Projektor zamiast telewizora – który sprzęt wybrać?

Maciej Jagodziński

Multimedialna rozrywka w naszym domu oferuje coraz bardziej zbliżone odczucia do tej kinowej. Wybór treści do oglądania jest coraz większy za sprawą wielu platform streamingowych a obraz… właśnie obraz! Do pełni kinowych wrażeń potrzebujemy dużego ekranu. Zagadnienie zasadniczo sprowadza się do jednego pytania – projektor czy telewizor? Który sprzęt da nam bardziej kinowe efekty, a który sprawdzi się na co dzień? Sprawdźmy!

Zobacz także: Smart TV czy Android TV

 

Projektor zamiast telewizora – jakie ma zalety?

Tradycyjnie w każdym salonie stoi lub wisi telewizor i skupia na sobie wzrok wszystkich zainteresowanych cyfrową rozrywką. Czy istnieje lepsze rozwiązanie dla kinomanów? Tak! Projektor zamiast telewizora to doskonały wybór zarówno dla wszystkich miłośników filmów oraz entuzjastów oglądania transmisji sportowych, dla których duże znaczenie ma wielkość wyświetlanych treści. Jedną z największych zalet projektora jest możliwość ustawienia naprawdę ogromnego ekranu – wystarczy odpowiednio skierować urządzenia na ścianę lub dedykowany ekran, a sygnał wideo po przetworzeniu może osiągnąć obraz o przekątnej sięgającej czasem nawet 300 cali! Wszystko to zależy od odległości projekcji oraz zdolności projektora do wyświetlania większych rozdzielczości. Odpowiednio dobrany rzutnik jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.

projektor rzutnik rodzina film zabawa

W kwestii rozmiarów urządzenia wybór projektor czy telewizor jest bardzo prosty. Niewielkie gabaryty urządzenia, porównywalne do wielkości konsoli do gier, oraz niska waga, oscylująca w przedziale 3–5 kg, umożliwiają swobodne przenoszenie sprzętu. Taki rzutnik, w przeciwieństwie do telewizora, można zabrać w podróż czy na salę wykładową. Projektory, zupełnie inaczej niż telewizory 4k UHD, zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Po seansie rzutnik można bez problemu schować do szafy czy torby. Istnieje też możliwość zamontowania projektora na stałe, dzięki specjalnemu uchwytowi, który mocuje się na suficie. W rzutnikach zamontowano uniwersalne wejścia takie jak port HDMI, dzięki któremu wygodnie podłączysz projektor do komputera, odtwarzacza DVD/Blu-ray czy dekodera telewizyjnego. Niektóre urządzenia posiadają również wbudowane głośniki, ale zdecydowanie lepiej jest skorzystać z dodatkowego źródła dźwięku, takiego jak soundbar czy kino domowe.

 

Kiedy warto kupić projektor zamiast telewizora?

Oba urządzenia – projektor czy telewizor pozwalają na odtwarzanie materiałów wideo. Każde z tych urządzeń ma jednak swoje wymagania i ograniczenia, o których należy pamiętać i które warto uwzględnić, decydując się na konkretne rozwiązanie. Trzeba na przykład mieć na uwadze, że wielkość obrazu generowanego przez rzutniki multimedialne jest ograniczona rozmiarami ściany oraz możliwościami projektora – zbyt duża odległość od ściany może skutkować stratą jakości. Dlatego stosowanie tradycyjnego projektora zamiast TV wymaga przestrzeni o odpowiedniej wielkości. Na rynku dostępne są również urządzenia krótkoogniskowe, które umożliwiają wyświetlanie dużego obrazu z odległości mniejszej niż 1 m. Najważniejsze ograniczenia rzutników w porównaniu z telewizorem wiążą się jednak z jasnością, kontrastem, odwzorowaniem czerni oraz rozdzielczością.

projektor rzutnik salon przyjaciele znajomi sport

Aby w pełni cieszyć się z możliwości jakie daje rzutnik najlepiej zapewnić odpowiednie warunki oglądania. Z racji swojej konstrukcji, projektory multimedialne są w niewielkim stopniu zdolne do zadbania o odpowiednią jasność obrazu, dlatego należy odpowiednio przygotować pomieszczenie – musi być odpowiednio zacienione. Zasłony na okna i brak dodatkowych świateł nie dość, że nadają kinowego klimatu, to wpływają pozytywnie na jakość obrazu. Podobnie sprawa wygląda, gdy korzystamy z projektora w nocy. Po prostu oświetlenie w pomieszczeniu skutkuje pogorszeniem jakości wyświetlanego obrazu. W warunkach dziennych komfort oglądania filmów i korzystania z multimediów zapewniają modele o zwiększonej jasności, jednak przy ostrym świetle konieczne będzie zasłonięcie okien.

