Rodzaje obiektywów fotograficznych – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Autor: Klaudia

Obiektyw fotograficzny to niezbędny element każdego aparatu. Jego parametry w sposób znaczący wpływają na jakość obrazu oraz funkcjonalność korpusu, dlatego warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Poznaj rodzaje obiektywów fotograficznych. Dowiedz się też, do czego można je wykorzystać.

Obiektyw fotograficzny

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest i jak działa obiektyw
 2. jakie są rodzaje obiektywów
 3. co koniecznie trzeba wiedzieć o poszczególnych rodzajach obiektywów

Obiektyw fotograficzny – jak działa i do czego służy?

Różne obiektywy fotograficzne do aparatu

Obiektywy fotograficzne to zamknięte układy optyczne, w których najważniejszymi elementami są soczewki. Dzięki nim możliwe jest tworzenie odbić fotografowanych obiektów na materiale światłoczułym znajdującym się w aparacie, na przykład na matówce lub kliszy. Obiektyw dba też o to, aby obraz był odpowiednio ostry i nie posiadał niepożądanych zniekształceń. Bez niego cyfrowy aparat jest w zasadzie bezużyteczny, ponieważ nie jest w stanie samodzielnie stworzyć zdjęcia o zadowalającej jakości.

Rodzaje obiektywów fotograficznych – ogniskowa i typ mocowania

Istnieje wiele rodzajów obiektywów fotograficznych – można rozróżniać je i kategoryzować na podstawie kilku zmiennych. Do najważniejszych z nich należą: ogniskowa i typ mocowania do aparatu. W tym przypadku można wyróżnić:

 • krótką ogniskową (typ szerokokątny) – obejmują obiektywy z ogniskową do 50 mm (przykładem jest Nikon AF-S 35 mm f/1,8 G DX Nikkor). Pozwalają one objąć kadrem większe pole widzenia – od 60 do 180 stopni. Wykorzystuje się je przy fotografowaniu krajobrazów i architektury oraz w fotografii ulicznej, a także w reportażu, ponieważ można dzięki nim uzyskać podobną ostrość na wszystkich planach znajdujących się na zdjęciu. Ta zaleta, w zależności od punktu widzenia, może być też wadą, ponieważ przez to fotografia wygląda na bardziej płaską;
 • standardową ogniskową – są to obiektywy, takie jak chociażby Nikon AF-S 50 mm f/1.8G, z ogniskową w zakresie od 50 do 60 mm. Ich kąt widzenia jest najbardziej zbliżony do tego, jakie ma ludzkie oko. Spora część użytkowników uważa, że są to obiektywy uniwersalne, które gwarantują zadowalające parametry, niezależnie od sytuacji czy rodzaju fotografowanego obiektu;
 • długą ogniskową (typ teleobiektyw) – obejmują zakres od 85 mm wzwyż. Przykładem jest Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS STM. Obiektywy te charakteryzują się imponującymi możliwościami zbliżania obrazu. Świetnie nadają się portretów, ponieważ ludzka twarz na fotografiach wykonanych teleobiektywem zachowuje rzeczywiste proporcje i po prostu wygląda dobrze. Wykorzystuje się je również w fotografii sportowej, do zdjęć przyrody, a także w astrofotografii. Dzięki obiektywom o długiej ogniskowej można też łatwo uzyskać przyjemne dla oka rozmycie tła (efekt bokeh).

Obiektywy można także rozróżniać po sposobie mocowania. Rodzajów łączeń z korpusem jest naprawdę sporo, ponieważ każda marka sprzętu fotograficznego tworzy obiektywy o odmiennym mocowaniu, pasującym wyłącznie do aparatów przez nią produkowanych – czasami są one kompatybilne zaledwie z jedną serią. Nie sposób wymienić ich wszystkich, dlatego poniższa lista ogranicza się do najczęściej wykorzystywanych typów mocowań. Należą do nich:

 • Nikon F, Nikon1 – dla większości obiektywów firmy Nikon;
 • Canon EF, Canon EF-S, Canon EF-M – dla najpopularniejszych serii Canona;
 • Sony A, Sony E – dla firmy Sony;
 • Pentax K – dla Pentax;
 • micro4/3 – dla firm Olympus i Panasonic.
Polecane obiektywy
 • 2 899 zł
 • 3 299 zł
 • 7 599 zł
 • 3 649 zł
 • 4 689 zł

Budowa obiektywów a rodzaje obiektywów fotograficznych

Obiektyw szerokokątny Nikon Nikkor AF-P DX 10-20mm f/4.5-5.6G VR

Obiektywy fotograficzne różnią się od siebie także w kwestach konstrukcyjnych. Istnieją dwa rodzaje obiektywów o odmiennej budowie, są to:

 • obiektyw stałoogniskowy – w tym typie nie ma możliwości zmiany długości ogniskowej. Zapewniają one lepszą rozdzielczość obrazu, otrzymane z nich zdjęcia są jaśniejsze i mają mniej wad optycznych. Ich zalą jest też to, że są stosunkowo tanie. Przykładem jest tutaj Nikon AF 50mm f/1,8 D Nikkor;
 • obiektyw zmiennoogniskowy – obiektywy tego typu mają dodatkowy pierścień umożliwiający zmianę ogniskowej (jest on obecny chociażby w modelu Panasonic G VARIO 45-150 mm f/4.0-5.6 ASPH. M.O.I.S.). To z kolei umożliwia zmianę kątów widzenia i przybliżanie lub oddalanie obrazu, co jest bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu. Obiektywy te są jednak droższe, cięższe i zapewniają obraz w gorszej jakości niż modele stałoogniskowe.

Warto też wspomnieć o kilku rodzajach obiektów o specjalnym przeznaczeniu. Należą do nich między innymi obiektywy portretowe, makro (do fotografowania z bardzo bliskiej odległości) czy tak zwane rybie oko, powodujące efekt kulistego zniekształcenia obrazu.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny