S/PDIF – co to jest i do czego służy?

Autor: Łukasz

S/PDIF jest standardem coraz częściej wykorzystywanym w obecnej technologii. Na rynku sprzętu elektronicznego pojawia się coraz więcej urządzeń posiadających w specyfikacji symbol S/PDIF. Co warto wiedzieć o tym standardzie? Jakie urządzenia go wykorzystują?

Różnego rodzaju kable na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. gdzie ma zastosowanie technologia S/PDIF
  2. w jakich urządzeniach jest wykorzystywana
  3. jakie są jej zalety i wady

S/PDIF – zastosowanie i odmiany

Wejścia S/PDIF w urządzeniu.

S/PDIF to skrót od SONY/Philips Digital Interface Format. Jest ono pewnym standardem umożliwiającym sprawne przesyłanie dźwięków. Pracę nad jego powstaniem i rozwojem prowadziły dwie znane firmy z branży elektronicznej – Philips i Sony. Standard S/PDIF daje możliwość dokonania przesyłu dźwięku z jednego urządzenia do drugiego. Taki dźwięk jest zapisany cyfrowo, co powoduje, że nie ma późniejszej potrzeby dokonania konwertowania do wersji analogowej. Co więcej, dzięki temu uzyskujemy możliwość używania zewnętrznych konwerterów o charakterze cyfrowym i analogowym. Z reguły o nieco wyższej jakości niż ta, która jest wbudowana przez producentów bezpośrednio w urządzeniach odpowiedzialnych za odtwarzanie dźwięku. S/PDIF znajduje zastosowanie także przy przesyłaniu dźwięku do dekoderów. Idealnym przykładem będzie w tym przypadku przesyłanie dźwięku z konsoli do gier do poszczególnych elementów stanowiących skład kina domowego. Warto zastanowić się, gdzie standard S/PDIF jest wykorzystywany. Bardzo często S/PDIF out spotkamy w urządzeniach typu Digital Audio Tape oraz w wielu procesorach dźwięku o cyfrowej jakości. Coraz częściej producenci wysokiej jakości kart dźwiękowych doceniają takie rozwiązanie, umieszczając S/PDIF w swoich modelach. Ponadto technologia ta ma zastosowanie w tunerach cyfrowych i monitorach ledowych (np. w modelu HP DreamColor Z27x o wielkości 27 cali i reakcji matrycy wynoszącej 7 ms). Gniazdo S/PDIF znajdziemy też w konsolach do gier, m.in. w PlayStation 3 i PlayStation 4. Producent Xboksa również wyposażył swoje konsole w tego typu złącze. Znajdziemy go m.in. w Xbox One S w zestawie z grami NBA 2K20 i FIFA 2020. Konsola posiada dysk o pojemności 1000 GB, co daje możliwość posiadania sporej ilości gier. Atutem urządzenia jest poza tym karta graficzna AMD Radeon, oparta na silniku 1,4 TFLOPS. Gniazda optyczne S/PDIF są używane w podzespołach komputerowych oraz urządzeniach zewnętrznych, np. w głośnikach (chociażby w modelu Logitech Z625 o maksymalnej mocy głośników na poziomie 70 W i mocy głośnika basowego na poziomie 130 W). Godnym polecenia głośnikiem ze złączem S/PDIF jest Logitech Z906 5.1 THX/500W. Zastosowanie S/PDIF jest dużo szersze. Technologię tę znajdziemy także w dekoderach zarówno telewizji kablowej, jak i satelitarnej, elementach kina domowego, np. amplitunerze, a nawet odtwarzaczach Blu-ray.

Polecane kable komputerowe
  • 24,89 zł
  • 69,99 zł
  • 43,99 zł
  • 69,99 zł
  • 6,99 zł

Kilka słów o złączach S/PDIF

Audio rekorder z różnymi wejściami.

Za najbardziej typowe i standardowe wejście i wyjście w technologii S/PDIF uznaje się RCA, czyli popularny „cinch”. To idealne połączenie na dość krótkie odległości (10–15 metrów), spotykane np. w warunkach domowych, przy użyciu przewodów koncentrycznych o impedancji wynoszącej 75 omów. Wiele osób stosuje także złącze optyczne typu TOSLINK (umożliwia przesyłanie sygnału audio poprzez światłowód). W takim rozwiązaniu nie musimy obawiać się zakłóceń o charakterze elektromagnetycznym. Warto ponadto zwrócić uwagę, że połączenie światłowodowe nie generuje aż tak wysokich kosztów jak połączenie kablem koncentrycznym. Technologia S/PDIF ma zastosowanie w wielu urządzeniach o charakterze przenośnym, jak również w sprzęcie komputerowym. Znajdziemy ją m.in. w komputerze typu All in One Dell Inspiron 5680 Intel® Core™ i7-8700 16GB 256GB SSD 1TB GTX1070 W10. W takich urządzenia S/PDIF oparty jest w głównej mierze na złączach minijack 3,5 mm.

S/PDIF – zalety i wady takiego rozwiązania

W dążeniu do uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku, decydujemy się na różne warianty. S/PDIF, jak wiele innych rozwiązań, ma swoje zalety i wady. Do największych plusów zaliczymy minimalny poziom strat jakości dźwięku, przez co efekt końcowy jest niezwykle zadowalający. Co więcej, na rynku nie brakuje kabli S/PDIF, dzięki czemu w prosty sposób możemy dopasować odpowiedni model do swoich preferencji oraz opcjonalnie wymienić go na nowy. Kolejnym atutem S/PDIF jest to, że dzięki rozwojowi technologicznemu coraz więcej producentów decyduje się wyposażyć swoje produkty w ten właśnie standard. Na uwagę zasługuje bardzo prosta konfiguracja i podłączenie kabla. Z tą czynnością poradzi sobie osoba nawet w minimalnym stopniu znająca się na elektronice. Warto dodać, że technologia S/PDIF wspiera kilka formatów dźwięku przestrzennego. Do wad można zaliczyć pojawiający się niekiedy problem z konwersją sygnału, a także konieczność korzystania z dobrej jakości głośników, co często może generować dość wysokie koszty zakupu.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link