Projektor czy telewizor – który sprzęt lepiej mieć w domu?

Autor: Anna

Projektor czy telewizor – to dylemat, który ma coraz więcej kupujących. Szczególnie tych, którzy albo w ogóle, albo w małym stopniu korzystają z tradycyjnej oferty telewizyjnej. Projektory stanowią poważną konkurencję dla telewizorów, choć mają także ograniczenia dotyczące jasności czy rozdzielczości obrazu.

Projektor zamiast telewizora dostarczy wspaniałych doznań filmowych

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są korzyści z korzystania z rzutnika multimedialnego
  2. w jakich sytuacjach można stosować projektor zamiast telewizora
  3. dla kogo lepszym wyborem będzie telewizor
  4. czy do grania w gry wideo wykorzystać rzutnik, czy telewizor

Projektor zamiast telewizora – jakie ma zalety?

Rzutnik multimedialny z szerokokątną optyką

Projektor zamiast telewizora to doskonały wybór dla koneserów kina i miłośników oglądania transmisji sportowych, dla których duże znaczenie ma wielkość wyświetlanych treści. Sygnał wideo po przetworzeniu przez projektor może zostać skierowany bezpośrednio na ścianę, czego rezultatem jest obraz o przekątnej sięgającej czasem nawet 300 cali. Wszystko zależy od odległości projekcji. Taki rzutnik zamiast telewizora jest w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców. Niewielkie gabaryty urządzenia, porównywalne do wielkości konsoli do gier, oraz niska waga, oscylująca w przedziale 3–5 kg, umożliwiają swobodne przenoszenie sprzętu. Taki rzutnik, w przeciwieństwie do telewizora, można zabrać w podróż czy na salę wykładową. Projektor w porównaniu do telewizora zajmuje także zdecydowanie mniej miejsca, po seansie można go bez problemu schować do szafy czy torby. Obecność portu HDMI sprawia, że projektor bez przeszkód podłączysz do komputera, odtwarzacza DVD/Blu-ray czy dekodera telewizyjnego. Niektóre urządzenia posiadają również wbudowane głośniki.

Kiedy warto kupić projektor zamiast telewizora?

Zarówno telewizor, jak i projektor pozwalają na odtwarzanie materiałów wideo. Każde z tych urządzeń ma jednak swoje wymagania i ograniczenia, o których należy pamiętać i które warto uwzględnić, decydując się na konkretne rozwiązanie. Trzeba na przykład mieć na uwadze, że wielkość obrazu generowanego przez rzutniki multimedialne jest ograniczona rozmiarami ściany. Dlatego stosowanie tradycyjnego projektora zamiast TV wymaga przestrzeni o odpowiedniej wielkości. Na rynku dostępne są również urządzenia krótkoogniskowe, które umożliwiają wyświetlanie dużego obrazu z odległości mniejszej niż 1 m. Najważniejsze ograniczenia rzutników w porównaniu z telewizorem wiążą się jednak z jasnością, kontrastem, odwzorowaniem czerni oraz rozdzielczością. Rzutnik zamiast telewizora w salonie sprawdza się więc w ograniczonych warunkach. Rzutnik multimedialny najlepiej wykorzystać w trakcie nocnych seansów filmowych, gdyż oświetlenie w pomieszczeniu skutkuje pogorszeniem jakości wyświetlanego obrazu. W warunkach dziennych komfort oglądania filmów i korzystania z multimediów zapewniają modele o jasności 2000–4000 ANSI lumenów (m.in.: Epson EH-TW650 i BenQ TK800).

CZY WIESZ, ŻE...

Wybierając między projektorem a telewizorem, powinniśmy także pamiętać, że czas eksploatacji projektora jest ograniczony. Po pewnym czasie lampa urządzenia traci swoje właściwości, generując mniej światła potrzebnego do prawidłowego wyświetlania obrazu. Dotyczy to wszystkich rodzajów rzutników multimedialnych. Przeciętna żywotność lampy w projektorze wynosi od 2 000 do 3 000 godzin.

  • 2 299 zł
  • 4 149 zł
  • 5 649 zł
  • 5 399 zł
  • 1 749 zł

Kiedy lepiej wybrać telewizor zamiast rzutnika?

Telewizor Smart TV możesz kontrolować przy użyciu komputera, telefonu czy tabletu

Telewizor często jest jednak lepszym wyborem niż rzutnik. Nowoczesne telewizory 4K wyświetlają obraz w jakości Ultra HD (2160p) oraz posiadają wsparcie dla technologii HDR (materiały wideo o zwiększonym poziomie realizmu i pogłębionej palecie barw). Dzięki matrycom OLED lub QLED wszystkie szczegóły na ekranie telewizora pozostają widoczne nawet w jasny dzień. Funkcje Smart TV pozwalają podłączyć telewizor do internetu, korzystać z YouTube, pobierać aplikacje i gry oraz w łatwy sposób oglądać filmy i seriale w ramach platform strumieniowych (m.in. Netflix i HBO GO). Pod tym względem telewizor jest bardziej atrakcyjny od rzutnika. Może bowiem stanowić domowe centrum rozrywki multimedialnej (chociażby Samsung UE40NU7112K). Wiele telewizorów wyposażono w moduły bezprzewodowej komunikacji poprzez Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu udostępnianie treści z urządzeń mobilnych czy podłączenie bezprzewodowych słuchawek nie stanowi problemu (np. w Samsung QLED QE55Q67RAT i LG OLED65C8PLA). Telewizor zamiast projektora będzie zatem lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na rozbudowanych funkcjach multimedialnych i obrazie z dużą liczbą detali.

Telewizor i projektor kontra gry

Telewizor i projektor umożliwiają podłączenie konsoli nowej generacji za pomocą kabla HDMI. W przypadku rzutnika multimedialnego duży obraz pozwala wygodnie korzystać z gier wieloosobowych, gdy zamierzasz grać w trybie dzielonego ekranu, lecz jego wyświetlanie może wiązać się z wysokim opóźnieniem sygnału (input lag), który wpłynie na płynność rozgrywki. Często jednak lepszym rozwiązaniem w przypadku gamingu jest zakup telewizora, a nie rzutnika. Szczególnie, jeśli nie posiadasz w domu dużego pomieszczenia i białych ścian oraz pragniesz cieszyć się jakością gier 4K UHD. Coraz więcej tytułów dostępnych na konsole PS4 czy Xbox One S wykorzystuje tryb HDR, którego zalety, w tym m.in. szeroką rozpiętość kolorystyczną, dostrzec można jedynie za pomocą telewizora wspierającego tę technologię.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link