Jaki okap kupić? Wybierz najlepszy okap kuchenny!

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są rodzaje okapów kuchennych o filtrach do okapów oraz wydajności na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając okap
Autor: Maria

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD, którego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, powstających podczas gotowania lub smażenia. Dowiedz się, jaki okap sprawdzi się idealnie w Twojej kuchni.

Zobacz także: Czym wyróżnia się okap teleskopowy?

Okap to istotne urządzenie w każdej kuchni. Dzięki jego pracy ściany, meble oraz inne sprzęty kuchenne nie są pokryte tłustym osadem, a zapach gotowanych potraw nie rozchodzi się po mieszkaniu. Dodatkowo, okap może być sprzętem, który podkreśli stylistykę kuchni i będzie jej ozdobą.


Do wyboru masz kilka typów okapów:


Cechy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania dobrego okapu:

 • wydajność okapu
 • rodzaje filtrów w okapie
 • oświetlenie okapu
 • rodzaj sterowania
 • dostępne akcesoria do okapu
 • opinie o okapach

 

Zobacz pełną ofertę okapów w naszym sklepie!

Rodzaje okapów kuchennych

Okap podszafkowy

Bardzo popularnym typem są niedrogie, samodzielnie wiszące okapy, można powiesić pod szafką kuchenną lub przymocować bezpośrednio do ściany. Zajmują one mało miejsca, dlatego sprawdzą się nawet w kuchniach o niewielkiej powierzchni. Ich minusem jest najczęściej słaba wydajność, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają dużą kuchnię lub aneks kuchenny.


Okapy podszafkowe świetnie sprawdzają się w małych, ciasno zabudowanych kuchniach
Okap podszafkowy

Okapy kominowe

Innym często wybieranym typem okapów samodzielnie wiszących są okapy kominowe, nazywane także przyściennymi. Montowane są one nad kuchenką, tuż przy ścianie i maja długi, pionowy komin, który maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Tego typu okapy mają najczęściej stalowe wykończenie i proste, geometryczne kształty, przez co mogą być ozdobą w nowoczesnej kuchni.

Możesz też spotkać tzw. modele rustykalne, których wzornictwo nawiązuje do starego, ludowego stylu. Pamiętaj, że decydując się na okap kominowy nie możesz przeznaczyć miejsca nad nim np. na powieszenie szafki.


Okapy kominowe zwykle mają atrakcyjne, nowoczesne wzornictwo.
Okap kominowy

Okapy wyspowe

Bardzo podobne pod względem konstrukcji do okapów kominowych są okapy wyspowe, które składają się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Montowane są jednak nie do ściany, a do sufitu, przez co mogą wisieć w niemal każdym miejscu.

Okapy wyspowe przeznaczone są do kuchni, w których płyta grzewcza kuchenki umiejscowiona jest na środku pomieszczenia, na tzw. wyspie. Są to najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe okapy o nowoczesnym wzornictwie i sporych rozmiarach. Tego typu urządzenia mają szerokość ok. 90 cm, dlatego kuchnia w której są montowane, powinna mieć co najmniej 20 m2 powierzchni.


Okapy wyspowe należą do najdroższych urządzeń, ale i najbardziej zaawansowanych.
Okap wyspowy

Okapy do zabudowy - okapy teleskopowe

Drugą grupę okapów stanowią urządzenia do zabudowy. Główny mechanizm okapu teleskopowego oraz powierzchnia pochłaniająca stanowią dno szafki kuchennej, w której zamontowane jest urządzenie. Dodatkowym elementem konstrukcji jest ruchoma „szuflada”, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej, uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie.

Tego typu okap wyłącza się poprzez wsunięcie listwy do pozycji wyjściowej. Okapy teleskopowe są zwykle wydajniejsze od podszafkowych, a w szafce w której zamontowano urządzenie można przechowywać naczynia kuchenne oraz przyprawy.


Okapy teleskopowe mają dobrą wydajność, a przy tym całkowicie chowają się wewnątrz zabudowy kuchni.
Okap teleskopowy

Wkład

Innym rodzajem okapu do zabudowy jest tak zwany wkład. Urządzenie umieszcza się w spodniej części szafki, podobnie jak okap teleskopowy, jednak nie ma ono wyciąganej listwy zwiększającej powierzchnię pochłaniającą. Wkład jest też zazwyczaj mniej wydajny niż okap teleskopowy.


Okapy typu wkład mają zwykle mniejszą wydajność od teleskopowych.
Okap typu wkład

Okap powinien być zamontowany od 65 do 80 cm nad płytą grzewczą kuchenki. W przypadku płyty grzewczej gazowej najlepiej zamontować go na wysokości ok. 75 cm, a w przypadku płyty elektrycznej na wysokości ok. 70 cm. Większość okapów ma szerokość 60 i 90 cm. Pamiętaj, że powinieneś dobrać okap co najmniej tej samej szerokość co kuchenka.

Filtry oraz wydajność

Filtry przeciwtłuszczowe

Jedna z podstawowych cech okapów kuchennych są zastosowane w nich typy filtrów o różnych zastosowaniach. Filtry przeciwtłuszczowe mają za zadanie zatrzymywanie cząsteczek tłuszczu, które wydostają się wraz z parą wodną podczas gotowania i smażenia. Filtry chronią silnik oraz wewnętrzną obudowę okapu przed nadmiernym zabrudzeniem.