Polecane projektory
  • 2 499 zł
  • 3 899 zł
  • 1 649 zł
  • 2 769 zł
  • 899 zł
  • 1 449 zł
  • 599 zł
  • 3 990 zł
  • 4 999 zł
  • 2 399 zł
  

Kiedy lepiej wybrać telewizor zamiast rzutnika?

Telewizor często jest jednak lepszym wyborem niż rzutnik. Nowoczesne telewizory 8K UHD wyświetlają obraz w jakości Ultra HD (7680x4320) oraz posiadają wsparcie dla technologii HDR (materiały wideo o zwiększonym poziomie realizmu i pogłębionej palecie barw). Dzięki matrycom OLED lub QLED wszystkie szczegóły na ekranie telewizora pozostają widoczne nawet w jasny dzień. Funkcje Smart TV pozwalają podłączyć telewizor do internetu, korzystać z YouTube, pobierać aplikacje i gry oraz w łatwy sposób oglądać filmy i seriale w ramach platform strumieniowych (m.in. Netflix, Amazon Prime i HBO GO). Pod tym względem nawet telewizory 65 cali są bardziej atrakcyjne od rzutników. Mogą bowiem stanowić domowe centrum rozrywki multimedialnej. Wiele telewizorów wyposażono w moduły bezprzewodowej komunikacji poprzez Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu udostępnianie treści z urządzeń mobilnych czy podłączenie bezprzewodowych słuchawek nie stanowi problemu. Telewizor zamiast projektora będzie zatem lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na rozbudowanych funkcjach multimedialnych i obrazie z dużą liczbą detali.

projektor rzutnik gra gaming konsola

 

Telewizor i projektor kontra gry

Telewizor i projektor umożliwiają podłączenie konsoli nowej generacji za pomocą kabla HDMI. W przypadku rzutnika multimedialnego duży obraz pozwala wygodnie korzystać z gier wieloosobowych, gdy zamierzasz grać w trybie dzielonego ekranu, lecz jego wyświetlanie może wiązać się z wysokim opóźnieniem sygnału – input lag, który wpłynie na płynność rozgrywki. Pozostaje pytanie: Input lag – co to jest? Jak go sprawdzić i zmniejszyć? Tego dowiesz się z naszego artykułu. W przypadku gamingu najlepiej sprawdzają się telewizory do gier, szczególnie, jeśli nie posiadasz w domu dużego pomieszczenia i białych ścian oraz pragniesz cieszyć się jakością gier 4K UHD. Coraz więcej tytułów dostępnych na konsole PS4 czy Xbox One S wykorzystuje tryb HDR, którego zalety, w tym m.in. szeroką rozpiętość kolorystyczną, dostrzec można jedynie za pomocą telewizora wspierającego tę technologię.

telewizor gra konsola
 

Projektory i jakość obrazu

Jaki wpływ ma odległość projektora od ściany na jakość obrazu? To dość proste. Przypomnijmy sobie jak wyglądają nadruki na balonach, gdy zbyt mocno go napompujemy – zwiększamy rozdzielczość nadruku, ale nie jego jakość. Podobnie sytuacja wygląda z obrazem rzucanym przez projektory. Im dalej ustawimy od ściany, tym większą mamy rozdzielczość, lecz jakość obrazu spada. Oczywiście tylko jeśli przekroczymy granicę możliwości rzutnika. Pod tym względem telewizory 75 cali czy telewizory 85 cali wypadają dużo lepiej – mamy stałą jakość obrazu, niezależnie od odległości telewizora od kanapy. Inaczej sprawa wygląda gdy rzutnik zamontowany jest na stałe, na przykład za pomocą specjalnego uchwytu mocowanego do sufitu. Raz ustawiony projektor również będzie gwarantował najwyższa możliwą jakość obrazu.

Polecane telewizory
 

Kino domowe w zasięgu ręki!

Oba rozwiązania czy to projektor czy telewizor, zapewniają kinowe wrażenia w mniejszym bądź większym stopniu. Zarówno oba sprzęty mają swoje wady jak i zalety a decyzja w sprawie wyboru odpowiedniego urządzenia pozostaje w kwestii użytkownika. Wybierając między projektorem a telewizorem, powinniśmy także pamiętać, że czas eksploatacji projektora jest ograniczony. Po pewnym czasie lampa urządzenia traci swoje właściwości, generując mniej światła potrzebnego do prawidłowego wyświetlania obrazu. Dotyczy to wszystkich rodzajów rzutników multimedialnych. Przeciętna żywotność lampy w projektorze wynosi od 2 000 do 3 000 godzin. Ale przecież obraz to nie wszystko – pełnię kinowych doznań dopełni odpowiedni dźwięk. A taki możemy uzyskać za pomocą soundbara lub kina domowego.

 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!