Czym jest PCIe NVMe? Co trzeba o niej wiedzieć?

Autor: Zosia

Zapis danych na dysku twardym powinien być jak najszybszy. Wszelkie podzespoły – przede wszystkim pamięć operacyjna, procesor i karta graficzna – są z roku na rok coraz szybsze i pozwalają na jak najbardziej efektywne wykorzystanie komputera. Przez pewien czas ich możliwości mogły nieco ograniczać właśnie trwałe nośniki pamięci. Jednak pojawienie się dysków SSD, które coraz częściej są wybierane kosztem klasycznych HDD, sprawia, że także zapis danych stał się błyskawiczny.

Dłoń mężczyzny a w niej dysk SSD.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest PCIe NVMe
  2. jakie są największe zalety PCIe NVMe
  3. które dyski PCIe NVMe warto kupić

Czym jest PCIe NVMe i jakie ma zalety?

Dwa różne dyski SSD.

Cały czas opracowywane są technologie, które umożliwią wykorzystanie maksymalnego potencjału dysków twardych. Jedną z takich nowinek jest PCIe NVMe, czyli interfejs, który używa złącza PCI Express jako pośrednika do połączenia dysku twardego z komputerem. Dzięki wykorzystaniu takiej technologii działa on sprawniej i jest bardziej wydajny. Komputer może wydłużyć swoją żywotność, jeżeli zamontowany jest w nim dysk PCIe NVMe, zatem zakup takiego nośnika jest świetną inwestycją.

Pojawić się musi więc pytanie, co jest potrzebne, aby zamontować w swoim komputerze nowoczesny dysk tego typu. Podstawową rzeczą, którą trzeba mieć, jest gniazdo M.2. Znajdziemy je w większości płyt głównych nowych komputerów, a także w najnowszych laptopach. Gniazdo to musi być kompatybilne z interfejsem PCI Express – bez tego ani rusz. Jego brak nie jest jednak problemem nie do rozwiązania, ponieważ można zaopatrzyć się w adapter wpinany do typowego gniazda PCI Express. Dzięki temu korzystanie z PCIe NVMe stanie się możliwe.

  • 419 zł
  • 249 zł
  • 369 zł
  • 289 zł
  • 229 zł

Jakie dyski PCIe NVMe warto sprawdzić?

Dłoń mężczyzny trzymająca dysk NVME PCIE SSD.

Dyski SSD PCIe NVMe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Osoby, które dysponują gniazdem M.2 powinny zainteresować się takim rozwiązaniem, aby przyspieszyć pracę swojego komputera oraz sprawić, że będzie on wydajnie działał jeszcze przez kilka lat. Okazuje się bowiem, że odpowiedni, bardzo nowoczesny i szybki, dysk twardy może mieć równie duży wpływ na działanie peceta czy laptopa co pamięć operacyjna lub procesor.

Jaki więc dysk SSD NVMe PCIe wybrać? To zależy od wielu czynników. Istotną kwestią jest oczywiście budżet, ale należy również brać pod uwagę takie kwestie, jak potrzebna przestrzeń dyskowa. Może się bowiem okazać, że nie będzie potrzebny nośnik o pojemności kilku terabajtów i wystarczy w zupełności choćby dysk 256 GB. Szybki i dość pojemny dysk twardy jest właściwie niezbędny dla wielu pracowników, np. tych, którzy korzystają z programów graficznych. Sama pojemność dysku nie jest jednak sprawą najistotniejszą, choć z całą pewnością ważną. Warto zwracać baczną uwagę na dane dotyczące prędkości odczytu i zapisu danych na twardym dysku. Dysk dyskowi nierówny i można znaleźć sprzęt NVMe PCIe różniący się wydajnością w tym względzie nawet dwukrotnie. Cena dysku jest uzależniona w dużej mierze właśnie od dwóch wymienionych czynników – pojemności oraz prędkości odczytywania i zapisywania danych.

HP EX900 120GB M.2 to dysk PCIe x4 NVMe, który będzie idealny dla użytkowników stawiających na wydajność, a niekoniecznie na pojemność. Dość skromną przestrzeń na zapis danych rekompensują inne parametry – przede wszystkim maksymalny odczyt danych z prędkością 1900 MB/s, a także średni czas niezawodności dysku rzędu 2000000 godzin.

Świetnym rozwiązaniem, gdy liczy się szybkość, a pojemność jest na dalszym planie, będzie też dysk Plextor PX-256M9PEGN 256GB. Jest to dysk wewnętrzny SSD PCIe NVMe o pojemności 256 GB. Warto zwrócić uwagę na naprawdę dobre parametry maksymalnej prędkości odczytu danych (3000 MB/s) oraz maksymalnej prędkości zapisu (1100 MB/s). Ten dysk twardy Plextor będzie pracował aż 1500000 godzin bez ryzyka uszkodzenia. Okaże się więc świetnym zakupem wtedy, gdy priorytetami użytkownika są niezawodność oraz szybka i jednocześnie cicha praca.

Inny dysk godny polecenia to Samsung 970 EVO 500GB. Jest on dwa razy bardziej pojemny od poprzednio opisywanego modelu, co stanowi jego niewątpliwą zaletę. Lepsze są również parametry odczytu i zapisu danych – 3500 MB/s oraz 2400 MB/s. Wydajność dysku określają wartości takie, jak maksymalny odczyt losowy i maksymalny zapis losowy. Tutaj są to odpowiednio 15000 IOPS oraz 450000 IOPS. Ten dysk z serii Samsung 960 EVO, podobnie jak poprzednik, pracuje bezawaryjnie przez 1500000 godzin.

Można oczywiście spotkać bardziej pojemne dyski twarde tego rodzaju. Przykładem jest chociażby Adata XPG SPECTRIX S40G 1TB PCIe Gen3x4 M.2 2280. Jeden terabajt przestrzeni dyskowej to już spore pole do popisu dla użytkownika, który może odczytywać dane z prędkością aż 3500 MB/s. Maksymalny zapis to z kolei 1900 MB/s, a średni czas niezawodności dysku to nawet 2000000 godzin.

Aż 2 TB danych zmieści Patriot Viper VPN100 2TB M.2 2280 PCIe. W jego przypadku parametry zapisu i odczytu danych są zbliżone, co jest jego wielką zaletą (odczyt 3400 MB/s i zapis 3200 MB/s). W tym dysku zastosowano także technologię S.M.A.R.T.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link