Które radio lepsze – DAB czy internetowe?

Autor: Piotr

Nowoczesne radia mają do zaoferowania wiele ciekawych funkcji. Łatwiejsze i szybsze wybieranie stacji, odbieranie większej ilości informacji czy nawet budzik o wybranej godzinie – to wszystko można znaleźć w dzisiejszych modelach. Pozostaje jedynie pytanie, czy lepiej postawić na radio internetowe, czy może cyfrowe DAB? Różnice są stosunkowo duże, a wybór przede wszystkim zależy od naszych osobistych preferencji i potrzeb.

Stylowe biało-czarne radio na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są wady i zalety radia internetowego
  2. czym charakteryzuje się radio cyfrowe DAB
  3. jakie radio wybrać najlepiej

Jakie są wady i zalety radia internetowego?

Radio na stole

Radio internetowe jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych ze względu na możliwości. Taki odbiornik nie służy do słuchania popularnych stacji nadawanych za pośrednictwem stosownych nadajników (chyba że mają internetowe odpowiedniki). Dzięki niemu łączymy się z internetem, po czym możemy korzystać z serwisów streamingowych lub innych źródeł muzyki.

Istnieje wiele stacji w sieci, których możemy słuchać za darmo. A dostęp do Spotify czy Tidala oferuje jeszcze więcej opcji. Takimi urządzeniami steruje się często za pośrednictwem smartfona, więc są bardzo wygodne. Warto wspomnieć także o dużo lepszej jakości samego dźwięku niż w przypadku FM lub DAB. Trudno tu o jakiekolwiek zakłócenia, wszystko zależy od szybkości łącza internetowego. Jeśli jest odpowiednie, to muzyka będzie czysta, bez przycięć, tak jakbyśmy odtwarzali ją z fizycznego nośnika. Nie są jednak urządzenia idealne i mają kilka wad.

Możemy z nich korzystać tylko i wyłącznie, kiedy posiadamy dostęp do internetu. Inaczej będzie to niemożliwe. Łączymy się z nim przez Wi-Fi lub standardowy kabel Ethernet. Należy pamiętać również o stosunkowo wyższych cenach niż za tradycyjne radia FM czy DAB. Często dochodzi do tego jeszcze koszt subskrypcji w serwisach streamingowych, jeżeli chcemy korzystać z pełni możliwości urządzenia.

Czym charakteryzuje się radio cyfrowe DAB?

DAB to następca popularnych odbiorników opartych o analogowy sygnał AM. Tak jak to miało miejsce w przypadku telewizji, tutaj także mamy do czynienia z cyfryzacją sygnału. Dzięki temu otrzymujemy o wiele lepszą jakość niż u poprzednika, możliwość przesyłania i odbioru większej ilości informacji oraz wygodniejszą obsługę. Radio cyfrowe może posiadać też wiele ciekawych i przydatnych dodatkowych funkcji.

Producenci nierzadko implementują alarm czy możliwość sterowania urządzeniem za pomocą smartfona. W ten sposób staje się ono bardziej komfortowe i łatwiej z niego korzystać. Radio cyfrowe odbiera sygnał stacji, które korzystają z DAB lub DAB+. Te analogowe po prostu nie działają. Musimy więc mieć na uwadze to, że nie wszystkie ulubione stacje radiowe będą dostępne. Ale z czasem się to zmieni, przechodzą one bowiem na sygnał cyfrowy. Takie urządzenie może ponadto odbierać dodatkowe informacje, takie jak obrazy czy tekst w postaci nazwy piosenki, nazwiska artysty, godziny oraz daty. Posiada znacznie więcej funkcji niż radio AM.

Jakość jest satysfakcjonująca, lecz gorsza niż w wypadku radia internetowego. Poza tym co jakiś czas mogą wystąpić zakłócenia, podobnie jak to jest w przypadku telewizji. Wiele modeli pozwala jednak na odtwarzanie muzyki z fizycznych nośników, takich jak płyty CD czy pendrive’y. To niezwykle przydatna opcja. Radia cyfrowe DAB są znacznie tańsze niż internetowe. Należy również pamiętać, że można znaleźć mobilne modele zasilane zwykłymi bateriami, co stanowi bardzo wygodne i ergonomiczne rozwiązanie. Jeżeli nie zależy nam na możliwie jak najwyższej jakości oraz nie potrzebujemy serwisów streamingowych, to taki wybór może okazać się zdecydowanie lepszy. Radio internetowe jest przeznaczone do wielu dodatkowych zastosowań, za które niestety trzeba odpowiednio zapłacić. A nie warto tego robić, jeśli nie będziemy z nich korzystać.

Polecane radioodbiorniki
  • 149 zł
  • 159 zł
  • 599 zł
  • 499 zł
  • 119,99 zł

Jakie radio wybrać?

Małe radio na stoliku na niebieskim tle

Wybór między DAB a internetowym odpowiednikiem zależy w dużej mierze od tego, czego wymagamy i ile możemy wydać. Druga opcja jest droższym rozwiązaniem, choć oferuje lepszą jakość, możliwość odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych i fizycznych nośników oraz wygodne sterowanie smartfonem. Pierwsza natomiast kosztuje mniej, pozwala na satysfakcjonującą jakość dźwięku oraz dostęp do muzyki nawet wtedy, gdy nie mamy w danym momencie i miejscu dostępu do internetu.

Modeli na rynku jest obecnie bardzo dużo, zatem warto zwrócić uwagę na te najczęściej polecane. W kategorii radia cyfrowego DAB często wybierane modele to między innymi: Philips AZB798T/12, Philips AZB600/12 oraz PURE Siesta Rise. Są to trzy różne urządzenia, z różnych półek cenowych. Posiadają wiele ciekawych funkcji, jak budzik czy czytelny wyświetlacz, i oferują bardzo dobrą jakość dźwięku.

Wybór radia internetowego może wiązać się jednak ze znacznie większym wydatkiem. Do godnych uwagi urządzeń z wyższej półki cenowej zaliczają się Lenco DIR-170 oraz Sangean FUSION 290 WFR-29C. Oba te sprzęty kosztują powyżej 700 złotych, co należy mieć na uwadze, planując budżet na ich zakup. Ale oferują za to niesamowitą jakość odtwarzanego dźwięku, sterowanie bezprzewodowe oraz możliwość korzystania z dowolnych serwisów streamingowych, takich jak Tidal czy Spotify. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które cenią sobie możliwie najlepsze wrażenia podczas słuchania muzyki oraz chcą selekcjonować odtwarzane utwory w większym stopniu, niż jest to możliwe przy tradycyjnych radioodbiornikach.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link