Data publikacji: 13 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Robot do mycia okien – jak to działa?

Poleć znajomemu Drukuj

Nowoczesny sprzęt AGD coraz częściej ułatwia wykonywanie obowiązków domowych – pomagają w tym zmywarki, pralki, a od niedawna także automatyczne mopy i odkurzacze. Obecnie rynek podbijany jest przez kolejny sprzęt, z którym generalne porządki przebiegają szybciej i są o wiele przyjemniejsze – są to roboty do mycia okien. Jak działają takie urządzenia i czy warto zakupić je do własnego gospodarstwa domowego?

Sterowanie maszyną do mycia okien

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa robot do mycia okien,

- do czego można używać urządzenia do mycia okien,

- na co zwrócić uwagę, kupując robot myjący okna.

Robot do mycia okien – czym jest i jak działa?

Maszyna, która po włączeniu samodzielnie myje okna, może kojarzyć się głównie z kreskówkami i filmami o przyszłości. Jednak stała się ona rzeczywistością XXI wieku – wyobraź sobie, że zamiast spędzać długie godziny na polerowaniu szyb, możesz rozsiąść się wygodnie w fotelu, podczas gdy Twój prywatny robot wykona całą pracę za Ciebie. Jeśli ta wizja zrobiła na Tobie wrażenie, koniecznie zapoznaj się z ofertą nowoczesnych maszyn do mycia okien. Jak one działają?

Robot myjący okna w czasie pracyUrządzenia te wykorzystują silnik próżniowy – po przyłożeniu robota do okna należy go uruchomić, a wówczas przyczepi się do szyby. Co więcej, na tym kończy się Twoja rola przy myciu szyb. Szybko rotujące się dyski, na których umieszczona jest specjalna ściereczka, wykonują resztę pracy. Maszyna do mycia okien porusza się według schematu uwzględnionego w oprogramowaniu, co zapewnia bardzo precyzyjne czyszczenie – milimetr po milimetrze będzie się przesuwał po oknie, a wykrywając krawędzie, zmieniał kierunek biegu. Robot myjący okna nie wraca do miejsc, które już zostały wyczyszczone. Ściereczkę dołączoną do zestawu można nasączyć detergentem lub pozwolić jej pracować na sucho – w zależności od tego, jakiego efektu oczekujesz. Kiedy urządzenie skończy pracę, wystarczy, że przeniesiesz je na powierzchnię kolejnego okna i pozwolisz mu dalej sprzątać – mycie okien jeszcze nigdy nie było tak proste!

WARTO WIEDZIEĆ

Roboty do mycia okien często pracują na sporych wysokościach, posiadają więc specjalne zabezpieczenia, które chronią je przed upadkiem w razie awarii zasilania lub wyczerpania się baterii. Dzięki temu masz pewność, że przez przypadek Twoja pomoc domowa nie zepsuje się w czasie pracy.

Do czego można wykorzystać maszynę do mycia okien?

Mycie okien to tylko jedna z prac domowych, w których wyręczy Cię robot – nadaje się on do czyszczenia wszelkich gładkich i śliskich powierzchni. Z powodzeniem więc umyje za Ciebie kafelki w kuchni czy łazience, a także poradzi sobie z lustrami. Dodatkowo możesz go wykorzystać także do mycia okien dachowych – porusza się zarówno w pionie, jak i poziomie. Maszyna do mycia okien świetnie sprawdzi się też w przypadku czyszczenia szklanych stołów czy szyb pozbawionych ramek, niektóre modele posiadają bowiem specjalne czujniki wykrywające krawędzie, chroniąc urządzenie przed upadkiem, np. Ecovacs Winbot X.

Robot do mycia okien Ecovacs Winbot 950Na co zwrócić uwagę, wybierając robota do mycia okien?

Przed zakupem robota myjącego okna, koniecznie zapoznaj się z jego specyfikacją. Warto, aby wyróżniały go następujące cechy:

  • czas pracy akumulatora – od pojemności baterii będzie zależało, jak wiele okien będzie mogła umyć maszyna na jednym naładowaniu. Może on wynosić kilkanaście minut, ale również prawie całą godzinę. Jeśli natomiast robot pracuje na przewodzie zasilającym, sprawdź wcześniej długość przewodu, abyś mógł używać urządzenia na każdym oknie w domu,
  • sterowanie manualne – choć robot myjący okna wykonuje swoją pracę, możesz mu w tym pomóc, sterując kierunkiem jego poruszania się za pośrednictwem pilota. Co więcej, niektóre modele możesz kontrolować przez aplikację w smartfonie, np. Hobot 198,
  • sygnał skończenia pracy – choć ta funkcja może się wydawać mało istotna, w rzeczywistości jest bardzo ważna. Nietrudno zapomnieć o tym, że okna myją się same i pogrążyć się w ciekawej lekturze lub wciągającym serialu. Dzięki sygnałowi dźwiękowemu nie przegapisz momentu zakończenia pracy i bezpiecznie ściągniesz maszynę do mycia okien, zanim wyczerpie się bateria. Taką opcję oferuje m.in. Hobot 188,
  • linka zabezpieczająca – choć większość modeli posiada zasilanie awaryjne UPS, utrzymujące urządzenie na powierzchni szyby przez ok. 30 minut po wyładowaniu się baterii, warto zadbać o jeszcze jedno zabezpieczenie robota do mycia szyb. Takie sprzęty, jak Hobot 198, posiadają dodatkowe linki chroniące przed upadkiem.

Jeśli spodobała Ci się idea łatwiejszego sprzątania domu, koniecznie przeczytaj również artykuł Najlepszy odkurzacz bezprzewodowy – ranking TOP 7.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas