Nowoczesny grill kuchenny i ogrodowy – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Ania

O tym, że grillowane dania smakują wyjątkowo, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak ich przyrządzenie jest czasochłonne i wiąże się z koniecznością posiadania ogrodu. Chyba, że w domu znajduje się nowoczesny grill elektryczny, który można używać zarówno na zewnątrz, jak i w kuchni.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje nowoczesnych grilli
 2. czym wyróżnia się nowoczesny grill kuchenny
 3. jakie funkcje ma nowoczesny grill ogrodowy
 4. na co zwrócić uwagę przed zakupem grilla

Jakie są rodzaje nowoczesnych grilli?

Nowoczesny grill elektryczny jest dostępny w różnych wariantach. Jedne urządzenia przeznaczone są do użytku w kuchni, a inne wyłącznie do przyrządzania posiłków w ogrodzie lub na tarasie. Te pierwsze zazwyczaj są niewielkich rozmiarów, dlatego zajmują mało miejsca na blacie lub w szafce. Drugie zaś przypominają tradycyjnego grilla – mają stabilne nóżki, dodatkową półkę oraz osłonę od wiatru.

Poza tym nowoczesny grill może być:

 • otwarty – ma tylko jedną płytę grzewczą, dlatego trzeba pamiętać o konieczności obracania przygotowywanej potrawy;
 • zamknięty – powierzchnia, która się nagrzewa, znajduje się z na dole i na górze, dlatego potrawy pieką się jednocześnie z dwóch stron.

Nowoczesny grill ogrodowy lub stołowy może mieć teflonową płytę, ruszt lub oba te rozwiązania. W pierwszym przypadku nagrzewa się cała duża powierzchnia, a tłuszcz gromadzi się w specjalnych pojemnikach, natomiast w drugim rodzaju urządzeń metalowy ruszt jest ogrzewany przez grzałkę, która znajduje się bezpośrednio pod nim.

Coraz częściej spotyka się także nowoczesne grille elektryczne przeznaczone do przyrządzania konkretnego rodzaju dań. Bardzo popularne są urządzenia do przygotowywania panini, czyli włoskich grillowanych kanapek z podłużnej bułki. Ich zaletą jest możliwość regulowania położenia górnej płyty grzewczej tak, aby dostosować ją do grubości pieczywa. Przykładem takiego nowoczesnego grilla jest Tefal GC722D OptiGrill + XL.

Czym wyróżnia się nowoczesny grill kuchenny?

Nowoczesny grill kuchenny lub stołowy to urządzenie do przygotowywania grillowanych potraw, które może być używane w pomieszczeniu. Ma ono podgrzewaną płytę lub ruszt, może być zamknięty lub otwarty. Tego rodzaju grille mają wbudowane różnego rodzaju opcje, dzięki którym gotowanie jest nie tylko łatwe, ale także przyjemne. Są to:

 • pomiar grubości mięsa;
 • wykrywanie liczby grillowanych produktów i dostosowanie do nich temperatury i czasu grillowania;
 • wskaźnik poziomu wysmażenia;
 • automatyczne programy do przygotowywania burgerów, owoców morza, kurczaka, bekonu itp.;
 • tryb manualny, czyli samodzielne wybieranie temperatury (np. grill Tefal GC712D OptiGrill);
 • tryb rozmrażania;
 • forma do pieczenia, w której można piec lub podgrzewać potrawy (taka opcja znajduje się w grillu Tefal GC714834 OptiGrill+ Snacking&Baking);
 • termostat, dzięki któremu można mocno przypiec lub jedynie podgrzać danie (przykładem jest nowoczesny grill Tefal Super Grill GC451B);
 • rozkładane płyty, które zwiększają powierzchnię do grillowania.

Bardzo przydatną opcją jest odprowadzanie tłuszczu do specjalnych pojemników. Dzięki temu można łatwo utrzymać urządzenie w czystości. Do tego przyrządzone potrawy są zdrowsze, ponieważ nie wchłaniają nadmiaru tłuszczu. Przykładem nowoczesnego grilla elektrycznego z taką funkcją jest RAVEN EGE003.

Polecane grille elektryczne
 • 589 zł
 • 799 zł
 • 899 zł
 • 349 zł
 • 109,99 zł

Jakie funkcje ma nowoczesny grill ogrodowy?

Nowoczesny grill ogrodowy wyglądem przypomina tradycyjne, węglowe urządzenia. Jednak zamiast miejsca na węgiel ma elektrycznie podgrzewaną płytę lub ruszt. Jest on przeznaczony do użytkowania na zewnątrz, jednakże niektóre tego rodzaju grille mają odczepianą część z grzałką, dzięki czemu można przygotowywać potrawy także na balkonie, tarasie lub w kuchni. Do jego najważniejszych funkcji zalicza się:

 • możliwość regulacji temperatury;
 • odprowadzanie tłuszczu;
 • osłona od wiatru;
 • duża powierzchnia do grillowania.

Nowoczesny grill ogrodowy ma przewagę nad urządzeniami tradycyjnymi ze względu na szybsze przygotowywanie dań oraz możliwość korzystania z niego nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Ponadto grill elektryczny jest bardzo łatwy w czyszczeniu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem grilla?

Przed zakupem grilla do ogrodu lub kuchni warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Dzięki temu urządzenie będzie w pełni odpowiadało oczekiwaniom i będzie mogło służyć przez długi czas. W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, czy bardziej przyda się grill otwarty, czy zamknięty. Następnie należy zapoznać się z mocą urządzenia. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Na koniec warto zastanowić się, które funkcje dodatkowe są najbardziej potrzebne i to nimi kierować się przy ostatecznym wyborze konkretnego modelu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny