Czym jest inteligentna odzież? Jaką ogrzewaną czapkę wybrać na zimę?

Autor: Ola

Wraz z rozwojem nowych technologii w sklepach pojawiają się zupełnie nowe ubrania, czyli odzież inteligentna. Każdy, komu zależy na komforcie cieplnym może zdecydować się na zakup ogrzewanej czapki, skarpetek, bluzy lub rękawiczek.

kobieta w białej czapce, z kubkiem w rękach, nad morzem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym charakteryzuje się odzież inteligentna i jak działa;
 2. jaką czapkę na zimę wybrać;
 3. jakie modele inteligentnych czapek warto kupić.

Odzież inteligentna: charakterystyka i sposób działania

Projektowanie inteligentnej odzieży

W okresie jesiennym wiele osób zastanawia się nad tym, jaką kurtkę, czapkę zimową, szalik i buty wybrać. Obecnie zamiast odwiedzić popularne sklepy sieciowe w galeriach handlowych, można zastanowić się nad zupełnie nowym i innowacyjnym rozwiązaniem, czyli odzieżą inteligentną. Smart clothes, czyli ubrania inteligentne, stają się coraz popularniejsze i to nie tylko wśród sportowców lub zawodowych alpinistów, ale także w innych grupach społecznych. Zmarzluchy, osoby nielubiące zimy i śniegu oraz wszyscy ci, którzy są zainteresowani nowinkami technologicznymi na pewno chętnie zdecydują się na zakup inteligentnych ubrań. Wśród najważniejszych funkcji takiej odzieży można wyróżnić:

 • kontrolę temperatury ciała,
 • ogrzewanie poszczególnych części ciała, na przykład głowy lub rąk,
 • monitorowanie jakości treningu, czyli funkcja szczególnie polecana sportowcom (np. biegaczom),
 • kontrolę rytmu serca i innych czynności życiowych, a także analizę.

Amerykańscy naukowcy testują ponadto zupełnie nowe funkcje odzieży inteligentnej, takie jak podpowiadanie nadchodzącego zawału, kontrola ciśnienia krwi czy badania rytmu chodu i liczby kroków. Odzież inteligentna to nie tylko czapki zimowe, szaliki i koszulki do biegania, ale też obuwie czy eleganckie koszule do pracy. Te ostatnie elementy ubioru mogą nawet mierzyć poziom stresu. Warto wiedzieć, że dodatkową zaletą inteligentnej odzieży jest możliwość przesyłania różnych danych do smartfona, na przykład do specjalnej, dedykowanej aplikacji. Takie ubrania mogą być również wodoodporne, a materiał ma przylegać do ciała w taki sposób, aby poprawić cyrkulację powietrza i obieg krwi. Wszystkie zgromadzone dane za pomocą Bluetooth można przesłać do smartfona oraz do serwera. W ten sposób można uzyskać ważne statystyki, które są szczególnie przydatne sportowcom, osobom odchudzającym się lub tym, które chcą zmienić swój styl życia. Odzież inteligentna uznawana jest obecnie wciąż za gadżet, kupowany głównie przez fanów nowinek technologicznych. Jednak w rzeczywistości takie ubrania mogą pełnić wiele ważnych funkcji i działać na rzecz poprawy zdrowia człowieka. Nad inteligentną odzieżą pracują zarówno badacze i naukowcy, jak i informatycy oraz specjaliści z zakresu nowych technologii. Wraz z biegiem czasu ubrania tego typu będą stawały się coraz bardziej powszechne. Dlatego warto zainwestować chociaż w jeden element stroju, na przykład ogrzewaną czapkę na zimę i sprawdzić, jak ona działa.

 • 249 zł
 • 699 zł
 • 619 zł
 • 659 zł
 • 529 zł

Ogrzewana czapka: jaką kupić? Proponowane modele

kobieta w czerwonej czapce, w zimowej scenerii

Wybierając ogrzewaną zimową czapkę, dobrze zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, funkcjonalność, a także własny komfort. W przypadku zwyczajnych czapek najlepiej wybierać modele wykonane z wełny lub z polaru, aby zapewniły odpowiedni komfort cieplny. W przypadku zimowych czapek ogrzewanych z kolei największe znaczenie mają wykorzystane technologie oraz funkcje danego modelu, a sam materiał ma mniejsze znaczenie. Wśród proponowanych modeli ogrzewanych czapek zimowych damskich i męskich można wyróżnić:

 • GLOVII GC1W – to biała czapka w rozmiarze uniwersalnym (unisex), wykonana z elastanu i poliestru. Dzięki takiemu nakryciu głowy zachowany zostanie komfort cieplny, nawet w najzimniejsze dni.
 • GLOVII GC1B – to czarna czapka zimowa, która została zaprojektowana z myślą o sportowcach, motocyklistach oraz pracownikach budowlanych.
 • GLOVII GC1C – to ogrzewana czapka w kolorze khaki w rozmiarze uniwersalnym.

Wszystkie trzy wyżej wymienione czapki posiadają następujące właściwości:

 • zastosowanie włókien węglowych do ogrzewania sprawia, że czapka nie tylko zapewnia komfort cieplny, ale też poprawia ogrzewanie krwi,
 • bateria Li-Poly gwarantuje długi czas ogrzewania,
 • element grzewczy został umieszczony wokół głowy, dzięki czemu rozprowadzanie ciepła jest równomierne,
 • materiał czapek to tkanina termoaktywna, która wspomaga pracę całego systemu i szybko odprowadza wilgoć,
 • podczerwień wykorzystana w systemie inteligentnej czapki ma właściwości lecznicze,
 • dodatkowo jest tutaj zamykana kieszeń do przechowywania baterii.

Warto wiedzieć o tym, że do czapki można dobrać ogrzewane rękawice, a także ogrzewany szalik. Taki zestaw na pewno sprawdzi się w przypadku bardzo mroźnej zimy lub wyjazdu do krajów północnych. Dodatkowo ubiór inteligentny, zapewniający komfort cieplny, polecany jest sportowcom, pracownikom przebywającym na zewnątrz oraz motocyklistom i osobom starszym, które szybko się wychładzają. Inteligentna odzież ma więc wiele zalet i przydaje się w różnych przypadkach. Osoby, które chcą sprawdzić działanie takich ubrań mogą na początek zdecydować się na zakup tylko jednego produktu, a później dobrać do niego pozostałe elementy. Ogrzewana czapka zimowa lub inteligentne skarpety to doskonały wybór, ponieważ przeziębienia najczęściej zaczynają się od wychłodzenia głowy lub stóp. Segment inteligentnej odzieży staje się coraz popularniejszy, a naukowcy prowadzą wiele badań na ten temat, dlatego już teraz dobrze zdecydować się na zakup takich ubrań.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link