Solidny i dobrze zaprojektowany laptop biurowy. Przedstawiamy Huawei MateBook 16

Autor: Maciej Jagodziński

Huawei skutecznie przekonuje, że laptop biurowy nie musi być nudny. To urządzenie stworzone do zwiększenia komfortu pracy. Niesamowity ekran, szybki procesor, aluminiowa obudowa i wydajna bateria – czy potrzeba czegoś więcej? Poznajmy bliżej laptopa biurowego Huawei MateBook 16.


Niesamowity ekran

Zaczniemy trochę od środka – bo już po otwarciu pokrywy i włączeniu systemu. Szesnastocalowy ekran naprawdę imponuje. Przede wszystkim wyświetla jakość porównywalną z ekranami AMOLED. Wyraziste kolory (blisko 1,07 miliarda kolorów!) i wysoka wartość kontrastu (15 000:1) sprawiają, że korzystanie z laptopa Huawei MateBook 16 nawet w słoneczne dni jest bardzo wygodne. Wyświetlane obrazy są bardzo nasycone kolorami z widocznym kontrastem i doskonale odzwierciedloną czernią. Nic zatem dziwnego, że MateBook 16 został wyróżniony certyfikatem jakości przez grupę TÜV Rheinland, jednostkę badającą dokładne i stabilne wyświetlanie kolorów. Oznacza to prawidłowe płynne przejścia tonalne oraz pokrycie 100% gamy sRGB. W skrócie – obraz jest wyrazisty, żywy i głęboki.

Co ciekawe, proporcje ekranu to nie popularne 16:9, ale 3:2, co oznacza dużo większy obszar roboczy, który możemy dowolnie zagospodarować. Wiąże się to z ciekawym doświadczeniem, ponieważ większość wideo jest realizowana w formacie 16:9, dlatego też przy pełnoekranowym wyświetlaniu filmów możemy zaobserwować kaszety. Co to takiego? To filmowe pojęcie, które oznacza czarne paski na dole i u góry ekranu. Przy pierwszym wrażeniu to nieco dziwi, ale po dłuższym korzystaniu przyzwyczajamy się do tego, a każde wideo zyskuje dodatkowy efekt filmowy.




Nie tylko rozmiar i proporcje ekranu są imponujące. Na szczególną uwagę zasługuje jego osadzenie. Ramki są cienkie, prawie niezauważalne – ekran wyświetlający obraz w jakości FullView 2,5K zajmuje 90% powierzchni przedniego panelu. Z tak wąską ramką wiąże się kolejny „feature”, o którym będzie mowa w dalszej części tekstu. Ostatnie słowo o ekranie i przechodzimy dalej – jest on wyposażony w dwuwarstwowy system ochrony wzroku. Dzięki temu nawet podczas długich sesji, jak na przykład pisanie tego artykułu, wzrok nie męczy się, a praca jest komfortowa.

 

Jeden z szybszych procesorów i komfortowy system

Praca na Huawei MateBook 16 jest komfortowa również ze względu na podzespoły. Laptop został wyposażony w jeden z mocniejszych procesorów marki AMD – Ryzen 5 5600H. Ten sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor o taktowaniu od 3,3 Ghz do 4,2 Ghz, z pamięcią podręczną cache 16 MB, to najlepszy wybór dla wymagających użytkowników, którzy cenią szybkość działania i wielowątkowość. I faktycznie, otwieranie wielu aplikacji jednocześnie nie stanowi dla niego problemu.


huawei matebook 16 ekran pulpit

Bardzo wygodna jest funkcja tworzenia pulpitu – możemy stworzyć kilka różnych wersji w zależności od tego, nad czym chcemy pracować. A przełączanie między nimi jest wyjątkowo proste. Ta funkcja dotyczy bardziej systemu operacyjnego Windows 11. Tak! Huawei MateBook 16 został wyposażony w najnowszy system operacyjny, który do złudzenia przypomina rozwiązania stosowane w produktach z logo z nadgryzionym jabłuszkiem. Jest jednak dużo bardziej komfortowy i daje więcej możliwości instalowania programów.

