Jaką płytę wybrać – ceramiczną czy indukcyjną?

Autor: Ola

Gotowanie na płycie grzewczej to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Pozwala zaoszczędzić czas, perfekcyjnie dostosować moc grzania do przygotowywanych dań i przerwać gotowanie w każdym momencie z możliwością ponownego wznowienia ustawień. Sprawdź, które rozwiązanie jest lepsze – płyta indukcyjna czy ceramiczna?

stalowy garnek na płycie grzewczej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaka jest różnica między płytą ceramiczną a indukcyjną;
  2. czym się różni gotowanie na płycie ceramicznej od gotowania na płycie indukcyjnej;
  3. jaka jest trwałość płyt ceramicznej i indukcyjnej.

Trwałość i pielęgnacja płyt indukcyjnej i ceramicznej

nowoczesna kuchnia, garnek na płycie grzewczej

Planujesz zakup płyty grzewczej i bierzesz pod uwagę płytę ceramiczną i płytę indukcyjną? Chociaż z wyglądu oba modele są do siebie bardzo podobne, to różnice w ich użytkowaniu i funkcjonalności są dość znaczące. Kluczowe podczas wyboru płyty jest to, jak często zamierzamy z niej korzystać i na jak szybkim gotowaniu zależy nam najbardziej. Mnogość modeli i ich różne wymiary pozwalają zarówno na idealne dopasowanie płyty do potrzeb kuchni, jak i zagospodarowanie jej na blacie.

Mnogość rozwiązań i funkcji, jakie oferują płyty indukcyjne i ceramiczne sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Płyty grzewcze gwarantują ponadto niski pobór energii i wysoką wydajność (np. Electrolux Slim-fit CIV634). Ich ogromnym atutem jest natychmiastowa gotowość i ekspresowe nagrzewanie się. To wybór, który sprawdzi się zarówno w aranżacji kuchni nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w klasycznym, tradycyjnym klimacie. Płyty indukcyjne są bardzo łatwe w pielęgnacji. Bieżące ich przetarcie zwilżoną miękką gąbką jest wystarczające. Podczas użytkowania płyt indukcyjnych należy chronić je przed wszelkimi zarysowaniami. Urządzenia nie należy używać, jeśli widoczne są na nim ślady uszkodzenia, gdyż grozi to porażeniem prądem.

W podobny sposób należy pielęgnować płytę ceramiczną. W obu przypadkach odradza się stosowanie płynów do mycia naczyń lub innych zbyt agresywnych detergentów. Płyt nie należy czyścić ostrą gąbką i używać płynów z drobinkami ścierającymi. Obie płyty są w miarę wytrzymałe i odporne na duże obciążenia (np. Whirlpool ACM 556 NE). Dlatego nie ograniczają użytkownika w możliwości gotowania jednocześnie na czterech polach.

Polecane płyty do zabudowy
  • 499 zł
  • 3 009 zł
  • 2 499 zł
  • 1 079 zł
  • 3 739 zł

Różnica między płytą ceramiczną a indukcyjną

szczęśliwa rodzina w kuchni, kobieta z dziećmi, gotowanie

Działanie płyty indukcyjnej polega na wytworzeniu pola energetycznego na wyznaczonym do gotowania obszarze. Oddziaływuje ono na naczynie, które następnie przekazuje ciepło do wnętrza, nagrzewając potrawę. Gotowanie na płycie indukcyjnej wymaga więc stosowania odpowiednich garnków i patelni. Naczynia te powinny być wykonane ze specjalnych tworzyw lub też metali, które przyciągają wytworzony przez płytę magnez. Atutem indukcji jest bardzo szybkie nagrzewanie sie pól, co daje natychmiastową możliwość przyrządzania potraw. Zauważalne będzie to już na etapie gotowania się wody, która chwilę po wstawieniu na płytę zostanie doprowadzona do wrzenia. Szeroka funkcjonalność płyt pozwala na dopasowanie produktu do własnych potrzeb i preferencji. Podczas zakupu warto upewnić się, czy dany model posiada możliwość automatycznego odcięcia prądu w chwili zdjęcia z płyty ostatniego naczynia. Jest to podstawowa cecha bezpieczeństwa. Płyty indukcyjne są sprzedawane jako samodzielne urządzenia i nie są zintegrowane z piekarnikiem.

Konkurencją płyty indukcyjnej jest płyta wykonana z ceramiki. Jej działanie grzewcze opiera się na spiralach elektrycznych lub lampach halogenowych, które przekazują ciepło do naczynia. Podobnie jak indukcja, płyta ceramiczna nagrzewa się tylko w wyznaczonych polach, natomiast reszta urządzenia pozostaje zimna. Atutem płyt ceramicznych jest ich atrakcyjny wygląd, który doskonale wpisze się w styl kuchni nowoczesnych. Zwolennicy ceramiki podkreślają jej bezkonkurencyjną funkcjonalność i mnogość ustawień, które zdecydowanie ułatwiają gotowanie (np. Samsung CTR164NC01).

Bardzo dużym plusem płyty ceramicznej są ujęte w niej kwestie bezpieczeństwa: program chroniący przed przypaleniem (np. Amica PC6400ZD), możliwość zaprogramowania dokładnego czasu gotowania, natychmiastowe wyłączanie płyty i jej stygnięcie, funkcja blokady przed dziećmi. Płyty ceramiczne nie wymagają stosowania specjalnych garnków i naczyń, dlatego też bardzo często decydują się na nie użytkownicy, którzy wcześniej korzystali z kuchenek gazowych. Ta opcja pozwala na dużą oszczędność. Porównując oba typy płyt grzewczych, śmiało można stwierdzić, iż są one do siebie bardzo podobne. W jednakowym stopniu umożliwiają szybkie nagrzewanie się i zdecydowanie ułatwiają codzienne gotowanie. Atutem obu płyt jest bezpieczeństwo – są pod tym względem zdecydowanie lepsze niż tradycyjne płyty gazowe.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny