Jak słuchać radia internetowego przez amplituner?

Autor: Ola

Amplitunery umożliwiają odtwarzanie dźwięku z filmów w najlepszej jakości, słuchanie muzyki z płyt i innych nośników, a także korzystanie z radia. Są to zaawansowane urządzenia audio, dzięki którym można na nowo odkryć ulubione utwory oraz filmy. To swoiste serce kina domowego lub zestawu muzycznego. Po podłączeniu do sieci niektóre modele umożliwiają korzystanie z serwisów streamingowych i radia internetowego.

Stary srebrny amplituner na drewnianej półce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służy amplituner
  2. jak korzystać z radia internetowego w amplitunerze
  3. jaki amplituner wybrać

Do czego służy amplituner?

Nowoczesny czarny amplituner

Każdy system audio potrzebuje urządzenia, które może rozdzielić dźwięk na wszystkie dostępne głośniki. Może to być komputer czy laptop. Jednak amplituner to sprzęt, który jest stworzony stricte w tym celu. Dzięki niemu możemy cieszyć się pełnym i przestrzennym dźwiękiem podczas seansów przy kinie domowym lub stworzyć pełnoprawny system audio do słuchania muzyki.

Na rynku można znaleźć wiele urządzeń, które dzielą się na dwa główne typy: przeznaczone do kina domowego i stereo. Drugi rodzaj wykorzystywany jest głównie w zestawach muzycznych. Często implementowane są do niego funkcje, takie jak: odtwarzanie piosenek z płyt CD i DVD, pendrive’ów czy dysków przenośnych. Można znaleźć sprzęt, którym jesteśmy w stanie sterować bezprzewodowo, z poziomu smartfona lub komputera, a niektóre modele mają łączność Wi-Fi lub standardowe złącze Ethernet, dzięki czemu możemy podłączyć je do sieci. W ten sposób uzyskujemy dostęp do serwisów streamingowych czy radia internetowego. Amplitunery przeznaczone do kin domowych są sterownikiem dźwięku, który słyszymy, oglądając filmy. To niezbędny element takiego zestawu, ponieważ właśnie dzięki niemu możemy stworzyć wrażenie przestrzenności, korzystając z głośników w systemie 5.1 czy 7.1.

Należy pamiętać, że zadaniem amplitunera jest rozdzielanie, wzmacnianie i ulepszanie dźwięku. Należy dopasować model tak, by był kompatybilny z resztą zestawu audio czy kina domowego. To niezbędny element dla każdego miłośnika muzyki oraz filmów.

Polecane amplitunery
  • 3 699 zł
  • 3 199 zł
  • 2 999 zł

Jak korzystać z radia internetowego w amplitunerze?

Srebrne pokrętło amplitunera z niebieską obwódką

Wiele zależy od wybranego modelu. Nie wszystkie urządzenia mają taką funkcję. Przed zakupem należy sprawdzić, czy producent zaimplementował możliwość podłączenia sprzętu do internetu za pośrednictwem Wi-Fi lub standardowego kabla Ethernet. Pierwszym krokiem jest właśnie odpowiednie połączenie amplitunera z siecią.

Jako że radia internetowe są obecnie bardzo popularne, bo to alternatywa dla serwisów streamingowych, warto z nich korzystać. W sieci znajdziemy wiele ciekawych stacji z muzyką dowolnego gatunku, dzięki czemu bez problemu dopasujemy ustawienia do własnych preferencji. Jak dokładnie korzystać z radia internetowego w amplitunerze? Sama konfiguracja i uruchomienie jest dość proste, każdy powinien sobie z tym poradzić, ponieważ wszystkie informacje są zawarte w dołączonej instrukcji.

Jeżeli sieć działa, jak należy, to wyszukujemy opcję radia internetowego w naszym urządzeniu. Wtedy zwykle konieczne jest wpisanie adresu stacji lub wybranie jednej z sugerowanych przez producenta. Wszystko robimy za pośrednictwem aplikacji do sterowania sprzętem na smartfonie. Można także używać przycisków na samym urządzeniu, jednak nie jest to zbyt wygodne, jeśli musimy do niego podchodzić w celu zmiany głośności czy stacji. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie uświadczymy potencjalnych zakłóceń, które często zdarzają się podczas słuchania standardowego radia.

Obsługa amplitunera z opcjami sieciowymi zwykle odbywa się za pomocą smartfona i odpowiedniej aplikacji. Tam właśnie znajdziemy wszystkie potrzebne ustawienia. Najważniejsze jest jednak poprawne połączenie, ponieważ w innym wypadku nie będziemy mogli w ogóle korzystać z wielu ciekawych aspektów. Radio internetowe nie jest jednak jedyną sieciową funkcją. Często możemy korzystać z serwisów streamingowych, takich jak Spotify lub Tidal.

Jak wybrać dobry amplituner?

Wybór sprzętu w dużej mierze zależy od tego, do czego chcemy go wykorzystać. Dla przykładu, do kina domowego warto wybrać model obsługujący wiele kanałów, tak by móc stworzyć pełny system 5.1 lub bardziej rozbudowany 7.1. Słuchanie muzyki nie wymaga jednak tak rozbudowanych funkcji. Wtedy ciekawą opcją okazują się amplitunery stereo, które są wyposażone tylko w dwa oddzielne kanały. Dodatkowo warto, by miały funkcje sieciowe oraz możliwość sterowania z poziomu smartfona.

Osoby, które chcą posiadać więcej niż 2 kanały i cieszyć się z dźwięku przestrzennego, docenią takie urządzenia, jak: Yamaha MusicCast RX-V685 czy Pioneer VSX-S520D. Oferują one wszystkie potrzebne funkcje, a kosztują około 2500 zł. Są również wyposażone w możliwość słuchania radia internetowego czy korzystania z serwisów streamingowych. Bardziej budżetowym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest Yamaha MusicCast HTR-4072. Tutaj koszt to zaledwie 1600 zł, za które otrzymujemy mnogość funkcji, również sieciowych.

Dość ciekawym wyborem są zestawy stereo. Jeśli zdecydujemy się na taki sprzęt, wystarczy amplituner z zaledwie dwoma oddzielnymi kanałami, np. Yamaha MusicCast R-N803D lub Onkyo TX-8250. Również wyposażono je w funkcje sieciowe i możliwość sterowania telefonem.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link