 

Przede wszystkim wygoda i komfort użytkownika

Duży ekran to duża klawiatura. Obudowa jest większa, dlatego producent może zastosować wygodniejsze, większe klawisze. Pisanie na takiej klawiaturze jest bardzo wygodne i przyjemne. Klawisze zamocowane są w odpowiednich odległościach, a dźwięk, jaki wydają przy wciskaniu, jest delikatny i stłumiony. Każdy, kto dużo pisze, doceni klawiaturę Huawei MateBook 16. Oczywiście, klawiatura jest podświetlana jednolitym, delikatnym światłem LED. Wygodny w użyciu jest także naprawdę spory touchpad, w którym dyskretnie ukryto klawisze lewego i prawego przycisku myszy. Detal, jakże istotny, to delikatne wcięcie w obudowie na wysokości touchpada. Idealnie mieści się w nim kciuk. To się musi podobać!


huawei matebook 16 touchpad

Laptop pomimo sporego ekranu jest lekki i wygodnie leży na kolanach. A co najważniejsze – nie przegrzewa się. Nowy układ chłodzenia Shark Fin pracuje bardzo wydajnie, odprowadzając ciepło dwoma szerokimi ciepłowodami. Jest przy tym wyjątkowo cichy! Dzięki temu nie zagłuszy żadnej muzyki czy rozmowy wideo.

Przy dźwięku pozostając – umiejscowione po bokach klawiatury głośniki skierowane ku górze emitują imponujący dźwięk w jakości przestrzennej. Ich umiejscowienie powoduje, że słyszymy wszystkie dźwięki wyraźnie, nawet przy zmniejszonym poziomie głośności. Za sprawą dwóch wbudowanych mikrofonów wszyscy rozmówcy usłyszą bez zakłóceń to, co chcemy powiedzieć. Nawet z odległości 5 metrów!

 

Wydajna bateria i jeden minus

Wydajna bateria o pojemności 84 Wh zapewnia wiele godzin pracy w trybie ekonomicznym. W trybie turbo czas pracy się znacząco skraca, ale wydajność całego urządzenia mocno wzrasta. Warta uwagi jest ładowarka USB-C o mocy 135 W, która w niecałe 15 minut jest w stanie naładować MateBooka na blisko 3,5 godziny pracy.


huawei matebook 16 kamera

Jeszcze kilka słów o Huawei Device. To system, który pomaga łączyć urządzenia marki i współdzielić je. Możemy wyświetlać obraz ze smartfona na ekranie laptopa – nawet do 3 okien! Oprogramowanie włącza się wygodnie z pozycji ikony na pasku zadań.

Do minusów należy zintegrowany układ graficzny, który niestety nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi grami komputerowymi. Dobrze jednak pamiętać, że jest to przede wszystkim laptop biurowy i do zadań tego typu nadaje się idealnie.

 

Podsumowanie

Huawei MateBook 16 to laptop biurowy, który zaskakuje wydajnością procesora i niesamowitym ekranem. Dwie najbardziej efekciarskie rzeczy to zintegrowany przycisk zasilania z czytnikiem linii papilarnych oraz kamera ukryta w klawiszu! Ponieważ ramki ekranu są tak cienkie, kamera nie zmieściłaby się nad nim, dlatego umieszczona została w przycisku. Pomiędzy klawiszami F5 a F6 znajduje się jedne dodatkowy klawisz, który po wciśnięciu otworzy się i pokaże obiektyw. Czytnik linii papilarnych ukryty w przycisku zasilania to rozwiązania znane ze smartfonów, których brakowało w laptopach. To wszystko sprawia, że Huawei MateBook 16 to bardzo smartfonowy laptop. Całość wieńczy matowa, aluminiowa obudowa, która nadaje laptopowi wyjątkowy styl. To bardzo dobrze przemyślane urządzenie, które służy komfortowi pracy.

Zobacz laptop Huawei MateBook 16 w naszym sklepie

 

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny