Jak wybrać dobrej jakości stację parową? Jak działa?

Autor: Grzegorz

Męczą Cię sterty ubrań do prasowania? Poświęcasz na tę czynność całe godziny? Stacja parowa, czyli urządzenie z generatorem pary wodnej, pozwoli Ci robić to szybciej i łatwiej. Prasowanie pod dużym ciśnieniem pary umożliwia wygładzenie wszystkich zagnieceń.

żelazko ze stacją parową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są stacje parowe;
 2. jak działają stacje parowe;
 3. jakie są najlepsze stacje parowe polecane przez użytkowników.

Czym są stacje parowe i jak działają?

młoda kobieta prasuje sukienkę za pomocą pary wodnej

Generatory pary są coraz częściej kupowane i z powodzeniem zastępują tradycyjne żelazka. Taka stacja parowa w większości przypadków zajmuje znacznie więcej miejsca i dlatego częściej jest wybierana przez właścicieli większych mieszkań i domów jednorodzinnych. Żelazko ze stacją parową posiada bojler na wodę, który jest zdolny do wytwarzania pary wodnej pod bardzo dużym ciśnieniem. Czy warto kupić stację parową? Do największych zalet tego rodzaju urządzeń zalicza się możliwość prasowania zarówno na płasko, jak i w pionie. W praktyce oznacza to, że z dużą łatwością wyprasuje się sukienki lub długie koszule wiszące na wieszaku. Dużo modeli żelazek z generatorem pary posiada w zestawie specjalny stojak do ubrań. Korzystanie z takiego rozwiązania nie niszczy tkanin w takim stopniu, jak ich pocieranie stopą żelazka. Stopę wyrzucającą parę trzyma się w pewnej odległości, a i tak doskonale poradzi sobie ona z zagnieceniami.

Polecane generatory pary
 • 599 zł
 • 2 499 zł
 • 1 999 zł
 • 759 zł
 • 2 499 zł

Na co zwrócić uwagę, kupując stację parową?

mężczyzna prasuję koszulę żelazkiem parowym

Wybór pomiędzy żelazkiem a stacją parową powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. To urządzenia o dużych rozmiarach i lepszych możliwościach wygładzania różnego rodzaju tkanin. Z tego powodu są znacznie droższe niż tradycyjne żelazka, a ich ceny oscylują wokół kwoty 1000 złotych. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

 • Wielkość ciśnienia – im większa wartość, tym skuteczniejsze prasowanie. Najczęściej spotykane wartości mieszczą się w zakresie od 3 do 8 barów.
 • Czas podgrzewania – mówi o tym, ile czasu mija między włączeniem stacji parowej a jej gotowością do działania. Optymalnie są to 2 minuty.
 • Moc – ten parametr świadczy o szybkości wytwarzania pary i powinien wynosić 950–3100 watów.
 • Długość przewodu – najlepiej, gdy wynosi ona ok. 2 metry.
 • Pojemność zbiornika na wodę – najwięcej modeli posiada zbiornik o pojemności między 1,5 a 2,5 litra.
 • Tworzywo stopy – stopa może być ceramiczna, aluminiowa, szklana czy szafirowa. Jej jakość będzie świadczyła o trwałości produktu.
 • Ilość wytwarzania pary na minutę – wartość ta powinna wynosić od 35 do 150 gramów.

Ranking stacji parowych

Najchętniej kupowanymi produktami w tej kategorii są:

1. Philips PerfectCare Elite Plus GC9675/80

Jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań. Ogranicza do minimum ryzyko przypalenia tkaniny. Innowacyjna technologia OptimalTEMP sama dobiera temperaturę do ubrania. Urządzenie jest ponadto lekkie i posiada system odkamieniania. Zostało wyposażone w ceramiczną stopę, kabel długości 1,8 m oraz posiada moc 2700 W. Ciśnienie wynosi 7,7 barów, a silne uderzenie pary jest równe 550 g/min.

2. Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

To kolejne żelazko firmy Philips godne zaufania. Posiada wbudowany czujnik DynamiQ, który jest w stanie wyczuć, czy żelazko jest używane czy nie i wyłącza się, gdy nie odnotuje ruchu. Może pracować w wielu trybach, w tym ekologicznym. Ponadto ma duży zbiornik na wodę (1,8 l), program odkamieniania oraz system OptimalTEMP. Model jest wyposażony w ceramiczną stopę, kabel długości 1,8 m oraz oferuje moc 2700 W. Ciśnienie wynosi 7,7 barów, a silne uderzenie pary jest równe 520 g/min.

3. Tefal Pro Express Ultimate GV9620

Żelazko ze stacją parową firmy Tefal pracuje przy niskiej wartości decybeli, co oznacza bardziej komfortowe prasowanie. Zostało wyposażone w system Protect, który zabezpiecza przed wyciekiem kropel wody i chroni materiał przed poplamieniem. Z łatwością się odkamienia i usuwa 99,9% bakterii. Model posiada stopę Durilium AirGlide Autoclean i kabel długości 1,8 m. Ciśnienie wynosi 8 barów, a silne uderzenie pary jest równe 650 g/min.

4. Bosch TDS8060

Żelazko ze stacją parową marki Bosch skutecznie usuwa zagniecenia w szybszym czasie niż tradycyjne żelazka. Nowoczesne rozwiązanie nie wymaga dopasowywania temperatury do rodzaju tkaniny, dzięki czemu prasowanie jest bezpieczne i wygodne. Urządzenie wyposażono w funkcję “strażaka” oraz automatyczne odwapnianie. Ma ono stopę ceramiczną i kabel długości 1,8 m. Ciśnienie wynosi 7,2 bara, a silne uderzenie pary jest równe 520 g/min.

5. Philips PerfectCare Elite GC9622/20

Żelazko z generatorem pary Philips PerfectCare Elite, jak sama nazwa wskazuje, zadowoli nawet wybrednego i wymagającego użytkownika. Posiada certyfikat Woolmark i wiele dodatkowych opcji, w tym: przypomnienie o konieczności usuwania kamienia, funkcję ECO i technologię OptimalTEMP. Zaletę urządzenia stanowi też jego mała waga. Model jest wyposażony w stopę ceramiczną i kabel długości 1,8 m. Ciśnienie wynosi 6,5 bara, a silne uderzenie pary jest równe 450 g/min.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link