Premiera wersji pudełkowej Observer: System Redux

Bloober Team to jedno z najbardziej znanych polskich studiów gier. Głośno o nim nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. O randze studia świadczy chociażby niedawno nawiązana współpraca z Konami – wydawcą Silent Hill, serii Metal Gear oraz Castelvanii.

Bloober Team specjalizuje się w horrorach psychologicznych. Od krakowskiej ekipy deweloperskiej otrzymaliśmy dotychczas takie gry jak Layers of Fear (i kontynuację), Blair Witch, Observer i The Medium. Dwie ostatnie zostaną wydane w wersji fizycznej. Kliknij tutaj, by przeczytać więcej o The Medium. Natomiast z tego artykułu dowiesz się o premierze gry Observer.

 

Różne oblicza cyberpunku

Kiedy cały świat zachłysnął się premierą Cyberpunk 2077, w niepamięć odszedł fakt, że mieliśmy już polską grę w tych klimatach. Wydany 3 lata wcześniej Observer został ciepło przyjęty przez publikę i zebrał dobre recenzje. Gra otrzymała wiele nominacji i nagród, a redakcje Eurogamer i Polygon umieściły ją wśród najlepszych gier 2017 roku.

Sukces Observera sprawił, że Bloober Team postanowił wydać remaster gry w 2020 r. Ulepszono grafikę i dodano dodatkowe elementy fabularne (gra jest dłuższa o 20% od pierwszego wydania). Właśnie ta wersja, zatytułowana Observer: System Redux trafi do pudełek.

O czym jest Observer? O dystopijnej cyperpunkowej przyszłości. Gra ma wiele wspólnych elementów z Cyberpunk 2077, jak implanty, wirtualna rzeczywistość i modyfikacje ciała. Jednak klimat Observera jest o wiele bardziej ciężki i depresyjny (momentami też noirowy). Warto pamiętać, że przede wszystkim jest to horror. Gra skupia się nie na walce, a eksploracji i rozwiązywaniu zagadek. W grze są sekwencje skradankowe i elementy survivalowe. Jak na Bloober Team przystało, gra straszy bardziej atmosferą niż liczbą jump scare’ów.

 

Kraków przyszłości

Głównym bohaterem gry jest krakowski detektyw Daniel Lazarski. W tę rolę wcielił się Rutger Hauer, znany z roli w filmie „Łowca androidów”. Protagonista jest observerem – włamuje się do umysłów ludzi, by wyciągnąć ich najmroczniejsze tajemnice. Za pomocą Pożeracza Snów potrafi też zhackować sny podejrzanych, by odkryć ich obawy i obsesje. Każda taka podróż niszczy umysł detektywa, ale sytuacja panująca w 2084 r. nie zostawia innego wyjścia.

W Polsce zniszczonej początkowo przez cyberplagę, a potem wojnę, zastraszeni ludzie uciekają w substancje psychoaktywne i implanty neuronowe. Władzę nad tym zepsutym światem sprawują korporacje, a observer jest narzędziem ich opresji.

Klimat gry tworzą nie tylko elementy wizualne, ale też muzyka. Ścieżkę dźwiękową do gry skomponował Arkadiusz Reikowski, współpracujący z Bloober Team także przy wcześniejszych produkcjach. Jak mówi kompozytor: „Zakochałem się w muzyce z Akiry oraz Ghost in the Shell. Pisząc soundtrack do Observera, chciałem wywołać takie same emocje”.

 

Premiera Observer: System Redux

Wersja fizyczna gry Observer zostanie wydana 23 lipca. Na Euro.com.pl kupisz edycję Day One na konsole PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X|S oraz PC. Najnowsze wydanie gry zawiera nie tylko płytę z grą, ale także ścieżkę dźwiękową oraz 52-stronicowy artbook

Polecane konsole i gry
  • 119 zł
  • 119 zł
  • 119 zł
  • 119 zł

Twórcy zapewniają, że wycisnęli z nowych konsol jak najwięcej. Wersja Observera na PlayStation 5 wykorzystuje możliwości kontrolera Dual Sense – można fizycznie poczuć wejście w tryb śledztwa neuronowego. Poza tym gra wspiera Ray Tracing i rozdzielczość 4K.

Do zobaczenia w Polsce z 2084 roku! 


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link