Co to jest licencja OEM? Czym różni się Windows w wersji OEM i BOX?

Autor: Jarek Osłowski

Z pojęciem licencja OEM spotykamy się podczas zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania, np. systemu operacyjnego OEM Windows. W uproszczeniu, OEM to wersja przypisana do konkretnego urządzenia, najczęściej zainstalowana już na nim podczas zakupu. Jest to alternatywa dla wersji BOX (tzw. pudełkowej), którą możemy zainstalować na wielu urządzeniach.


Co to jest licencja OEM?

OEM to skrót od angielskiego wyrażenia Original Equipment Manufacturer, czyli w dosłownym tłumaczeniu – producent oryginalnego wyposażenia. W praktyce oznacza to, że produkt jakiegoś producenta (oprogramowanie, czy urządzenie) jest sprzedawany przez inną firmę. Kupując sprzęt elektroniczny, np. laptopa, dostajemy w użytkowanie zainstalowane na nim oprogramowanie, np. system operacyjny. W wersji OEM, w odróżnieniu od wersji BOX, nie otrzymujemy pudełka, czy fizycznego nośnika, tylko klucz (kod) do aktywacji systemu. Oprogramowanie, czy urządzenia OEM nie są jednak sprzedawane wyłącznie wraz ze sprzętem na którym są zainstalowane – możemy je kupić również osobno (w takim przypadku może zdarzyć się, że klucz jest umieszczony w pudełku).

Licencja OEM na dany produkt jest przypisana do konkretnego urządzenia (najczęściej płyty głównej), czy stanowiska komputerowego, na którym został on zakupiony lub zainstalowany. Dzięki temu produkty z typem licencji OEM są oferowane po niższej cenie. Nie mamy jednak możliwości przeniesienia oprogramowania na inne urządzenie, czy też odsprzedaży (chyba, że sprzedamy sprzęt na którym się ono znajduje).

W przypadku wersji OEM producent nie musi również świadczyć usług serwisowania, czy wsparcia najnowszymi sterownikami. Odpowiedzialność za te kwestie leży po stronie sprzedawcy. W przypadku podzespołów, np. płyt głównych, działa to na podobnej zasadzie. Jeśli kupujemy gotowy i złożony komputer, to producent płyty głównej na licencji OEM nie jest zobowiązany do zapewnienia dedykowanego wsparcia technicznego, sterowników i aktualizacji.

 

Polecane oprogramowanie
  • 29,99 zł
  • 139,99 zł
  • 68,99 zł
  • 79,99 zł
  • 89,99 zł
  • 189,99 zł
  • 399 zł
  • 629,99 zł
  • 639 zł
  • 139,99 zł

Windows 10 – licencja OEM a BOX i ESD

System Windows sprzedawany jest w różnych wersjach licencyjnych. Windows 10 licencja BOX to wersja droższa od OEM, jednak dopłata niesie za sobą kilka korzyści. Po pierwsze, system mamy dostępny fizycznie – na wybranym przy zakupie nośniku. Nawet jeśli nie posiadamy napędu DVD w laptopie, to możemy kupić oprogramowanie np. na pendrivie. Dzięki temu swobodnie przeniesiemy go między komputerami. Choć należy wspomnieć, że w sprzedaży pojawiły się również systemy Windows 10 licencja OEM na nośnikach CD. Po drugie, co wynika z poprzedniego punktu, licencja BOX umożliwia użytkowanie systemu na wielu komputerach (w zależności od tego na jaką ilość urządzeń została zakupiona) i nie jest przypisana do konkretnego urządzenia. Po trzecie, system Windows na licencji BOX otrzymuje pełne wsparcie techniczne od firmy Microsoft, czego nie zapewnia licencja OEM. Szczegółowe zasady korzystania z systemu operacyjnego Windows w wersji OEM znajdują się na stronie producenta.

Warto dodać, że system operacyjny Windows jest dostępny również w wersji ESD (Electronic Software Distribution). Można powiedzieć, że jest to wariant licencji OEM. ESD to cyfrowa wersja systemu, dostępna w oficjalnej sprzedaży. Po zakupie oprogramowania użytkownik otrzymuje wydrukowany na paragonie lub dostępny do odczytu na koncie klienta na stronie euro.com.pl klucz do aktywacji produktu, który przypisuje na stałe do swojego konta Microsoft, a nie do sprzętu jak w przypadku wersji OEM czy BOX. 

 

Zróżnicowane wersje

Obecnie w sprzedaży dostępne są różne wersje systemu Windows 10. Poza licencjami OEM i BOX, wybierać możemy m.in. pomiędzy edycją Microsoft Windows Home i Microsoft Windows Professional. Ta pierwsza doskonale sprawdzi się w warunkach domowych, oferując wszystkie najważniejsze funkcjonalności do korzystania z komputera. Ta druga jest natomiast skierowana przede wszystkim do firm i oferuje więcej opcji dla zaawansowanych użytkowników. Windows Home i Windows Professional dostępne są  w wersji 32-bitowej i 64-bitowej, oczywiście w polskiej wersji językowej.

Jak już było wspomniane, system operacyjny Windows licencja OEM można kupić również w wersji na nośniku fizycznym, w tym przypadku na płycie. Oprogramowanie Windows licencja BOX, które możemy swobodnie „przenosić” między komputerami (z ograniczeniem do 20 stanowisk), dostępne jest na płycie, a także na urządzeniu przenośnym typu pendrive.

Jeśli stoisz przed dylematem Windows OEM vs BOX, zastanów się przede wszystkim na ilu komputerach będziesz używał systemu operacyjnego, a także czy zamierzasz często zmieniać sprzęt. Jeśli chciałbyś mieć system przypisany do swojego konta Microsoft to powinieneś kupić wersję ESD. W przypadku jakichkolwiek pytań, czy też wątpliwości co do licencji warto kontaktować się z pomocą techniczną firmy Microsoft.  

 

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny