Okap kuchenny – jaki wybrać? Poznaj kryteria wyboru

Autor: Klaudia

Urządzasz kuchnię, marząc o tym, że będzie to w końcu wnętrze spełniające wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania? Jeśli nie chcesz, żeby do reszty mieszkania przechodziły nieprzyjemne zapachy gotowania, a na ścianach osadzała się para wodna, czeka Cię wybór okapu kuchennego. Czy wiesz, który model będzie odpowiedni?

Nowoczesny okap kominowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje okapów kuchennych,

- które kryteria brać pod uwagę przy wyborze okapu,

- jak wybrać pasujący pochłaniacz i wyciąg kuchenny.

Okapy kuchenne – jaki masz wybór?

Nowoczesny okap wysuwany z blatuPodstawowy podział okapów oparty jest na ich systemie działania. Nie każdy model będzie miał zarówno funkcję wyciągu, jak i pochłaniania. Dlatego okapy kuchenne dzielimy przede wszystkim na:
 • kominowe, czyli takie, których główne działanie polega na wyciąganiu powietrza poza kuchnię za pomocą komina wentylacyjnego. Wymagają więc podłączenia do niego,
 • pochłaniacze, które nie zawsze będą pełniły dodatkową rolę wyciągania powietrza i odprowadzania go z pomieszczenia. Montuje się je w pomieszczeniach, do których nie został doprowadzony przewód kominowy.
Oprócz takiego rozróżnienia okapy do kuchni dzieli się również ze względu na ich budowę czy też sposób umiejscowienia na:
 • kominowe,
 • podszafkowe,
 • sufitowe,
 • wyspowe,
 • teleskopowe,
 • ścienne,
 • narożne.
Każdy z nich może pełnić zarówno funkcje pochłaniacza i wyciągu kuchennego lub tylko jedną z nich. Dodatkowo okapy można podzielić ze względu na moc silnika odciągającego. Tutaj rozróżniamy 3 rodzaje okapów: sterowane mechanicznie przełacznikiem, które zazwyczaj mają moc o wydajności 600 m3/h i 3 zakresy mocy, okapy elektroniczne z wydajnością 600 m3/h – 3-zakresowe, lub z wydajnością 800-1500 m3/h i 4 zakresami, oraz 4-zakresowe okapy kuchenne elektroniczne z wydajnością silników 800 m3/h.

WYCIĄG CZY POCHŁANIACZ?

Nie każdy okap kuchenny może być wykorzystany w danej kuchni. Jeśli jednak nie ma w niej kanału wentylacyjnego, wciąż masz szansę na oczyszczanie powietrza. Zamiast modelu kominowego wybierz wtedy pochłaniacz kuchenny np. w formie okapu podszafkowego, który co prawda nie będzie wyciągał pary wodnej i zapachów, ale będzie je neutralizował za pomocą filtrów węglowych.

Przykładem nietypowego, nowoczesnego rodzaju okapu kuchennego jest model Best Strip Vetro HF 90, który wysuwa się z blatu. Zamontujesz go tuż za płytą grzewczą, gdzie pozostanie całkowicie niewidoczny, gdy będzie nieużywany.
Polecane okapy kuchenne
 • 3 249 zł
 • 399 zł
 • 649 zł
 • 739 zł
 • 599 zł

Wybór okapu do kuchni – na co zwracać uwagę

Równie ważne co wygląd czy dopasowanie do pomieszczenia są też parametry techniczne. Jeśli już wiesz, w jakim miejscu ma być Twój okap i które funkcje pełnić, oraz przemyślałeś jego montaż, możesz zacząć zastanawiać się nad konkretnym modelem. Musisz w tej kwestii oczywiście wcześniej wiedzieć, jakie powinien on mieć wymiary.
W tej kwestii niezwykle istotne jest, abyś przyjrzał się parametrom takim jak:
 • poziom hałasu – to kryterium jest niezwykle ważne z uwagi na Twój własny komfort. Okapy kuchenne potrafią być bardzo głośne, przez co utrudniają komunikację domownikom, a także negatywnie wpływają na samopoczucie. Jeśli zależy Ci na cichym pochłaniaczu kuchennym lub wyciągu, szukaj modelu z oznaczeniem poniżej 60 dB,
 • klasa energetyczna – od niej zależy to, jak drogi w utrzymaniu będzie Twój okap do kuchni. Jeśli wiesz, że będzie on często eksploatowany, wybierz model oznaczony A+, A czy B. Zdecydowana większość okapów kuchennych jest klasy energetycznej D i E,
 • wydajność – ten parametr jest niezwykle istotny, ponieważ od niego zależy efektywność wyciągu kuchennego i pochłaniacza. Musi być dopasowany do wielkości kuchni i wskazuje jednocześnie szybkość, z jaką jest w stanie oczyszczać powietrze,
 • sterowanie – może być elektroniczne, mechaniczne lub elektroniczno-dotykowe.

Wybierz odpowiedni okap do kuchni

Okap teleskopowy chowany pod szafkąKiedy już wiesz, jakie funkcje powinien mieć Twój model oraz ile chcesz na niego przeznaczyć funduszy, możesz zwrócić uwagę na inne aspekty, choćby takie, jak wygląd. Ważne, aby okap kuchenny nie odstawał zbytnio od stylu wnętrza. Dzięki znacznej liczbie różnych modeli do wyboru nie powinieneś mieć kłopotu ze znalezieniem modelu o odpowiednim kształcie i wyglądzie. Pamiętaj, że nie tylko wygląd jest ważny – materiał wykonania wpływa także na trwałość sprzętu oraz odporność na zabrudzenia i łatwość ich zmywania.

Na tym etapie możesz również sprawdzić, jakie filtry przeciwtłuszczowe posiada model wybranego pochłaniacza kuchennego. Znaczna część wszystkich okapów kuchennych jest wyposażona w aluminiowe. Jeśli szukasz czegoś lepszego, zwróć uwagę na modele z filtrami ze stali szlachetnej.

W małej kuchni lepiej sprawdzą się okapy teleskopowe, których część robocza może być schowana, podczas gdy nie chcesz korzystać z wyciągu czy pochłaniacza. W dużej kuchni doskonale sprawdzą się zaś okapy kominowe.

W odnalezieniu najlepszego okapu kuchennego pomoże Ci także przeczytanie tego artykułu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link