Filtr metalowy

W nowoczesnych konstrukcjach coraz częściej spotykane są metalowe filtry przeciwtłuszczowe, które zbudowane są z bardzo gęstej, kilkuwarstwowej, metalowej siatki, na której osiada tłuszcz. Okap może mieć jeden lub takich kilka filtrów. Są skuteczne, mają długą żywotność i co najważniejsze, nie trzeba ich wymieniać. Zabrudzony filtr metalowy wystarczy wymyć w ciepłej wodzie lub w zmywarce. Powinno się to robić co 4 miesiące.

Filtr węglowy

Jeżeli nie możesz podłączyć okapu do wentylacji, warto żeby urządzenie miało filtr węglowy, którego podstawową funkcją jest pochłanianie zapachów. Jest on niezbędny, jeżeli urządzenie pracuje jako pochłaniacz i przefiltrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia. Filtry te mają różną skuteczność i w zależności od modelu mogą pracować od kilku miesięcy do roku.


Filtry węglowe są niezbędne, jeśli okap ma pracować w trybie pochłaniacza i zwracać powietrze do pomieszczenia.
Filtry węglowe

Filtry fizielinowe

Z kolei w okapach podszafkowych najczęściej spotyka się fizelinowe filtry przeciwtłuszczowe. Wykonane są one z włókniny, która zatrzymuje tłuszcz i zabrudzenia. Takie filtry należy jednak co kilka miesięcy wymieniać.

Wydajność maksymalna okapu

Kupując okap musisz też zdecydować się, jaką ma on mieć wydajność maksymalną. Wydajność podawana jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) i informuje o ilości powietrza, jaką okap może przefiltrować w ciągu godziny. To bardzo ważny parametr, dzięki któremu wybierzesz okap, który będzie odpowiedni do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował. Skuteczny okap powinien mieć możliwość przefiltrowania całego powietrza 6 razy w ciągu jednej godziny.

Przykładowo, jeżeli więc Twoja kuchnia ma powierzchnię 12 m2 i wysokość 2,5 m, czyli objętość 30 m3, okap powinien mieć minimalnie wydajność maksymalną 180 m3/h. Pamiętaj, że wymiary te dotyczą pomieszczenia zamkniętego, jeżeli więc kuchnia jest połączona z salonem, powinieneś do obliczenia wydajności okapu wziąć pod uwagę objętość obydwu pomieszczeń. Z wydajnością maksymalną wiąże się też głośność działania okapu, która podawana jest w decybelach przy maksymalnej wydajności filtrowania. Jest to ważny parametr, zwłaszcza w przypadku kuchni połączonych z salonem lub jadalnią. 

Polecane okapy kuchenne
 • 449 zł
 • 1 599 zł
 • 1 099 zł
 • 369 zł
 • 1 399 zł

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając okap?

Niemal każdy z okapów kuchennych może pracować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg. Jeżeli urządzenie pracuje jako pochłaniacz   to zassane powietrze oczyszczane jest w filtrach, a później wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. W tym trybie pracy okap nie musi być podłączony do szybu wentylacyjnego.

Tryb wyciągu

Jeżeli okap pracuje w trybie wyciągu, zasysane powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia przez szyb wentylacyjny. Jest to rozwiązanie, które skuteczniej eliminuje zapachy gotowanych potraw. Jednak nie w każdym pomieszczeniu możesz zamontować okap w ten sposób. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy w Twojej kuchni możliwe jest odprowadzenie powietrza do odpowiedniego szybu wentylacyjnego.

Średnica wylotu powietrza

Podłączenie okapu do wentylacji jest rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym. Nie musisz pamiętać o okresowej wymiany filtra, wszystkie zapachy i para wodna nie wracają do mieszkania. Zwróć jednak uwagę na informację na temat średnicy wylotu powietrza w okapie. 

Mówi ona o wymiarach otworu, do którego dopasowuje się rurę odprowadzającą powietrze do szybu wentylacyjnego. Jeżeli rura odprowadzająca powietrze do otworu wentylacyjnego ma nietypowy kształt lub rozmiar, możesz wykorzystać do podłączenia odpowiednie, kupowane oddzielnie przejściówki.

Sterowanie mechniczne i elektroniczne

W zależności od modelu okapy mogą być sterowane mechanicznie lub elektronicznie. W przypadku sterowania mechanicznego okap uruchamiasz oraz regulujesz pracą silnika i oświetlenia za pomocą przycisków i suwaków. Bardziej zaawansowane modele pozwalają kontrolować działania urządzenia za pomocą elektronicznego panelu dotykowego. 

Taka obsługa jest wygodniejsza i często umożliwia płynną regulację mocy pracy silnika lub natężenia oświetlenia. W okapie może być też zamontowany wyświetlacz elektroniczny, z którego odczytasz informacje o aktualnych parametrach pracy.


Sterowanie elektroniczne pozwala dokładniej zarządzać pracą okapu.
Sterowanie elektroniczne

Funkcje dodatkowe okapów

Wybrane modele okapów mogą mieć też różne funkcje dodatkowe. Przykładowo czasowe wyłączenie pozwala ustalić moment wyłączenia okapu, na przykład po 15 minutach pracy na wybranej prędkości. Urządzenie może też automatycznie przełączyć się na niższy lub wyższy poziom filtrowania. 

Z kolei funkcja "turbo" pozwala szybko oczyścić powietrze poprzez uruchomienie okapu za pomocą jednego przycisku z maksymalnymi ustawieniami. Kolejnym parametrem na który warto zwrócić uwagę jest zainstalowane w każdym okapie oświetlenie. W zależności od modelu, żarówki mogą być umiejscowione w różnych miejscach okapu, a natężenie światła oświetlającego płytę grzewczą podczas gotowania, może być regulowane.

 

Popularni producenci okapów:

Zobacz pełną ofertę okapów w naszym sklepie!
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link