Jaki radioodbiornik wybrać dla seniora?

Autor: Sara

Starsze osoby często korzystają z telewizji czy stacji radiowych. Czasem zdarza się, że również z internetu. Wybierając dowolny sprzęt dla seniora, warto zadbać o to, by był stosunkowo prosty w obsłudze. Nie musi on posiadać rozbudowanych funkcjonalności. Producenci ciągle udostępniają nowe rozwiązania przeznaczone stricte dla starszych osób. Przy wyborze radioodbiornika ważny jest także design – ładne urządzenie świetnie sprawdzi się na przykład jako prezent. Jaki radioodbiornik wybrać dla seniora i czym kierować się przy zakupie?

Radioodbiornik w stylu vintage

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wybierać radioodbiornik dla seniora
 2. na jakie parametry zwrócić uwagę
 3. jakie radio dla starszej osoby wybrać

Jak wybierać radioodbiornik dla seniora?

Retro radioodbiornik na jasnoniebieskim tle

Radio dla seniora bardzo często znaczy tyle, co dla nas internet lub telewizja. Warto więc zadbać o to, by starsze osoby miały do niego swobodny dostęp. W tym celu należy zakupić odpowiedni sprzęt, ale powinien się on różnić od rozbudowanych urządzeń z dużą ilością funkcji. Seniorzy nie będą z nich korzystać, znacznie ważniejsza w tym przypadku będzie prostota obsługi. To właśnie ona ma największe znaczenie, ponieważ nie każdy jest obecnie na bieżąco z technologią i nowymi rozwiązaniami.

Powinniśmy zwrócić uwagę na przyzwyczajenia starszej osoby. W oparciu o nie znacznie łatwiej będzie jej korzystać z danego radioodbiornika. Najpopularniejsze są modele z pokrętłami, zwykle także z minimalistycznymi wyświetlaczami albo analogowymi zegarami, które pokazują częstotliwość stacji. Obsługa musi być prosta, wykorzystująca rozwiązania, jakie znają starsze osoby. Dobrym wyborem jest też sprzęt, który nie waży zbyt dużo i można go wygodnie przenosić. Niektóre modele posiadają nawet specjalne uchwyty, więc nie stanowi to żadnego problemu.

Producenci instalują w radioodbiornikach także odtwarzacze płyt czy kaset. Dobrze będzie zadbać o tę opcję w przypadku seniorów, którzy lubią słuchać ulubionych artystów. Sprzęty tego typu nie są znacząco droższe. Dodatkowo czasami można spotkać się z urządzeniami, które posłużą jako budzik, mają funkcję samoczynnego wyłączania o danej godzinie lub zainstalowano w nich programator stacji radiowych.

Polecane radioodbiorniki
 • 299 zł
 • 219 zł
 • 699 zł
 • 119,99 zł
 • 499 zł

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Retro radioodbiornik w vintage pokoju

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych radioodbiorników. Nie wszystkie jednak sprawdzą się dobrze u starszej osoby. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę głównie na markowe, sprawdzone urządzenia, które posiadają wiele pozytywnych opinii. Gwarantuje to odpowiednio wysoką jakość. Oprócz tego istotnych będzie kilka kwestii.

 • Rodzaj – w przypadku radioodbiorników dla seniora najlepiej skorzystać z tradycyjnych, analogowych urządzeń. Na rynku znajdziemy modele obsługujące FM czy AM. Gwarantuje to satysfakcjonującą jakość dźwięku oraz informacje dotyczące danego utworu lub stacji na wyświetlaczu. Godne uwagi są także mniej rozbudowane radia DAB i DAB+, czyli odpowiedniki cyfrowe. Charakteryzują się znacznie lepszą jakością dźwięku, możliwością przesyłania większej liczby informacji oraz często posiadają wiele dodatkowych funkcji, takich jak odtwarzacz CD/DVD, port USB, a nawet łączność bezprzewodowa.
 • Tuner – obecnie na rynku znajdziemy 2 rodzaje tunerów: cyfrowy i analogowy. Seniorzy przyzwyczajeni są do drugiej opcji i prawdopodobnie nie będą mieli problemu z jej opanowaniem. Polega to na dostosowywaniu manualnym częstotliwości stacji za pomocą pokrętła lub przycisków. Tuner cyfrowy może się jednak okazać o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ jego zaletą jest to, że automatycznie wyszukuje stacje radiowe. Starsze osoby nie będą musiały męczyć się z konfigurowaniem sprzętu przed jego użyciem, a większość, nawet tańszych, radioodbiorników korzysta właśnie z cyfrowych tunerów.
 • Sposób zasilania – to dość istotna kwestia przy wyborze sprzętu dla seniora. Zasilanie sieciowe niweluje konieczność wymiany baterii czy ładowania. Jest to dość wygodne, ale niektórzy lubią przenosić radioodbiornik w różne miejsca, gdzie często nie ma dostępu do prądu. W takim wypadku lepiej wybrać sprzęt zasilany bateryjnie lub akumulatorowo. Druga opcja jest znacznie bardziej oszczędna, ponieważ nie musimy ciągle kupować nowych baterii.

Prócz powyższych kwestii, najważniejsza będzie prostota obsługi. Wybierając radioodbiornik dla seniora, musimy wziąć pod uwagę to, aby potrafił on z niego korzystać. Niewiele starszych osób jest na bieżąco z dzisiejszą technologią, więc idealnym rozwiązaniem będą modele retro. Albo też niewielkie urządzenia, gdzie do sterowania wystarczy zaledwie kilka przycisków lub pokrętło.

Jakie radio dla starszej osoby wybrać?

Oferta radioodtwarzaczy jest niesamowicie szeroka. Warto jednak wybrać model, który całkowicie spełnia oczekiwania seniora. Najważniejsze są prostota i wygoda obsługi urządzenia, aczkolwiek dodatkowe opcje, jak wbudowany budzik lub automatyczne wyłączanie sprzętu, mogą okazać się dość przydatne. Należy pamiętać, by wybierać sprzęt głównie od uznanych producentów z dobrymi opiniami.

Jedną z ciekawszych propozycji jest Manta BBX005 NERVA. To model, który kupimy za około 160 złotych, a pod względem obsługi jest on bardzo przystępny dla starszych osób. Podobnymi rozwiązaniami są Blaupunkt BB5WH i Sencor SPT 1600 BS. Ich cena jest zbliżona do poprzednika. Również nie posiadają one zbyt wielu rozbudowanych opcji, ale do codziennego słuchania stacji radiowych wystarczą w zupełności. Obsługa sprowadza się tu jedynie do znalezienia stacji radiowej za pomocą 2 przycisków. Blaupunkt BB12BK oraz Manta MM9210BT CHILLI to natomiast tańsze propozycje, które także można spokojnie wybrać dla osoby starszej. Obsługa jest bardzo prosta, więc senior powinien sobie z nią poradzić. Jednak tutaj warto zwrócić uwagę na to, że są to urządzenia większe pod względem rozmiaru i wagi, przez co przenoszenie ich nie będzie takie proste.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link