlepsze? Oto kilka propozycji:

 • Sterowanie komputerem w różnych programach

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest oczywiście ustawienie zdalnej klawiatury i myszy na smartfonie. Można to zrobić przy pomocy programów AndroMouse Free i AndroMouse Server. To bardzo proste i darmowe aplikacje. Poradnik instalacji i łączenia można znaleźć na stronie producenta. Sprowadza się on do standardowego pobrania programu i zaledwie kilku kliknięć.

 • Sterowanie muzyką i filmami przy pomocy smartfona

Jedną z najlepszych aplikacji przeznaczonych do tego jest ALLPlayer Pilot. Producent udostępnia wersję darmową, a także płatną. W pierwszej czasem możemy natrafić na reklamy, lecz nie jest ona ograniczona pod żadnym względem w kwestii funkcjonalności. Można ją pobrać zarówno na smartfon z Androidem, jak i iOS.

 • Smartfon jako kontroler do gier

Używanie telefonu jako kontrolera wymaga również odpowiedniej aplikacji. Jedną z ciekawych propozycji jestnJoy Lite i nJoy Server. Dzięki niej jesteśmy w stanie stworzyć w pełni konfigurowalne kontrolery z dowolną liczbą przycisków. Sterowanie odbywa się przez sieć Wi-Fi.

 • Zdalny dostęp do wszystkich zasobów i funkcji komputera

Za pomocą smartfona można korzystać ze wszystkich funkcji komputera niemal z każdego miejsca na świecie. Wystarczy do tego aplikacja TeamViewer. Konfiguracja i instalacja jest stosunkowo prosta, a kreator przeprowadza użytkownika przez każdy jej krok, wszystko dokładnie opisując. W ten sposób otrzymujemy możliwość wygodnego sterowania komputerem oraz dostęp do plików na nim zapisanych.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów