Co warto wiedzieć o przełącznikach Outemu?

Autor: Łukasz

Producenci ciągle udostępniają nowe modele klawiatur mechanicznych. Integralną ich częścią są oczywiście przełączniki. Dostępnych jest wiele modeli, przy czym różnią się między sobą niektórymi parametrami, dźwiękiem, a nawet żywotnością. Należy określić swoje potrzeby co do sprzętu, by wybrać odpowiedni model. Na jakie parametry klawiatury mechanicznej warto zwrócić uwagę przed zakupem? Czym charakteryzują się przełączniki firmy Outemu?

Klawiatura mechaniczna z przełącznikami Outemu i niebieskim podświetleniem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co warto wiedzieć o przełącznikach Outemu
 2. na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury
 3. jaką klawiaturę z przełącznikami Outemu warto wybrać

Co warto wiedzieć o przełącznikach Outemu?

Zbliżenie na klawiaturę mechaniczną z przełącznikami Outemu

Klawiatury mechaniczne wyposażone są w specjalne przełączniki pod każdym przyciskiem zamiast pełnej membrany. W ten sposób uzyskujemy charakterystyczny dźwięk przy każdym kliknięciu. Dodatkowo jest to rozwiązanie o dłuższej żywotności. Korzystanie z takiej klawiatury to również wygodniejsza opcja od membranowych modeli. Przełączniki w konkretnych urządzeniach różnią się między sobą, przy czym należy pamiętać, że każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, sprawdzi się dobrze w innych warunkach, czy też do innych zastosowań.

Outemu to popularna seria przełączników do klawiatur mechanicznych. Na rynku znajdziemy wiele klawiatur mechanicznych, które je wykorzystują. Dostępne są 3 różne modele: Red, Black, Blue i Brown – co warto o nich wiedzieć?

 • Outemu Red – są to liniowe przełączniki, których cechą charakterystyczną jest stosunkowo niska cena. Możemy więc wyposażyć się w mechaniczną klawiaturę niskim kosztem. Niestety pod względem jakości mocno odstają od droższych odpowiedników, dla przykładu rozwiązań od firmy Cherry. Skok wynosi tutaj około 2 mm, natomiast siła nacisku – 50 gramów.
 • Outemu Black – jest to również liniowy model, przy czym tutaj nie zauważymy większej różnicy od przełączników Cherry MX. Ich cechą charakterystyczną jest dość duża siła, którą należy włożyć w naciskanie przycisków oraz podobny do wersji Red skok wynoszący około 2,5 mm. Klawiatury z przełącznikami Outemu Black są stosunkowo tanie oraz świetnie sprawdzą się między innymi podczas grania w gry wideo.
 • Outemu Blue – to tańsza alternatywa dla popularnych przełączników Cherry MX Blue. W tym wypadku nieliniowe działanie, wyczuwalny skok i dość głośny dźwięk aktywacji sprawia, że nie każdy przekona się do takiego rozwiązania. Ze względu na niską cenę oraz ciężką, niezbyt płynną pracę, może to być idealne rozwiązanie dla mniej wymagających użytkowników z niewielkim budżetem.
 • Outemu Brown – te przełączniki charakteryzują się płynną pracą oraz wyczuwalnym skokiem. To jedna z najlepszych i najbardziej uniwersalnych propozycji producenta.
 • 519 zł
 • 529 zł
 • 499 zł
 • 129,99 zł
 • 669 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury?

Mężczyzna korzystający z klawiatury mechanicznej z przełącznikami Outemu Red

W klawiaturze mechanicznej warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów prócz przełączników. Oczywiście najlepiej korzystać z oferty uznanych producentów z dobrymi opiniami. Jest to gwarancja jakości sprzętu i jego żywotności. Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem?

 • Blok numeryczny – wiele zależy tutaj od osobistych preferencji i wymagań. Przyciski numeryczne po prawej stronie to oczywiście bardzo wygodne rozwiązanie, przy czym należy pamiętać, że klawiatura zajmuje wtedy znacznie więcej miejsca na biurku.
 • Podpórka pod nadgarstki – niektóre rozwiązania mają w zestawie odpinaną lub zintegrowaną podpórkę. Zwiększa to znacząco komfort użytkowania, zwłaszcza przy dłuższych sesjach przy komputerze. Nie pojawi się nieprzyjemny ból nadgarstków, gdy stosunkowo dużo piszemy, kodujemy, czy też gramy w gry wideo.
 • Podświetlenie – wiele klawiatur mechanicznych, zwłaszcza tych przeznaczonych dla graczy, ma funkcję podświetlenia klawiszy. Pomaga to, gdy gramy lub pracujemy przy zgaszonym świetle, oraz ciekawie wygląda. Niektóre modele pozwalają na korzystanie z jednego koloru lub kilku, a bardziej zaawansowane urządzenia możemy dowolnie programować, wybierając barwę światła z całej palety RGB.
 • Dodatkowe przyciski funkcyjne – niektóre modele mają dodatkowe funkcje, takie jak programowalne makra, multimedialne przyciski do sterowania muzyką czy pokrętła do ustawiania głośności. Nie jest to oczywiście konieczność, lecz warto na to zwrócić uwagę przed zakupem danego modelu. Takie rozwiązanie może znacznie ułatwić pracę w bardziej skomplikowanych programach oraz po prostu gwarantuje większą wygodę.

Jaką klawiaturę z przełącznikami Outemu wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji od wielu producentów. Należy jednak pamiętać, że Outemu to przełączniki z niższej półki cenowej, więc nie możemy spodziewać się jakości na poziomie Cherry czy Kalih. Mimo wszystko niewielkim kosztem kupimy klawiaturę mechaniczną, która w wielu aspektach jest lepsza od membranowej. Które modele są godne polecenia?

Jednym z najciekawszych rozwiązań na rynku jest Genesis Thor 300 TKL RGB Outemu Red. Tę klawiaturę wyposażono w czerwone przełączniki, które zapewniają dość wygodną pracę nawet przy dłuższych sesjach. Warto wspomnieć o pełnym podświetleniu RGB, które wygląda naprawdę dobrze. Cena sprzętu to około 220 złotych. Ciekawą opcją jest również Cooler Master CK350 RGB Outemu Blue. W tym wypadku otrzymujemy klawiaturę mechaniczną z przełącznikami niebieskimi z charakterystycznym mocnym naciskiem i głośnym dźwiękiem kliknięcia. Sprzęt wyposażono także w blok klawiszy numerycznych. Cena w tym wypadku to 280 złotych. Genesis Thor 300 TKL Outemu Blue to bardzo podobne rozwiązanie, jednak kilkadziesiąt złotych tańsze, bez prawego panelu z przyciskami numerycznymi i mocnego podświetlenia. Przy niższym budżecie warto zwrócić uwagę na klawiatury za około 120 złotych, takie jak Krux Meteor RGB Outemu Brown KRX0026 czy Krux Comet RGB Outemu Brown KRX0024.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link